reklama

Překročit slovenské hranice je problém i pro očkované. Vyzkoušeli jsme to v Beskydech

Na Slovensko mohou od pondělí cestovat výhradně osoby s plným očkováním. Ostatní musí do karantény. „Dobrý den, pane řidiči, ukažte nám doklad o očkování,“ žádá nás slovenský policista asi 500 metrů za česko-slovenskou hranicí v Beskydech na Bílé. Vyžaduje digitální certifikát EU COVID, ten ale nemáme. A s národním certifikátem je problém.

reklama

Železná opona na česko-slovenských hranicích se ne a ne zvednout, řečeno s nadsázkou. Kvůli infekci COVID-19 je cestování za východní hranice komplikované již od zimy, navíc se stále mění podmínky, kdo může, či nemůže vstoupit do země. Od pondělí 19. července tak mohou na Slovensko bez dalších restrikcí cestovat jen očkované osoby, a to nejdříve 14 dnů po ukončení vakcinace. Všichni ostatní musí do čtrnáctidenní izolace, s výjimkou pendlerů či tranzitních řidičů.

Polovina Čechů nesmí na Slovensko

Na výlet, dovolenou, nákupy či pracovní cestu na Slovensku zatím musí zapomenout zhruba polovina obyvatel České republiky. K 19. červenci totiž bylo plně očkováno jen 4 236 071 našinců, v republice přitom žije 10,65 milionu lidí. Hranice je sice možno překročit i s PCR testem či úplně bez testu, v obou případech ale následuje povinná čtrnáctidenní karanténa.

Autor tohoto textu patří k očkované polovině národa, na hranicích tak neočekával velký zádrhel a k přechodu si vybral silnici č. 484 v Beskydech na trase Frýdek-Místek, Ostravice, Bílá-Konečná, Klokočov, Turzovka a Žilina.

„Kde domov můj, kde domov můj,“ pozpěvuji si na překrásné horské silnici v Beskydech směrem k hranicím. A pokračuji: „Nad Tatrou sa blýska, hromy divo bijú…“ Do 1. ledna 1993 to byla společná československá hymna, ten den se ale rozdělila na hymny dvě. A tady v beskydské obci Bílá-Konečná na doteku se slovenskou dědinou Klokočov se ten den spustily hraniční závory, posléze pak na horské samotě vyrostla nepěkná budova celnice a strážnice pohraniční policie. Celý areál dnes ostudně chátrá.

Na rozpadající se celnici kontrolu od Slováků nečekám, budovy stojí na českém území, tady cizí policisté nikoho kontrolovat nemohou. Hlídka čeká až zhruba 500 metrů za hranicemi v jedné lesní zatáčce, slovenská policie dokonce nový „checkpoint“ vybavila unimobuňkou.

Checkpoint v lese

Na „checkpoint“ v předstihu upozorňují dopravní značky, následuje stopka. „Dobrý den, pane řidiči, ukažte nám doklad o očkování,“ žádá mě slovenský policista. Na pomoc má dva statné vojáky Armády Slovenské republiky. Policista vyžaduje certifikát EU COVID, a to nejlépe v digitální podobě. Stačí mu prý i ten vytištěný, hlavně aby měl QR kód.

Aktuální vyhláška Slovenské vlády zveřejněná ve Věstníku vlády, která platí od 19. července šesti hodin ráno, ovšem podobu potvrzení o očkování žádným způsobem nespecifikuje. Podle vyhlášky se na vyzvání policie musím pouze „prokázat dokladem“, který potvrdí, že jsem absolvoval očkování. V případě dvoudávkové vakcíny pak musí od druhé dávky uplynout nejméně 14 dnů, v případě jednorázové dokonce 21 dnů.

Certifikát EU COVID jsem do auta nepřibalil záměrně, protože i české ministerstvo zahraničí uvádí, že na slovenských hranicích stačí národní certifikát. V češtině, angličtině či slovenštině. Navíc chci zkusit, jak čáru překonají třeba penzisté, kteří si nerozumí s chytrým telefonem a vyplňováním digitálních formulářů. Policistovi a vojákům proto nabízím národní certifikát vydaný Ministerstvem zdravotnictví České republiky, který jsem obdržel po druhé dávce ve Fakultní nemocnici Ostrava.

Policistovi se nelíbí už český státní znak v záhlaví lejstra, prý tam má být unijní emblém. A čtečka v jeho ruce QR kód vydaný českým ministerstvem neumí přečíst. „Je to určené jen na eurokódy,“ vysvětluje a pak dlouze zkoumá lejstro. Ptá se znova na digitální verzi, trvám však na tom, že předložený dokument by měl stačit. „Takový papír si může vyrobit každý sám. Jak mám věřit, že je to pravý dokument, asi vás pošlu do karantény,“ pohrozí dokonce. Nemyslí to asi úplně vážně, jen chce v pozici strážce hranic budit náležitý respekt.

Bez registrace nikoho nepustí

Asi po desátém pokusu aplikace v policistově mobilu z nějakých důvodů přece jen zareaguje a QR kód načte. „Certifikát je neplatný,“ oznámí ovšem čtečka a vzápětí i policista. Vypadá to na návrat do Česka, anebo dokonce na cestu do slovenské izolace. Když si však vzájemně odcitujeme novou vyhlášku z vládního věstníku, hlídka nakonec uzná, že mohu vstoupit na území Slovenska. „Česky přece umím, tak jsem si ten váš dokument přečetl, můžete jet,“ dodá muž zákona.

Vlastně nemohu, ještě je nutno zkontrolovat povinnou registraci, kterou Slovensko vyžaduje před vstupem do země prostřednictvím digitálního formuláře. Ukazuji proto hlídce zprávu v mobilu, kterou mi poslaly úřady: „NCZI: IVAN MOTYL Vasa registracia pri prichode zo zahranicia bola zaevidovana. Splnate vynimku za 14 dnovej karanteny. Nemusite absolvovat karantenu.“

Hůře je na tom cyklista, kterého policie právě zastavila. Cykloturista z Polska se sice prokáže očkováním, schází mu ale slovenská registrace. Napřed nechápe, co po něm policie vůbec chce, nakonec s pomocí hlídky vyplní digitální formulář, trvá to více než patnáct minut. Policista mezitím zastavuje další automobily a dialogy se neustále opakují. Kdo se prokáže jen českým národním očkovacím certifikátem, musí strpět jistý druh nevole.

S evropským certifikátem to jde snadněji. Policista potvrzuje, že přeshraniční turistický ruch je stejně minimální, byrokracie na hranicích většinu lidí zastaví ještě před pomyslnou hraniční závorou. I když tu opravdová závora není, kontrola je otravná. A dohoda o schengenském prostoru tady v Beskydech opět dostává pořádně na frak.

Omezená svoboda na hranicích

Když požádám o to, zda si na hranicích mohu udělat pár novinářských snímků z průběhu hraničních kontrol, policista svolí velmi nerad. „Nás ale fotit nebudete,“ prohlásí rezolutně dvojice vojáků. Ptám se na důvod, slovenská armáda je teď přece na hranicích v roli veřejných osob. „Pokud nás vyfotíte, nikam vás nepustím. Anebo pošlu rovnou do izolace,“ oznamuje mi direktivně jeden z vojáků.

Poslušně sklopím mobil a nastartuji automobil. Jsou to nepříjemné chvíle a v hlavě mi začnou naskakovat všechny ty dávné buzerace, které jsem prožil na státních hranicích, než se Česká republika stala součástí schengenského prostoru. Píše se červenec 2021 a svoboda přeshraničního pohybu už opět není úplně samozřejmá, byť zatím jen v zájmu veřejného zdraví. Ale i tak je to docela hořké zjištění, jak snadné je hranice znova zavírat.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů
Koronavirus

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů

Skupina právníků Pro Libertate podala trestní oznámení na ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO), hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou i její předchůdkyni Jarmilu Rážovou. Tvrdí, že projekt Chytrá karanténa měla umožnit soukromým firmám zpronevěřit miliony korun. Ministerstvo zdravotnictví to považuje za nesmysl a odkazuje se na kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu.

Schůzky s kandidáty na ministry? Zeman napíná ústavu k prasknutí, říká komentátor
360°

Schůzky s kandidáty na ministry? Zeman napíná ústavu k prasknutí, říká komentátor

Prezident Miloš Zeman se sešel zhruba s polovinou kandidátů na členy nové vlády premiéra Petra Fialy (ODS). Tento seriál by měl ukončit 10. prosince posledním setkáním s budoucím ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem (TOP 09). Podle mnoha kritiků Hrad těmito schůzkami zbytečně brzdí jmenování nového kabinetu. Že jde ze strany hlavy státu o nezvyklý přístup, připustil i politický komentátor Martin Schmarcz v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Pistoli měli doma volně v šuplíku. Rodiče střelce z Michiganu čelí obvinění ze zabití

Rodiče 15letého Ethana Crumbleyho, kterého policie považuje za pachatele úterní smrtící střelby na střední škole v americkém státě Michigan, čelí obvinění ze čtyřnásobného neúmyslného zabití. Okresní prokuratura v pátek oznámila jejich stíhání s tím, že pistoli použitou při útoku uchovávali doma v nezamčeném šuplíku. Jejich chování podle prokurátorky dalece překračuje nedbalost.

Po covidové party v Norsku je přes 50 nakažených. Úřady se děsí, že jde o mutaci omikron

Výskyt nové varianty koronaviru s názvem omikron potvrzují další a další státy po celém světě. Podezření na obří ohnisko mají v Norsku. Jeden z účastníků firemní akce pro desítky lidí měl pozitivní PCR test, přičemž laboratoře vyloučily, že by se jednalo o mutaci delta. Od něj se pak zřejmě nakazili další. Situace v menším měřítku připomíná loňskou kauzu z pražského baru Techtle Mechtle.

Těžký boj s autismem českého atleta. Zažil šikanu a dvacetkrát se pokusil o sebevraždu

Když běžím, nepřemýšlím. Když nepřemýšlím, je mi dobře. Tato slova řekl webu Bez frází český atlet Jiří Pavel Češka, pro kterého je sport cestou, jak uniknout depresím, kterými trpí kvůli Aspergerovu syndromu – poruše autistického spektra. Dlouho mu nikdo diagnózu nesdělil, proto se v minulosti dost natrápil. Až tak, že se přibližně dvacetkrát pokusil o sebevraždu.

Pochybuji, že Mikuláš bude mít respirátor. Vojtěch nedoporučil návštěvy během nadílky

Ministerstvo zdravotnictví chystá protiepidemická doporučení, kterými by se lidé měli řídit během vánočních svátků. Šéf resortu Adam Vojtěch (za ANO) to zmínil během páteční tiskové konference. Tam mimo jiné potvrdil, že vláda hodlá zavést povinné očkování pro lidi starší 60 let a další vybrané skupiny. Vojtěch během brífinku také označil za nežádoucí obvyklé návštěvy Mikulášů, andělů a čertů v domácnostech.

reklama

Domácí zpravodajství

Jurečka: Bezdětní si budou muset výrazně víc spořit na důchod. Stát je hodlá motivovat

Prosadit změny důchodů v Česku v příštích dvou letech. O to se bude snažit kandidát na ministra práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) v nové vládě, kterou utvoří Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Piráti se Starosty a nezávislými (STAN). Jurečka zmínil zavedení minimální zaručené penze ve výši nejméně 10 tisíc korun pro všechny či zvýšení penzí za výchovu dětí. Své plány v resortu práce představil v pátek prezidentovi Miloši Zemanovi na zámku v Lánech. Novinářům řekl, že hlava státu k jeho vizím neměla výhrady.

reklama