Další prudký nárůst, ve středu přibylo 26 000 nakažených covidem. Nemocnice se ale neplní

Ve středu v Česku přibylo 25 989 nově potvrzených případů koronaviru, zhruba o 2 500 méně než v úterý, kdy byl nárůst rekordní za celou dobu epidemie. Počet hospitalizovaných klesl na 1 615, z nich 245 je v těžkém stavu. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Oproti minulé středě bylo pozitivních asi o 14 500 víc. I přes vysoké nárůsty odhalených nákaz v posledních dnech počty hospitalizovaných s onemocněním COVID-19 dál klesají. Ve středu vyžadovalo nemocniční péči 1 615 pacientů s covidem, 245 z nich bylo v těžkém stavu. V zemi se nyní šíří varianta omikron, která je podle odborníků proti předchozí variantě delta sice nakažlivější, ale průběh onemocnění je lehčí.

S šířením varianty omikron přibývá opakovaných nákaz. Takzvané reinfekce v denním přírůstku nakažených na webu ministerstva zahrnuty nejsou, za středu jich statistiky evidují asi 4 700. Odborníci upozorňují na to, že počet opakovaných nákaz bude s dalším šířením varianty omikron v ČR dál růst. Prodělání nemoci totiž u této varianty chrání před nákazou méně než u delty a jí předcházejících variant koronaviru.

Epidemie v Česku postupně sílí od začátku roku, v posledních dnech jsou nárůsty výraznější. V prvním lednovém týdnu byl denní průměr nově pozitivních asi 6 700, minulý týden přes 10 000 a v tomto týdnu činí průměr za tři dny téměř 25 000. V pondělí podle statistik na webu ministerstva zdravotnictví přibylo 20 291 nově nakažených, v úterý 28 490 a ve středu 25 989.

Nejrychleji se nákaza šíří v Praze

Také incidenční číslo, tedy počet nových případů COVID-19 za posledních sedm dní na každých 100 000 obyvatel, roste třetí týden, k dnešku stouplo na 1 086, což je více než dvojnásobek stavu před týdnem, o den dříve bylo o 136 nižší. Nejvyšší sedmidenní incidence je v Praze, kde dosáhla dvou tisíc případů nákazy na 100 000 obyvatel, což je vůbec nejvyšší číslo v některém kraji za celou dobu pandemie. Nejméně potvrzených nových nákaz za sedm dnů na 100 000 obyvatel zůstává na Vysočině – 599, i tam je to ale dvojnásobek stavu před týdnem.

Statistiky ministerstva zaznamenaly ve středu téměř 93 000 PCR testů a přes 17 000 antigenních testů odebraných zdravotníky. Oproti úterý klesl počet PCR testů o 17 000, antigenních bylo asi o 12 000 méně. V mezitýdenním srovnání počet PCR testů o 27 000 stoupl, antigenních bylo tuto středu asi o 2 000 méně.

Lékaři se v úterý kvůli výpadku systémů Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) potýkali s problémy při zadávání výsledků testování nebo očkování proti COVID-19. Denní kapacita odběrů pro PCR testy na covid je v zemi aktuálně 160 000 denně a může se dál zvyšovat. Odborníci se domnívají, že současná testovací kapacita neumožní zachytit více než 50 000 nakažených za jeden den. Přitom jich podle různých modelů může být na vrcholu epidemie omikronu i 200 000.

Podíly potvrzených případů nemoci na počtu provedených testů zůstávají vysoké. U takzvané diagnostické indikace, kdy jsou už testováni lidé vykazující příznaky, činí asi 37 procent. U epidemiologické indikace, kdy se testují lidé například kvůli kontaktu s nakaženým, stoupl podíl pozitivních na zhruba 26 procent a u preventivních a plošných testů, kterých je prováděno nejvíce, na téměř 16 procent.

Bude šest tisíc hospitalizovaných denně

Vyšší záchyty se podle odborníků s odstupem přibližně dvou týdnů mohou projevit v nemocnicích. Podle vyjádření ředitele ÚZIS Ladislava Duška na jednání sněmovního výboru pro zdravotnictví modely predikují kolem šesti tisíc hospitalizovaných v jeden den a z nich zhruba 500 až 700, kteří budou potřebovat intenzivní péči. Prozatím počty pacientů s COVID-19 v nemocnicích klesají. V mezitýdenním srovnání klesl počet hospitalizovaných asi o 500 na 1615, v těžkém stavu je 245 pacientů, před týdnem jich bylo asi o 140 víc.

Podle odborníků stojí za nižší zátěží nemocnic i proočkovanost obyvatel. Zdravotníci podali za celou dobu očkování přes 16,65 milionu dávek vakcín. Plně naočkováno bylo téměř 6,75 milionu lidí. Ve středu si pro vakcínu přišlo zhruba 48 000 lidí, což je asi o 39 000 méně než před týdnem. Většinu očkovaných tvoří v poslední době již plně naočkovaní lidé, kteří dostávají posilující dávku vakcíny. Dohromady už dostalo posilující dávku přes 3,4 milionu lidí.

Za celou dobu epidemie v Česku od začátku března 2020 bylo zaznamenáno téměř 2,68 milionu případů nákazy, počet zemřelých s potvrzenou nákazou se blíží 37 000, ke středě jich ministerstvo eviduje 36 972.

Tagy:

Hlavní zprávy

Divoké počasí v Česku. Připravte se na deště i teploty přes 30 stupňů Celsia
Počasí

Divoké počasí v Česku. Připravte se na deště i teploty přes 30 stupňů Celsia

Se slunečným počasím se musíme na nějakou dobu rozloučit. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) bude o víkendu a v první polovině nadcházejícího týdne převážně zataženo. Počítat také můžeme s dešťovými přeháňky a bouřkami. Teploty v noci klesnou až k 2 °C. Naopak v druhé polovině týdne se začne výrazně oteplovat. Teploty se mohou vyšplhat až k tropickým 32 °C.

Češi si věří, porážky jsou minulost. Jalonen popsal přípravy na Kanadu
MS v hokeji 2022

Češi si věří, porážky jsou minulost. Jalonen popsal přípravy na Kanadu

Dvě poslední překážky jsou před českými hokejisty na mistrovství světa, aby naplnili předsevzetí finského kouče Kariho Jalonena o cestě za zlatem. V sobotním večerním semifinále je čeká obhájce prvenství Kanada. Výhra by národnímu týmu zajistila první medaili z velké akce od roku 2012, porážka ho pošle do souboje o bronz proti horšímu ze zápasu Finsko–USA. Utkání s Kanadou začne v Tampere v 17:20.

KOMENTÁŘ: Schillerová zažonglovala s inflačními čísly. Jak správně spočítat dopady drahoty?
Názory

KOMENTÁŘ: Schillerová zažonglovala s inflačními čísly. Jak správně spočítat dopady drahoty?

Poprask na sociálních sítích způsobil výpočet exministryně financí, ve kterém se snaží vyčíslit, kolik korun z našich výdělků „sežrala” od ledna do dubna inflace. Ačkoli Alena Schillerová schytala posměch, že neumí počítat, její úvaha není v principu chybná. To však nemění nic na tom, že se bývalá šéfka státní kasy dopustila nepřípustného žonglování s čísly. Vše v zájmu co největšího smytí vlastního podílu na tam vysoké inflaci, která české peněženky drtila naposledy téměř před 30 lety.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
09:24

Někteří Kyjevané relaxují tančením salsy v parku, navzdory sirénám

09:03

Česko v pátek udělilo dočasnou ochranu 900 uprchlíkům z Ukrajiny, to je o 112 méně než před týdnem. Od ruského vpádu získalo víza 357 566 běženců.

08:46

Prokuratura: Válka na Ukrajině si vyžádala životy 242 dětí

08:29

Zelenskyj v reakci na dobytí Lymanu Ruskem zopakoval, že ukrajinská armáda se nevzdá, dokud nezíská zpět celý Donbas. Situace je ale obtížná, dodal.

Soutěžte o vstupenky na ČESKOSLOVENSKÝ ROCKFEST 2022

Ve dnech 3. až. 4 června 2022 se uskuteční 2. ročník Československého Rockfestu, který bude větší, hlasitější, hudebně našlápnutější a hlavně na celé 2 dny! Festival proběhne ve venkovním areálu před pavilonem P na Brněnském výstavišti.A vy teď máte možnost vyhrát vstupenky na tuto velkolepou show. Tak neváhejte a soutěžte s námi!

Žádné galeje. Carlo je pohodář, umí odhodit kamennou tvář, říká o Ancelottim Jankulovski

Divoce běhá u autové čáry, na krku má konstantně naběhlou žílu, neustále pokřikuje na rozhodčího, při gólových oslavách se člověk skoro bojí o jeho zdraví. Tak přesně takovým fotbalovým trenérem není Carlo Ancelotti. Vážnou tvář italského elegána velmi dobře zná bývalý reprezentant Marek Jankulovski, který pod ním strávil čtyři roky v AC Milán. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS specifického trenéra přibližuje.

Sledujte Partii s Jurečkou a Juchelkou: Pomáhá vláda českým občanům rychle a efektivně?

Vláda rodinám slíbila pět tisíc korun na dítě, nezůstane ale jen u slibu? Pomáhá vláda efektivně a rychle? Partie Terezie Tománkové nabídne názorový duel ministra práce a sociálních věcí z KDU-ČSL Mariana Jurečky a poslance za hnutí ANO Aleše Juchelky. Ve druhé části bude pokračovat velká politická diskuse s ministrem kultury Martinem Baxou z ODS, předsedou pirátských poslanců Jakubem Michálkem, šéfem Ústavně-právního výboru Radkem Vondráčkem z ANO a poslancem Janem Hrnčířem z SPD. Nedělní Partie startuje v 11 hodin.

S přílivem turistů se na Baleárách obnovil balconing. Podivná zábava má už jednu oběť

Se zrušením restrikcí zavedených v předchozích dvou letech kvůli pandemii covidu se výrazněji obnovil turistický ruch na španělských Baleárských ostrovech. Vzrostl počet turistů, ale i těch, kteří ve větší míře konzumují alkohol. To si podle deníku El País jen za tento měsíc vyžádalo na Baleárách několik vážných zranění a jedno úmrtí, další turista tam před dvěma týdny zemřel po skoku z útesu do vody.

Domácí zpravodajství

Policie pátrá po 14leté dívce z Kolínska. Jsem s kamarádem, napsala rodině a už se neozvala

Policie pátrá po čtrnáctileté Lence Kaňkové z obce Barchovice na Kolínsku. Dívka naposledy komunikovala s rodinou v pátek v podvečer, kdy uvedla, že je se starším kamarádem. Od té doby se nikomu neozvala. Naposledy byla vidět večer po 20. hodině v obci Horní Police v okrese Česká Lípa. Podle informací policie zveřejněných na internetových stránkách vypadá starší, na 16 až 17 let.

Ševčík ke zdražování: Vyměňme dresy eurohujerů za ty české. Demagogie, zlobí se Petříček

Exministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD), místopředseda Přísahy Jaroslav Pelc a ekonomický expert Trikolory Miroslav Ševčík v pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS představili své návrhy, jak by vláda mohla řešit rostoucí ceny. Ševčík apeloval, aby vláda „převlékla eurohujerský dres za český“. S narážkou na Green Deal však nesouhlasil exministr.

Chaos v počtech i lokacích. Část romských uprchlíků na Rokycansku odjela neznámo kam

Cizinecká policie spolu s pracovníky krajského úřadu v Plzni v pátek dopoledne prověřovala identitu ukrajinských Romů, kteří už několik dní bydlí ve Strašicích na Rokycansku. Do objektu soukromého majitele přijeli z pražského Hlavního nádraží. Kontrola ukázala, že část z nich již odjela. Obec ani kraj tak až do pátku neměly přehled, kolik lidí v objektu skutečně přebývá.

GLOSA: Andor „Horst Fuchs“ Šándor si nás namazal na chleba. Mám kryt, mám klid!

Andor Šándor je génius. Prostě je. Celé Česko se mu směje za čtvrteční velkolepou tiskovku, na které neoznámil všemi očekávanou kandidaturu na prezidenta, ale místo politické kariéry odstartoval tu teleshoppingovou a prezentoval iBunker, tedy bunkr pro celou rodinu za 350 litrů. S heslem „Mám kryt, mám klid“ (fakt je to oficiální heslo společnosti) vyrazil do boje jako novodobý bezpečnostní Horst Fuchs.