V Česku aktuálně přibývá asi 100 tisíc nakažených denně, ač to nemusí vykazovat testy. Na základě dat to uvedl šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Čísla nejvíce narůstají v Praze a právě na vývoji v hlavním městě v následujících deseti dnech se podle Duška ukáže, jak se omikron promítne v nejzranitelnější populaci 65+.
„Aktuální čísla nám ukazují 100 000 nově nakažených denně, ale my z toho vidíme třeba jen 40 tisíc,“ uvedl Dušek v reakci na to, kolik pozitivních testů je denně vykázáno. Laboratoře v úterý odhalily rekordních 28 469 nakažených, k 40 tisícům mohou podle šéfa ÚZIS vystoupat během nejbližších dnů.
Aktuálně je na tom podle čísel nejhůře Praha, která je „napřed“ před zbytkem republiky. Právě hlavní město a průběh nákazy v něm bude podle Duška jakýsi lakmusový papírek.
„Praha to otvírá a testování ve školách nám to bohužel potvrzuje. Nárůsty jsou opravdu skokové. Praha je v záchytovosti na dvojnásobku průměru republiky a ukáže nám, co omikron dokáže napáchat,“ doplnil Dušek s tím, že do deseti dnů bude také jasné, co omikron udělá v populaci 65+, kam podle něj ještě úplně nedorazil.
Celkovou eskalaci omikronové vlny očekává šéf ÚZIS na přelomu ledna a února. Dosud pracuje ministerstvo se dvěma scénáři – konzervativním a rizikovým.
Zároveň stále lidem zdůrazňuje, jaký je efekt očkování ve srovnání s těžkými průběhy. „Při omikronu v podstatě vyprchal efekt dvojitého očkování, ale posilující dávka vrací ochranný efekt třeba na 70 procent. I dvojité očkování stále ale drží až 80procentní efekt proti těžkým průběhům,“ popsal Dušek.