KOMENTÁŘ: Pohraničí bojkotuje očkování. Na vině je i stát, jenž zapadákovy ignoruje

Zapadákov, ospalá díra, konec světa či kraj, kde lišky dávají dobrou noc. Všemi zanedbávané oblasti na okrajích republiky se nyní staly i centry odporu vůči očkování. Bílá Voda v Jeseníkách hlásí jen 31 procent očkovaných alespoň první dávkou vakcíny, Vřesová v Karlovarském kraji necelých 42 procent, Horní Lomná v Beskydech 44 procent. Na vině ale nejsou jen spiklenecké teorie antivaxerů, nýbrž i dlouholetá ignorace pohraničí spojená s vylidňováním a ekonomických úpadkem.

Neočkovaní senioři z pohraničí neumírají na covid jen proto, že podléhají neověřeným zprávám o zdravotním či dokonce smrtelném nebezpečí vakcín proti infekci COVID-19. Tyhle hoaxy sice po dědinách v pohraničí roztrubuje opravdu kdekdo, za zbytečná úmrtí v odlehlých částech republiky ale může i stát. Ten totiž pohraničí mnohdy ignoruje způsobem, jako by snad ani nešlo o součást České republiky.

V úterý jsem se toulal takzvaným Osoblažskem, což je jeden ze zapomenutých pohraničních výběžků Moravskoslezského kraje. A na mapě připomíná zub zaříznutý do ciziny, oblast je ze tří stran obklopena Polskem. Z české strany je pak osoblažský výběžek napojen pouze na vylidněné a ekonomicky stagnující území na hranicích okresů Jeseník a Bruntál.

Tamní dědina Slezské Pavlovice přitom nemá ani spojení s Polskem, silnice končí na hranicích, a to ve skutečné hromadě hnoje. Turisté sem v létě zabloudí jen ojediněle a v zimě se tu žije doslova jak na konci světa. Očkování první dávkou vakcíny tady zatím přijalo jen 48 procent domorodců. V konkrétních číslech to znamená, že 80 starousedlíků z populace 16+ vakcínu vytrvale odmítá, zatímco 73 občanů už si nechalo dát alespoň první injekci.

Od některých neočkovaných v obci slyším, že by si to možná nechali „také píchnout“. Ale to by je o tom musel přesvědčit odborník, k němuž by získali důvěru. Nikdo takový do Slezských Pavlovic zatím nepřijel a zřejmě se tam ani nechystá. Přitom práce by měl dost, v obcích u státních hranic je to podobné skoro v celé republice. Ať už jde o po válce znovu osídlené Sudety anebo autochtonní Beskydy, Valašsko či Slovácko. Praha je daleko, takže všechno, co se v hlavním městě vymyslí, se tu často zpochybňuje, protože těm „novotám“ nikdo pořádně nerozumí.

A v Praze přece vymysleli i vakcínu, tak proč by si ji píchali třeba beskydští goroli (horalé) z Bukovce na Těšínsku. V téhle obci očkování zatím odmítá 608 občanů nad 16 let, zatímco 486 lidí už injekci přijalo.

Horalé jsou sice svéhlaví, ale dokážou pomoc z Prahy i ocenit, kdyby ovšem nějaké byla. Když se totiž na chudou sousední obec Hrčavu za první republiky uspořádala v Praze sbírka, lidé z Hrčavy svoji dědinu z vděčnosti začali nazývat Malá Praha. Pomoci ani osvětě se pohraničí nebrání, jen na ni marně čeká. Na Bukovci i v obci Žítková na slovenských hranicích, kterou proslavil román Kateřiny Tučkové Žítkovské bohyně. Ani tam počet očkovaných zatím nepřesáhl 50 procent. A na Prahu už dávno zapomněla i zmiňovaná beskydská Hrčava, kde ve vakcínu věří pouhých 55 procent domorodců.

Ignorace státu směrem k zapadlým regionům má ovšem nezanedbatelné následky. Už tak dost vylidněné pohraničí nyní navštěvuje paní smrtka o něco častěji než třeba vesnice ve středních Čechách. Chýnice u Prahy totiž hlásí 90 procent naočkovaných a k tomuto číslu se těsně blíží třeba Chlum, Kozmice, Kuňovice a desítky dalších obcí ve stejném kraji. Dolní Pohleď má 96 procent očkovaných a Vidim dokonce 99 procent, jenže to jsme pořád v dosahu hlavního města.

Na Chebsko, Jesenicko, Valašsko či Slovácko ale jako by nešlo z centra vůbec dohlédnout. V takových regionech proto Prahu vnímají jako zlou macechu, k níž chovají i obrovskou nedůvěru. A tahle zloba se nakonec propojila i s odporem k vakcíně. Bohužel, tohle je vzdor, na který nakonec nejvíce doplácejí jeho strůjci, zatímco v Praze si jen poznamenávají do statistik, jak covid nenápadně vylidňuje pohraničí.

(Zdroj dat: ÚZIS ČR, stav k 8. lednu 2022)

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
21:05

Válka na Ukrajině den po dni. Vše o průběhu, sankcích i české stopě

20:31

Putin řekl Macronovi a Scholzovi, že je připraven znovu jednat s Kyjevem o míru

19:54

V evropských městech se konají shromáždění za vstup Ukrajiny do Evropské unie

19:20

Bývalý královský mariňák teď bojuje za Ukrajinu

Živě
ON-LINE: Vojákem v libovolném věku. Putin ruší horní hranici pro vstup do ruské armády

Rusové obnovili ofenzivu u Slovjansku, útočí i v dalších oblastech Donbasu. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj požádal Západ, aby co nejdříve poslal na Ukrajinu další salvové raketomety. Také řekl, že Donbas bude opět ukrajinský. Ruský poslanec Alexej Žuravljov se ve vysílání státní televize Rossia1 obořil na německého kancléře Olafa Scholze. Putin řekl Macronovi a Scholzovi, že je připraven znovu jednat s Kyjevem o míru. Ruský prezident také podepsal zákon, který ruší horní věkovou hranici pro vstup do ruské armády, uvádí ruská média.

Soutěžte o vstupenky na ČESKOSLOVENSKÝ ROCKFEST 2022

Ve dnech 3. až. 4 června 2022 se uskuteční 2. ročník Československého Rockfestu, který bude větší, hlasitější, hudebně našlápnutější a hlavně na celé 2 dny! Festival proběhne ve venkovním areálu před pavilonem P na Brněnském výstavišti.A vy teď máte možnost vyhrát vstupenky na tuto velkolepou show. Tak neváhejte a soutěžte s námi!

Kávu si osladím o trochu dráž. Indie omezila vývoz cukru a jeho ceny jdou nahoru

Druhá nejlidnatější země světa přitvrzuje svou exportní zemědělskou politiku. Indie krátce po zákazu vývozu pšenice přistoupila také k výraznému omezení exportu cukru. Tamní farmáři mohou do zahraničí během letošní cukrové sezóny dodat nejvýše deset milionů tun sladidla. Jeho ceny proto začaly šplhat vzhůru. Jak dopadne zákaz exportu indického cukru na Česko?

Sledujte Partii s Jurečkou a Juchelkou: Pomáhá vláda českým občanům rychle a efektivně?

Vláda rodinám slíbila pět tisíc korun na dítě, nezůstane ale jen u slibu? Pomáhá vláda efektivně a rychle? Partie Terezie Tománkové nabídne názorový duel ministra práce a sociálních věcí z KDU-ČSL Mariana Jurečky a poslance za hnutí ANO Aleše Juchelky. Ve druhé části bude pokračovat velká politická diskuse s ministrem kultury Martinem Baxou z ODS, předsedou pirátských poslanců Jakubem Michálkem, šéfem Ústavně-právního výboru Radkem Vondráčkem z ANO a poslancem Janem Hrnčířem z SPD. Nedělní Partie startuje v 11 hodin.

Bestiální vražda Agáty, kterou rozčtvrtil manžel. Její malé dcerce pomáhají sousedi

Uběhly téměř tři měsíce od hrůzného činu, ke kterému došlo ve slovenské obci Budča na Zvolensku. Muž tam měl zavraždit a rozčtvrtit svoji ženu. I po uplynulé době však vyšetřování nepostupuje a kriminalisté nevědí, kde tělo pohřešované ženy je. Mezi místními se však zvedla vlna solidarity a sousedi Agátině malé dcerce, o kterou se nyní starají prarodiče, uspořádali sbírku.

Domácí zpravodajství

Nehoda na Pardubicku s tragickou dohrou. V autě bylo pět nezletilých, jeden zemřel

Při dopravní nehodě dodávky na silnici v Kladrubech nad Labem na Pardubicku v sobotu nad ránem zemřel na místě jeden z pěti cestujících, ostatní skončili v nemocnici. Vozidlo narazilo do stromů. Všichni v autě byli nezletilí. Řidič navíc nevlastnil řidičský průkaz, řekla mluvčí krajské policie Markéta Janovská. Nehoda se stala okolo 2:30, na místě zasahoval také vrtulník letecké záchranné služby.

Divoké počasí v Česku. Připravte se na deště i teploty přes 30 stupňů Celsia

Se slunečným počasím se musíme na nějakou dobu rozloučit. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) bude o víkendu a v první polovině nadcházejícího týdne převážně zataženo. Počítat také můžeme s dešťovými přeháňky a bouřkami. Teploty v noci klesnou až k 2 °C. Naopak v druhé polovině týdne se začne výrazně oteplovat. Teploty se mohou vyšplhat až k tropickým 32 °C.