Pokud restaurace budou jen pro očkované a lidi po covidu, jak nyní chystá vláda, přijdou jejich provozovatelé do konce roku o zhruba pět miliard korun, uvedl ekonom Lukáš Kovanda. „Češi loni kvůli covidu utratili v restauracích a hospodách o 76 miliard korun méně, než by utratili nebýt pandemie,“ podotkl.
Podle ekonoma lze v souvislosti s chystaným zpřísňováním protipandemických opatření čekat tíživý dopad na provozovatele služeb, restauratéry nebo hoteliéry. „Obávají se, že jim opatření odláká zákazníky. Po loňském roku jsou finančně značně oslabení, jak ostatně dokládají i nová data Eurostatu,“ uvedl Kovanda.
Podle nich Češi loni kvůli covidu utratili v restauracích a hospodách o 76 miliard korun méně, než by utratili nebýt pandemie. „Odpovídá to průměrné měsíční ztrátě 6,3 miliardy korun oproti stavu bez pandemie. Nutno však říci, že lockdown se loni týkal jen některých měsíců, zejména pak března až května a října až prosince,“ připomněl Kovanda. Pokud tedy počítáme pouze ty, činila ztráta restaurací a hospod zhruba 10,5 miliardy korun měsíčně.
Vzhledem k proočkování většiny populace lze podle Kovandy předpokládat, že opatření chystaná od příštího týdne – kdy se bude uznávat vstup třeba do restaurace pouze očkovaným a lidem do šesti měsíců po prodělání covidu, odradí od návštěvy provozovny jen menší část populace. Vydrží-li zpřísněná opatření v nezměněné podobě až do konce letošního roku, přijdou restaurace a hospody letos v souhrnu zhruba o pět miliard.
Nejhorší situace od 90. let
Připočítáme-li k pohostinství i hotely a další ubytovací zařízení, útraty obyvatel Česka loni meziročně klesly o bezmála 100 miliard korun. V roce 2019 činily 246,7 miliardy korun, loni však jen 147,3 miliardy, vyplývá z nově zveřejněných údajů Eurostatu. „Z uvedené sumy 147,3 miliardy korun představovaly loni útraty v restauracích a dalších stravovacích zařízeních 116,6 miliardy korun. V hotelích a dalších ubytovacích zařízeních občané nechali zbývající část, tedy 30,8 miliardy korun,“ uvádí.
Útraty Čechů v pohostinských provozovnách tak loni byly čistě nominálně nejslabší od roku 2008. „Pokud vezmeme v potaz inflační znehodnocení české měny, byly naposledy útraty nižší v roce 1997. Tehdy činily 64,1 miliardy korun. Po očištění o inflaci, která nastala mezi lety 1997 a 2020, odpovídá loňských 116,6 miliard korun 64,4 miliardám roku 1997,“ přirovnal.
Loňské výdaje za ubytovací zařízení (hotely, hostely či kempy…) byly nominálně nejnižší od roku 2005. „Reálně po očištění o inflaci však šlo o nejnižší výdaje od roku 1995, od kdy jsou data k dispozici,“ doplnil Kovanda
Podle něj lze předpokládat, že nebýt pandemie, utratili by Češi loni v pohostinských a ubytovacích zařízeních v Česku zhruba 260 miliard korun. „Pandemie je tedy připravila o přibližně 113 miliard. O větší část z této sumy, zhruba 76 miliard, přišla pohostinská zařízení, o menší, odpovídající 37 miliardám, pak zařízení ubytovací,“ uzavřel.