V africkém státě Ghana poprvé v historii zaznamenali nákazu nebezpečným virem marburg, který se často přirovnává k ebole. Na nemoc tam už zemřeli dva lidé. Úřady radí občanům v zemi, aby se vyhýbali jeskyním, kde mohou přebývat netopýři. Právě z těchto zvířat se totiž může marburg na člověka přenést. Světová zdravotnická organizace (WHO) vyhlásila v Ghaně epidemii.
Krvácivá horečka, zvracení, průjem a poté nejspíše smrt. To s největší pravděpodobností čeká člověka, který se nakazí nebezpečným virem marburg. Podle vědců je tento patogen dokonce více smrtící než obávaná ebola. Neexistuje proti němu žádný lék ani očkování.
Poplach v turistickém ráji. Lidé s krvácením a v horečkách umírají na záhadnou nemoc
Vědci a lékaři v Tanzánii si lámou hlavu nad záhadnou nemocí. Ta postihla nejméně 13 lidí, z nichž tři zemřeli. Pacienti vykazovali příznaky podobné při nákaze ebolou, testy ale neprokázaly tuto ani žádnou jinou známou nákazu. Úřady se nyní rychle snaží zjistit o chorobě co nejvíce informací.
Ačkoli se virus občas objevuje zejména v Africe, poprvé ho zaznamenali virologové v Německu, když se začal v roce 1967 šířit ve městě Marburg. Dostal se tam v krvi nakažených pokusných opic z Ugandy. Z Marburgu se posléze rozšířil i do Frankfurtu nad Mohanem a srbské metropole Bělehradu.
Vědci dodnes tápou, kdo je původcem viru. Tuší ale, že přenašeči nemoci mohou být vedle opic také netopýři a kaloni. Těchto zvířat se nově děsí v africkém státě Ghana, kde se virus marburg objevil poprvé v historii. V minulosti patogen zaznamenali africké země Kongo, Keňa, Uganda, Jihoafrická republika a Angola. Loni se jeden případ potvrdil v Guineji. V letech 1998 až 2000 zemřelo na nemoc způsobenou marburgem 128 ze 154 nakažených.
Desítky lidí v karanténě
Nakaženými v Ghaně byli dva lidé, kteří následně zemřeli. Světová zdravotnická organizace se ale obává dalšího šíření. V karanténě skončilo 98 lidí, kteří byli s infikovanými v poslední době v kontaktu.
„To je moc dobře, protože bez včasné reakce se marburg lehce vymkne kontrole. Když teď máme ohnisko nákazy, WHO podporuje zdravotnické orgány a shromažďujeme více zdrojů pro další reakci na vzniklou situaci,“ komentoval nákazu Matshidiso Moeti, regionální ředitel WHO pro Afriku.
Úřady v Ghaně mezitím radí občanům, aby se vyhýbali jeskyním a dalším místům, kde se mohou vyskytovat netopýři. „Doporučujeme vyhnout se jeskyním, kde žijí netopýři. A rovněž radíme důkladně propéct před jídlem každé maso,“ uvedly ghanské úřady.