V africkém státě Ghana poprvé v historii zaznamenali nákazu nebezpečným virem marburg, který se často přirovnává k ebole. Na nemoc tam už zemřeli dva lidé. Úřady radí občanům v zemi, aby se vyhýbali jeskyním, kde mohou přebývat netopýři. Právě z těchto zvířat se totiž může marburg na člověka přenést. Světová zdravotnická organizace (WHO) vyhlásila v Ghaně epidemii.
Krvácivá horečka, zvracení, průjem a poté nejspíše smrt. To s největší pravděpodobností čeká člověka, který se nakazí nebezpečným virem marburg. Podle vědců je tento patogen dokonce více smrtící než obávaná ebola. Neexistuje proti němu žádný lék ani očkování.
Ačkoli se virus občas objevuje zejména v Africe, poprvé ho zaznamenali virologové v Německu, když se začal v roce 1967 šířit ve městě Marburg. Dostal se tam v krvi nakažených pokusných opic z Ugandy. Z Marburgu se posléze rozšířil i do Frankfurtu nad Mohanem a srbské metropole Bělehradu.
Vědci dodnes tápou, kdo je původcem viru. Tuší ale, že přenašeči nemoci mohou být vedle opic také netopýři a kaloni. Těchto zvířat se nově děsí v africkém státě Ghana, kde se virus marburg objevil poprvé v historii. V minulosti patogen zaznamenali africké země Kongo, Keňa, Uganda, Jihoafrická republika a Angola. Loni se jeden případ potvrdil v Guineji. V letech 1998 až 2000 zemřelo na nemoc způsobenou marburgem 128 ze 154 nakažených.
Desítky lidí v karanténě
Nakaženými v Ghaně byli dva lidé, kteří následně zemřeli. Světová zdravotnická organizace se ale obává dalšího šíření. V karanténě skončilo 98 lidí, kteří byli s infikovanými v poslední době v kontaktu.
„To je moc dobře, protože bez včasné reakce se marburg lehce vymkne kontrole. Když teď máme ohnisko nákazy, WHO podporuje zdravotnické orgány a shromažďujeme více zdrojů pro další reakci na vzniklou situaci,“ komentoval nákazu Matshidiso Moeti, regionální ředitel WHO pro Afriku.
Úřady v Ghaně mezitím radí občanům, aby se vyhýbali jeskyním a dalším místům, kde se mohou vyskytovat netopýři. „Doporučujeme vyhnout se jeskyním, kde žijí netopýři. A rovněž radíme důkladně propéct před jídlem každé maso,“ uvedly ghanské úřady.