Skóre PES se již druhý den v řadě drží na 64 bodech ze sta, což znamená čtvrtý nejvyšší stupeň rizika nákazy koronavirem. Pokud pondělní čísla o vývoji epidemie trend potvrdí, hrozí opětovné zpřísnění protiepidemických opatření. Tedy zavření restaurací, obchodů a dalších služeb. Jenže takový krok před Vánocemi znamená pro spoustu z nich úplný konec.
Podle ekonomů oslovených redakcí CNN Prima NEWS by však vláda měla pečlivě zvažovat, zda protiepidemická opatření po necelém týdnu znovu zpřísňovat. „Pokud vláda zavře restaurace před jejich hlavní sezonou, což je období před Vánocemi, během silvestra a podobně, bude to pro řadu z nich znamenat poslední pomazání a tu pověstnou poslední kapku,“ řekla CNN Prima NEWS Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank.
Právě vánoční svátky jsou jedním z nejlukrativnějších období roku. „Nejen kvůli firemním večírkům, ale i kvůli tomu, že lidé mají volno a v hospodách se mohou v klidu setkat s přáteli, které přes rok běžně nepotkají,“ dodala Horská s tím, že do stejných existenčních problémů se dostanou i hoteliéři, kteří nebudou moci ubytovat hosty na horách.
Kadeřnice nezavírat
Případné opětovné utažení šroubů by odskákaly i další služby, které jsou zdrojem obživy zejména pro drobné živnostníky i jejich zaměstnance. Jedná se například o tolikrát diskutovaná kadeřnictví. „Nevidím důvod, aby vláda právě tyto služby zavírala. Kadeřnictví mohou dobře fungovat při dodržování hygienických pravidel, kadeřnice i za normálních okolností používají jednorázové rukavice, dokáží si zákazníky objednat na přesné časy tak, aby se v salonu nepotkávalo více lidí,“ vysvětlila Horská. Neustálé otevírání a zavírání služeb je ten nejhorší scénář, který jim vláda mohla přichystat. „Je to stále dokola o obrovské nejistotě, která podnikatele sužuje,“ dodala.
Před opětovným zpřísněním protiepidemického režimu varuje také hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. „Pokud se obchody a restaurace v prosinci opět zavřou, bude to pro řadu z nich likvidační. Tržby se jim totiž citelně propadly již v říjnu, jak ukázala čerstvá data Českého statistického úřadu,“ uvedl pro CNN Prima NEWS.
Trvalý přesun k e-shopům?
Maloobchod v sektoru služeb v říjnu skutečně krvácel. Tržby hotelů a restaurací jsou na méně než polovině loňské úrovně. Prodej oděvů a obuvi se meziročně propadl o třetinu. „Na maloobchod totiž v říjnu dolehla druhá vlna koronavirové pandemie a řada provozoven musela omezit fungování pod tíhou vládních nařízení. V listopadu lze očekávat pokračování tohoto trendu,“ dodal Kovanda. Prosincová čísla budou sice zpočátku výrazně lepší, ale pokud by vláda ještě před Vánocemi maloobchod a služby opět zavřela, bude to pro ně znamenat další ránu.
Radovat se naopak mohou internetové obchody. Jejich tržby díky koronaviru meziročně stoupají o desítky procent. V říjnu poskočily o 31,5 procenta, což je nejvýraznější nárůst od letošního května. Je také možné, že i po zklidnění epidemie se lidé z on-line prostoru do kamenných prodejen zcela nevrátí, a tak koronavirus může přeskupit síly na trhu dlouhodobě.