Brno rozděluje Ivermektin (zdroj: CNN Prima NEWS)
Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně podala ivermektin dalším 30 až 40 pacientům s covidem, sdělil to ve středu primář I. interní kardioangiologické kliniky Michal Rezek. Celkem už v této nemocnici dostalo tento lék zhruba 70 pacientů s koronavirem. V nemocnici ke středečnímu dni leží 141 lidí s nákazou.
Nemocnice počátkem března z Bulharska nakoupila 10 tisíc balení léku Huvemec, který obsahuje látku ivermektin, za 12,5 milionu korun. Část distribuovala mezi další nemocnice, část si nechala pro vlastní potřebu.
Ivermektin by mohl pomáhat minimálně jako placebo, míní imunolog Hořejší
Ivermektin, který se má v Česku používat u lidí, jimž hrozí těžký průběh nemoci COVID-19, by mohl být pacientům prospěšný, sdělil v pořadu CNN Prima NEWS Nový den imunolog Václav Hořejší. Žádná klinická studie sice s jistou neprokázala jeho účinek proti nemoci COVID-19, podle Hořejšího by ale pomohl i jako placebo.
„Do nové dodávky léku jsme asi měsíc ivermektin neměli. Nyní jsme ho opět dali 30 až 40 pacientům,“ uvedl Rezek, který s nápadem na podání léku pacientům s koronavirem přišel.
Nemocnice podala ivermektin od podzimu do přijetí nové dodávky asi 30 lidem. U většiny se podle Rezka z velké části po podání ivermektinu spolu s další léčbou stav zlepšil natolik, že mohli být propuštěni domů.
Použití ivermektinu kritizovala například kvůli chybějícím velkým studiím Fakultní nemocnice Brno a také ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO), který před odchodem na ministerstvo působil právě ve Fakultní nemocnici Brno. Blatný uvedl, že by se neměl používat plošně, protože může být spojen s poškozením některých orgánů, a sám by si ho nevzal.
Nemá nežádoucí účinky, hájí se lékaři
Lékaři ze svatoanenské nemocnice se proti tomu ohradili. Podle bývalého přednosty I. interní kardioangiologické kliniky Jiřího Vítovce předcházelo před prvním podáním pacientů studování zpráv a článků o léku z různých publikací. „Neměl nežádoucí účinky, nepoškozuje mozek nebo srdce,“ uvedl Vítovec. Dodal, že některé jiné léky, které se používají i stovky let, mají jen jednu studii.
Přednostka I. interní kardioangiologické kliniky Lenka Špinarová uvedla, že za 40 let užívání léku je známé, že pacientům neškodí. „Jsem ráda, že pan primář Rezek chtěl pacientům nabídnout něco navíc, co by jim pomohlo. Projevil velké nasazení a udělal maximum. Doufám, že se nenechá odradit, máme na prvním místě zdraví našich pacientů,“ řekla Špinarová.
Michal Rezek Zdroj: CNN Prima NEWS