4. února si připomínáme světový den boje proti rakovině. Jeho cílem je poukázat na fakt, že toto onemocnění je velkou zátěží nejen pro pacienty, ale i pro rodiny, zdravotníky a společnost. Přestože léčba jde stále kupředu, jsou lidé, kterým nezabírá. Pak zbývá paliativní péče zaměřená na zkvalitnění života nevyléčitelně nemocných. Jedním z nich je Dan, kterému před třemi lety lékaři diagnostikovali nádor na mozku.
Dan (35 let) je „chlap jako hora“, ale před třemi lety mu našli nádor na mozku. Po operaci, ozařování a chemoterapii se zlepšil, ale o vyléčení se od počátku nedalo hovořit. Jeho partnerka Jana mu je oporou, převzala na sebe péči o domácnost i děti a také ho začala všude doprovázet. Jak šel čas, musela se opakovaně vypořádávat s tím, že zaměstnavatel nestrpěl její nepřítomnost a dvakrát musela měnit práci. Pak už to bylo s financemi velmi složité pro všechny, proto kontaktovali sociální pracovníky pro poradenství.
Máme jen základní příjem, jeden druhého a nejasnou vizi do budoucna.
„Partnerka odešla z práce, aby o mě mohla pečovat a dělat vše, co je potřeba. Paradoxně to upevnilo náš vztah,“ říká Dan. S přítelkyní Janou mají nyní pouze základní příjem. Daniel má před sebou nejasný výhled. Postupně se horší, mívá záchvaty neklidu, někdy dělá nesrozumitelné věci, je hodně unavený a málo jí. Paliativní péče lékařů mu pomáhá zvládat zásadní věci jako bolest, snižuje četnost záchvatů. Sociální pracovníci pomohli nastavit základní příjmy pro rodinu a zprostředkovali kontakty na péči. Právní věci související s odchodem pana Daniela jsou vyřešené a všem je jasné jak. I když není situace veselá, celá rodina našla určitou stabilitu, a nakonec i smíření.
Nezanedbávejte prevenci, hledejte pomoc
Dnes bychom si měli vzpomenout na všechny, kterých se rakovina týká. Ať už se jedná o lidi, kteří si touto nemocí prošli, nebo s ní zrovna bojují, ale také na jejich příbuzné i na lékaře, kteří neustále apelují na prevenci. Právě ta hraje v úspěšnosti léčby velmi důležitou roli, stejně jako zdravý životní styl. V současné době je potřeba upozornit také na to, že COVID-19 by neměl být důvodem, aby se lidé báli chodit na preventivní prohlídky, ani k odkládání důležitých operací.
Lidé, kterým do života vstoupila rakovina, se mohou obrátit například na pacientskou organizaci Amelie, která se od roku 2006 věnuje psychosociální pomoci onkologicky nemocným a jejich blízkým. Vizí této pacientské organizace je, aby rakovina byla vnímána jako součást života. Ze statistik pacientské organizace Amelie, vyplývá, že:
- lidí, kteří přežili rakovinu, je po celém světě více než 48 milionů, v ČR to je téměř 600 tisíc osob
- na rakovinu každoročně zemře přes 9 milionů lidí, v ČR to je denně 72 osob
- 10 procent diagnostikovaných s rakovinou připadá na vrub genetické zátěži, ale téměř 30 procent užívání tabáku a alkoholu
- světové roční náklady spojené s rakovinou se odhadují na 1,16 trilionu dolarů
- v ČR je ročně nově diagnostikováno okolo 87 tisíc osob s rakovinou, z toho asi 300 dětí