Život v Dánsku se vrací do normálních kolejí. Tamní občané mohou už dva týdny využívat takzvaný coronapas. Elektronickou aplikaci, pomocí níž lze prokázat svou bezinfekčnost. Ať už potvrzením o prodělání covidu, očkování, nebo negativním výsledku testu na koronavirus.
Dánsko směřuje k úplnému rozvolnění, které by mělo v severské zemi nastat do 21. května. Tedy pouhý měsíc poté, co zprovoznilo coronapas. Do něj mohou Dánové vložit údaje o tom, kdy prodělali covid nebo kdy se nechali očkovat, případně kdy byli na koronavirus negativně testováni. Za „covid-bezpečné“ jsou přitom považováni lidé, kteří mají kompletně ukončenou vakcinaci, mají potvrzení o uzdravení z covidu ne starší než 180 dní nebo jejich negativní test není starší než 72 hodin.
Covid pas by měl být hotový do konce června. Na koho se vztahuje a kde bude platit?
Evropská komise jedná o pravidlech takzvaného covid pasu, který má umožnit cestování po Evropě v době koronavirové pandemie. Ten bude platit ve všech zemích EU a hotový by měl být ideálně do konce června, sdělila místopředsedkyně Komise Věra Jourová (ANO) v pořadu K věci na CNN Prima NEWS. A jak bude vypadat v praxi?
Dánská varianta covid pasu se jmenuje MinSundhed (Moje zdraví) a na konci května má být představena ve své kompletní podobě. Tou dobou už by se měl život v Dánsku vrátit zcela do předcovidové podoby, protože ruku v ruce se zprovozněním aplikace došlo také k rozvolnění mnoha protiepidemických opatření. Od 21. dubna tak jsou otevřeny restaurace, bary, kavárny, muzea nebo sportoviště pro lidi, kteří coronapasem prokáží svou bezinfekčnost.
Odpůrci sepisují petice
„Je to skvělé, je to obrovský kontrast. Bary jsou otevřené a konečně se mohu potkávat s lidmi jako obvykle,“ uvedl 25letý Casper Beckers pro britský deník The Guardian. Ani coronapas však zatím nedovoluje přístup do různých zařízení bez omezení. Stále je nutné dodržovat hygienická opatření a například na fotbalovém stadionu budou fanoušci (coronapasem identifikováni jako bezinfekční) rozprostřeni v 500členných oddělených blocích tak, aby se minimalizovaly jejich kontakty.
Coronapas měl širokou politickou podporu, aplikaci vítají také zástupci podnikatelského sektoru. „Je to mimořádný nástroj v mimořádné situaci,“ uvedl podle BBC Lars Sandahl, šéf Konfederace dánského průmyslu. „Alternativou je nechat ekonomiku zavřenou. Toto je naopak cesta, jak se z krize efektivně dostat, a navíc jde jen o dočasné řešení,“ dodal.
Covid pas se do léta nestihne, tvrdí Papež. Kam budou moct Češi o prázdninách cestovat?
Myslím, že se covid pas začátkem července spustit nestihne, prohlásil v pořadu Nový den televize CNN Prima NEWS místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež. I když se ve čtvrtek europoslanci shodli na jeho užitečnosti, podle Papeže projekt ztroskotá na tom, že se členské země Evropské unie nedomluví na detailech. Kam tedy budou moct Češi v létě cestovat a budou mít výhody očkovaní?
Ne všichni ale tuto myšlenku v Dánsku podporují. BBC uvedla, že proti coronapasu vznikla petice, kterou už podepsalo více než 40 tisíc lidí. Podle odpůrců je taková aplikace neetická a způsobuje rozdělování společnosti. Podle nedávného průzkumu však coronapas podporují asi dvě třetiny Dánů.
Češi do léta? Spíše ne
Na covid pasu pracuje také Evropská unie či další její členské státy. Zatím však není jasné, kdy bude aplikace dostupná. Místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová v pořadu K věci na CNN Prima NEWS uvedla, že by celounijní covid pas měl být hotový do konce června. „Covid pas je šance, aby si lidé užili dovolenou. Jednáme společně s parlamentem o jeho podobě,“ řekla.
K tomu je ale skeptický místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež. „Ve čtvrtek poslanci Evropského parlamentu konstatovali, že je covid pas užitečný, a nastavili si jeho kritéria, ale detaily jsou ještě tak strašně neznámé, že se na nich země nedokáží dohodnout,“ řekl v pátek 30. dubna v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS. Podle Papeže se evropský covid pas do léta zprovoznit nestihne. „Myslím, že to celé skončí tak, že lidé budou do takzvaných příjezdových formulářů, které už existují, vkládat potvrzení o tom, že jsou očkováni, že mají protilátky, nebo QR kód svého negativního testu,“ dodal.