Absurdní opatření v podobě rozdílných sazeb daně z přidané hodnoty (DPH) u piva zůstane. A to i přes dřívější kritiku stran současné vládní koalice. Výtkami před vládním angažmá nešetřil ani současný ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS), podle kterého se mělo pivo sjednotit do jedné sazby. Jeho ministerstvo ale pro CNN Prima NEWS potvrdilo, že aktuálně žádnou změnu nechystá.
Elektronickou evidenci tržeb čeká v nejbližší době konec. Pomníky po tomto podnikatelském nástroji se však stále objevují v daňovém systému. To je příklad absurdního rozdělení čepovaného piva do dvou různých sazeb DPH, které bylo spojené s třetí a čtvrtou vlnou EET. Zatímco čepované pivo v restauraci spadá do desetiprocentní sazby, tak to samé pivo je u stánku zdaněno 21 procenty.
Rozdílné sazby ale současná vládní koalice měnit nebude. Ministerstvo financí to na dotaz CNN Prima NEWS potvrdilo. „Z pohledu práva Evropské unie jsou členské země povinny mít alkoholické nápoje prodávané jako zboží v základní sazbě daně, což v České republice činí 21 procent,“ poznamenal k tomu Šimon Blecha z tiskového oddělení resortu.
„Sjednotit sazbu daně u lahvového alkoholického piva v supermarketu a točeného téhož piva v restauraci, tj. aby obojí mělo sazbu 10 procent, není tak z pohledu práva EU možné,“ vysvětlil Blecha. Řešením by mohlo být, že by ministerstvo přesunulo točené pivo do sazby 21 procent, což by však vládě na popularitě mezi lidmi nepřidalo.
Vládní strany dříve změnu kritizovaly
Přitom tehdejší opozice – dnešní vládní strany – kabinet Andreje Babiše (ANO) za tuto změnu kritizovaly. Včetně současného ministra financí Zbyňka Stanjury, který nyní se změnou DPH nechce nic dělat. „Je to realita, jak hnutí ANO zjednodušuje podnikatelské prostředí. Je úplně absurdní, že vedle restaurace bude po 100 metrech stánek, kde platí úplně jiná daňová pravidla. Chudáci ti, kteří se v tom mají vyznat. Na točené pivo má být jedna sazba,“ řekl v únoru 2020 Stanjura v rozhovoru pro TN.cz.
Při zavádění změny se objevila i kritika ze strany podnikatelských svazů, že rozdílnost sazeb je nepřehledná. Navíc to nahrává obavám hospodských, kteří raději budou všechny alkoholické nápoje prodávat se se sazbou 21 procent ze strachu před kontrolory.
Změny v DPH chtějí nově prosadit Piráti. Minulý týden představil předseda poslaneckého klubu Jakub Michálek návrh, podle kterého by se zelenina a ovoce měly přesunout ze současné patnáctiprocentní do desetiprocentní sazby DPH. Aby se vyrovnala mezera v rozpočtu navrhl zároveň, aby se ze sazby 15 procent přesunuly do té vyšší slazené nápoje.