reklama

Dánský boj s migrací: Pošlou žadatele o azyl čekat jinam, klidně i do Afriky

Dánsko podniká kroky, kterými chce odradit žadatele o azyl. Po zaevidování migrantů je mohou úřady posadit do letadla a poslat do jiné země, kde počkají na vyřízení žádosti – klidně i do Afriky. Dánům to umožní návrh zákona, který schválil parlament. Představitelům Evropské unie se ale takový krok nelíbí a plánují ho přezkoumat.

reklama

Idea nové dánské legislativy je jednoduchá – úřady budou moci poslat žadatele o azyl do imigračního centra mimo Evropu. Tam mají rovněž počkat na vyřízení. V zákoně se uvádí, že uprchlík může být ponechán v této třetí zemi i v případě, že bude jeho žádost o azyl vyřízena kladně.

Zatím není úplně jasné, kam chce Dánsko posílat příchozí migranty. Nedávno ale v tichosti podepsalo memorandum o spolupráci se Rwandou, což mnozí berou jako určité znamení. Hovoří se i o Etiopii či Eritreji.

„Myslím, že vláda ví, že v takových centrech skončí jen velmi malé množství žadatelů o azyl. Jakmile se ale rozšíří zvěst o tomto zákoně, každý bude vědět, že se má Dánsku za každou cenu vyhnout,“ okomentovala situaci Michala Bendixenová, mluvčí organizace Refugees Welcome.

Zákon má nicméně v Dánsku drtivou politickou podporu – parlamentem prošel pohodlnou většinou. Kupodivu nejde o normu z pera krajní pravice, ale vládnoucích sociálních demokratů, které podpořila i opozice.

„Máme tu rostoucí problémy s integrací už od 80. let. Nezaměstnanost, vysokou kriminalitu, kulturní třenice a tak dále. Už nechceme tyto problémy každoročně zvětšovat,“ řekl Rasmus Stoklund, člen parlamentního výboru pro imigraci. „Nejspíš přestanou usilovat o azyl v Dánsku, když budou vědět, že je pošleme zase ven z Evropy,“ dodal.

Dánsko už minulý měsíc překvapilo Evropskou unii, když prohlásilo některé části Sýrie za bezpečné pro návrat. Následně začalo odebírat povolení k pobytu stovkám Syřanů, což vyvolalo v některých městech protesty. Země už roky bojuje tvrdými zákony proti formování ghett, například bouráním sociálního bydlení.

Nejnovější návrh zákona se nelíbí ani unijním zástupcům. „Za současných pravidel EU a s novým paktem o migraci a azylu to není možné. Komise bude tyto dánské zákony analyzovat, než vejdou v platnost, a rozhodne se, co dál,“ zareagoval na dění v Dánsku Adalbert Jahnz, mluvčí úřadu pro migraci Evropské komise.

V roce 2020 požádalo o azyl v Dánsku 1547 lidí, což je nejméně od roku 1992. Asi 600 žadatelů azyl loni v Dánsku získalo, zatímco v roce 2015 to bylo více než 10 tisíc žadatelů.

Tagy:

Hlavní zprávy

Kyanid do Bečvy unikl jinde, říká rybář po provedeném experimentu. K řece chodí se smutkem

Případ otravy, která v září roku 2020 zabila na skoro 40 kilometrech řeky Bečvy více než 40 tun ryb, vzbuzuje od začátku kontroverze. Experiment s chloridem sodným, který provedl na vlastní pěst přírodovědec Jakub Hruška spolu s rybářem Stanislavem Pernickým, už dříve vyloučil, že by jedy unikly do řeky z kanálu u bývalé Tesly Rožnov. Sněmovní komise v pátek schválila závěrečnou zprávu z vyšetřování. Na její obsah netrpělivě čeká i Pernický, předseda Českého rybářského svazu v Hustopečích nad Bečvou.

Peníze pro Alžbětu, sluhy a vnoučata. Co princ Philip v „tajné“ závěti odkázal dětem?

Minimálně 90 let se neměla veřejnost dozvědět, jaký byl obsah poslední vůle prince Philipa, zesnulého manžela britské královny. Zdroje z paláce však závěť vévody z Edinburghu vynesly médiím. Jmění v přepočtené hodnotě 887 milionů korun získá z většiny Alžběta II., na své si však přijdou i tři sluhové-asistenti nebo vnoučata. Čtyřem dětem odkázal 14 tisíc svazků knih.

Lidé trpí a umírají v totalitě peněz. Vláda má na rukou krev, hlásá mladý komunista

Ostrou kritiku si v pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS od ostatních mladých politiků vyslechl kandidát KSČM pro sněmovní volby Arťom Korjagin za jeho slova, že lidé dnes trpí a umírají v „totalitě peněz“ a kapitalistický systém „má na rukou krev“. Kandidát Přísahy Michal Košan reagoval slovy, že „komunisty nenávidí“. Představitelka koalice Spolu Markéta Vyvlečková (KDU-ČSL) a reprezentant Pirátů a STAN Zbyněk Horváth připomněli, že komunistický režim zavraždil a pronásledoval stovky lidí.

reklama

Domácí zpravodajství

Kajínek: EU se zbláznila. Zakázat doživotním vězňům navazovat kontakty je nesmysl

Dánsko má v plánu zakázat vězňům, kteří jsou odsouzeni na doživotí, aby skrze dopisy a telefonáty navazovali romantické vztahy. K tomuto kroku chce vláda přistoupit zejména kvůli fanynkám, které odsouzeným zasílají desítky až stovky dopisů. Co si o návrhu dánské vlády myslí nejznámější český vězeň Jiří Kajínek, který si až do udělení milosti odpykával doživotní trest? Svůj názor sdělil v exkluzivním rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama