reklama

Dánský boj s migrací: Pošlou žadatele o azyl čekat jinam, klidně i do Afriky

Demonstrace v Kodani na podporu syrských uprchlíků, kterým Dánsko neprodloužilo pobyt
Zdroj: Getty Images

Dánsko podniká kroky, kterými chce odradit žadatele o azyl. Po zaevidování migrantů je mohou úřady posadit do letadla a poslat do jiné země, kde počkají na vyřízení žádosti – klidně i do Afriky. Dánům to umožní návrh zákona, který schválil parlament. Představitelům Evropské unie se ale takový krok nelíbí a plánují ho přezkoumat.

reklama

Idea nové dánské legislativy je jednoduchá – úřady budou moci poslat žadatele o azyl do imigračního centra mimo Evropu. Tam mají rovněž počkat na vyřízení. V zákoně se uvádí, že uprchlík může být ponechán v této třetí zemi i v případě, že bude jeho žádost o azyl vyřízena kladně.

K tématu

Zatím není úplně jasné, kam chce Dánsko posílat příchozí migranty. Nedávno ale v tichosti podepsalo memorandum o spolupráci se Rwandou, což mnozí berou jako určité znamení. Hovoří se i o Etiopii či Eritreji.

„Myslím, že vláda ví, že v takových centrech skončí jen velmi malé množství žadatelů o azyl. Jakmile se ale rozšíří zvěst o tomto zákoně, každý bude vědět, že se má Dánsku za každou cenu vyhnout,“ okomentovala situaci Michala Bendixenová, mluvčí organizace Refugees Welcome.

Zákon má nicméně v Dánsku drtivou politickou podporu – parlamentem prošel pohodlnou většinou. Kupodivu nejde o normu z pera krajní pravice, ale vládnoucích sociálních demokratů, které podpořila i opozice.

„Máme tu rostoucí problémy s integrací už od 80. let. Nezaměstnanost, vysokou kriminalitu, kulturní třenice a tak dále. Už nechceme tyto problémy každoročně zvětšovat,“ řekl Rasmus Stoklund, člen parlamentního výboru pro imigraci. „Nejspíš přestanou usilovat o azyl v Dánsku, když budou vědět, že je pošleme zase ven z Evropy,“ dodal.

Demonstrace v Kodani na podporu syrských uprchlíků, kterým Dánsko neprodloužilo pobyt.
Demonstrace v Kodani na podporu syrských uprchlíků, kterým Dánsko neprodloužilo pobyt.
Zdroj: Getty Images

Dánsko už minulý měsíc překvapilo Evropskou unii, když prohlásilo některé části Sýrie za bezpečné pro návrat. Následně začalo odebírat povolení k pobytu stovkám Syřanů, což vyvolalo v některých městech protesty. Země už roky bojuje tvrdými zákony proti formování ghett, například bouráním sociálního bydlení.

Nejnovější návrh zákona se nelíbí ani unijním zástupcům. „Za současných pravidel EU a s novým paktem o migraci a azylu to není možné. Komise bude tyto dánské zákony analyzovat, než vejdou v platnost, a rozhodne se, co dál,“ zareagoval na dění v Dánsku Adalbert Jahnz, mluvčí úřadu pro migraci Evropské komise.

V roce 2020 požádalo o azyl v Dánsku 1547 lidí, což je nejméně od roku 1992. Asi 600 žadatelů azyl loni v Dánsku získalo, zatímco v roce 2015 to bylo více než 10 tisíc žadatelů.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Zdravotnictví

Dostál: Soud nedonutí vládu nevydávat špatná opatření. Zaplatíme je my všichni

Dostál: Soud nedonutí vládu nevydávat špatná opatření. Zaplatíme je my všichni

Za neplatná vládní opatření proti koronaviru, která časem zrušil Nejvyšší správní soud, nakonec zaplatí běžní lidé. Ve vysílání CNN Prima NEWS to řekl právník a odborník na zdravotnické právo Ondřej Dostál. Řada lidí totiž kvůli neplatným opatřením musela zavřít své podniky a nyní lze očekávat, že se se státem budou soudit o náhradu škod. Ty ovšem poputují z kapes daňových poplatníků.

Volby 2021

Komentátoři: Voliči ANO utíkají ke STAN. Piráti v kampani ochutnají vlastní medicínu

Komentátoři: Voliči ANO utíkají ke STAN. Piráti v kampani ochutnají vlastní medicínu

Voliči hnutí ANO podle komentátorů Lenky Zlámalové (Echo) a Petra Holce (Info.cz) neutíkají k Pirátům ani ke koalici Spolu, ale k hnutí STAN. Proto Andrej Babiš právě do koalice Pirátů a STAN nejvíce střílí a snaží se ji pošpinit. Podle Holce tak Piráti také poprvé ochutnají i vlastní medicínu a k antibabišismu se přidá v těchto volbách i antipirátismus. Zlámalová dodává, že hlavním tématem voleb nebude migrace, o což se často snaží právě Babiš, ale bydlení a zdražování.

EURO: Čechům se rýsuje soupeř. Na koho můžou narazit? A proč se vyhnout žlutým kartám?
Češi v Chorvatsku: Povinné roušky tu nikdo nenosí, na hranicích bez kontrol
Můj muž plánuje autonehodu, Camilla je návnada. Našla se záhadná poznámka psaná Dianou
Apel pořadatelů olympiády: Dodržujte covidová pravidla, jinak poletíte domů
Tříkilometrové kolony a hodinové zpoždění autobusů. Popraskaná D35 komplikuje dopravu
Rusové jim vjeli s tankem do ložnice. Dnes v sovětských kasárnách žijí i Romové
Vrbětice: Obce a kraj si rozdělí stovky milionů. Na odškodné dosáhnou i obyvatelé
Policie v Teplicích drsně zasáhla proti muži, který měl být zdrogovaný. V sanitce zemřel
reklama
reklama
Němcová: Jsme v zahřívacím kole, Babiš vytahuje pitomosti. Kampaň se teprve rozjede

Volby 2021

Domácí zpravodajství

Nakažených přibylo víc než před týdnem. Za víkend nikdo s covidem nezemřel
Havlíček: Dostavbě Pražského okruhu jsme nikdy nebyli blíž. V roce 2022 se snad začne
Kultura trpí. Zaorálek a spol. volají po stejných pravidlech kontrol, jako má gastronomie
Asfalt jako horká kaše aneb Z dějin české Sahary 1911 a 1947, kdy vedra zabíjela
Další články
reklama
reklama