Nejspíše mladistvá zlomyslnost stála za rasistickou úpravou textu na servisních štítcích u dealera Volkswagenu v americkém Raleighu. Hanlivě upravenou samolepku s běžnými údaji o datu příští výměny oleje údajně na auta lepilo dítě jednoho z pracovníků firmy, která servis po zavírací době uklízí. Kauzou bylo postiženo celkem jedenáct zákazníků dealerství.
Původně portugalské slovo „negro“ označující Afričana je zaznamenané už v polovině čtrnáctého století. V severní Americe se o pár století později stalo synonymem otroka. Slovníky angličtiny po občanské válce už definují aktuálnější přepis „nigger“ (česky „negr“, pozn. red.) jako negativně zabarvený, urážlivý termín. Právě tímto slovem kdosi doplnil běžnou servisní informaci uvedenou na štítku nalepovaném v motorovém prostoru aut opouštějících autoopravnu.
Zbiju ho jako koně. Feriho u soudu napadl neznámý muž, křičel na něj rasistické urážky
Exposlance Dominika Feriho na chodbě obvodního soudu o přestávce napadl muž, při tom vykřikoval rasistická hesla. Justiční stráž výtržníka předala policii. Výrazná tvář TOP 09 a bývalý politik je obžalován ze dvou znásilnění a jednoho pokusu o něj. Hrozí mu až deset let za mřížemi. Hlavní líčení je neveřejné. Feri již v úterý obvinění označil za nepravdivá.
„Slovo na N“
Zejména v jižanských státech USA, kam lze zahrnout Severní Karolínu a její hlavní město Raleigh, kde se incident odehrál, je vzhledem k otrokářské minulosti černošské obyvatelstvo na podobné výrazivo velmi citlivé. Není proto divu, že označení „nigger“ je dnes ve Spojených státech tabuizovaným pejorativem, takže ho někteří lidé nepoužívají a nahrazují ho eufemismem „slovo na N“ (N-word).
ČTĚTE TAKÉ: Z Harryho a Meghan jsou hrdinové. Dostanou cenu za boj proti rasismu ve vlastní rodině
Černoch Conrad Alston byl jedním z 11 zákazníků „postižených“ urážlivou nálepkou poté, co si jeho přítelkyně u dealera vyzvedla rodinný Volkswagen Passat po výměně oleje. „Je to nechutné, rozčiluje nás to. Vidět dneska něco takového je prostě absurdní,“ řekl místní televizní stanici dotčený zákazník. „Myslím, že si toho měl někdo včas všimnout dřív, než se auta dostala k zákazníkům,“ dodal Alston.
Náctiletý pachatel
Interní vyšetřování v dealerství Leith Volkswagen zjistilo, že žádný z jeho zaměstnanců nebyl za tisk pozměněných nálepek zodpovědný, bezprostředně po zjištění události se nicméně svým zákazníkům osobně i veřejně omluvilo. „V sobotu 25. února se Leith Volkswagen dozvěděl, že na servisních nálepkách umístěných ve vozidlech zákazníků byla vytištěna urážlivá rasistická zpráva. Okamžitě jsme zahájili vyšetřování a zjistili jsme, že k příslušnému etiketovacímu stroji měla po pracovní době přístup jedině externí úklidová firma,“ píše se mimo jiné v prohlášení zveřejněném na Facebooku.
Leith Volkswagen deeply regrets and apologizes for a racially insensitive message that was printed on a service reminder...
Posted by Leith Volkswagen of Raleigh on Sunday, February 26, 2023
Vedení úklidové firmy následně provedlo vlastní šetření a zjistilo, že se strojem na výrobu štítků manipulovalo dítě jednoho z jejích zaměstnanců, který měl inkriminované noci směnu a syna vzal do práce s sebou. Jak se dalo čekat, otec nezvedeného teenagera byl na hodinu propuštěn.
Pro dealerství Volkswagenu celá záležitost rozhodně není dobrou reklamou. Přítelkyně Conrada Alstona, která auto ze servisu vyzvedávala, zprávu o hanlivé samolepce zveřejnila na Facebooku, kde během pár minut rychle přesáhl a tisíc sdílení.