Převratný verdikt o definici ženy? Britská trans komunita se bojí dopadů, Rowlingová slaví

Britský soud rozhodl o zákonu rovnosti pohlaví

Středeční rozhodnutí britského Nejvyššího soudu o definici ženy jako osoby, která se jako biologická žena narodila, může mít hrozivé důsledky pro bezpečnost trans lidí. Takový názor zastávají aktivisté, včetně poslankyně za Skotské zelené Maggie Chapmanové. Rozhodnutí by podle nich v praxi mohlo vést k tomu, že trans komunita bude na pracovišti v důsledku opatření diskriminována a bude přicházet o některá svá práva. Tito lidé si navíc obávají, že „veřejnost nyní půjde po jejich právu na existenci“. Najdou se však i tací, kteří rozhodnutí soudu kvitují, mezi nimi i autorka Harryho Pottera J. K. Rowlingová.

Rozhodnutí o definici ženy by mohlo mít „hrozivé důsledky“ pro bezpečnost transsexuálů. Podobné názory od středy zaznívají od aktivistů nejen ve Velké Británii, ale i z dalších zemí světa. Jak pro BBC Scotland News sdělila poslankyně Maggie Chapmanová, nyní se trans komunita obává, že „v důsledku rozsudku jdou lidé po jejich právu na existenci“.

ČTĚTE TAKÉ: Orbán prosadil zákaz duhových pochodů. Maďaři mohou za účast dostat vysokou pokutu

Ke kritice rozsudku se přidala také Kerrie Meyerová, která změnu pohlaví podstoupila v 72 letech. Dnes 77letá žena zdůraznila, že tento krok pro trans lidi povede ke zpomalení pokroku.

Odkazovala zejména na dva zákony, které život transsexuálům „zlehčovaly“. Práva trans osob byla dříve posunuta zákonem o uznání pohlaví z roku 2004 a následně zákonem o rovnosti z roku 2010.

„Čekají nás hrozivé důsledky“

„Škrtnutím pera je nyní ohrožena bezpečnost a blahobyt všech transsexuálů – ať už jsou nyní považováni za biologické muže nebo ženy. Rozhodnutí soudu vytvořilo závažné důsledky pro všechny trans lidi a nezohlednilo hrozivé důsledky a neudržitelné výsledky, které nastanou,“ sdělila pro BBC Radio Scotland žena, která žije na skotském souostroví Shetlandy.

Podle nového rozhodnutí nemá osoba, která se narodila jako muž, ale identifikuje se jako žena, právo využívat prostor nebo službu určenou pouze pro ženy – a to i v případě, kdy si legálně změnila pohlaví. Jak pro web Daily Mail uvedl právník Peter Byrne, vedoucí pracovněprávního oddělení advokátní kanceláře Slater and Gordon, podniky nyní budou muset přehodnotit a změnit svá pravidla, včetně těch, které se týkají toalet.

„Dříve si mohli zaměstnanci vybrat, která toaleta jim vyhovuje, tato možnost se však pravděpodobně změní. Domnívám se, že nakonec je budeme žádat, aby používali toalety pro zdravotně postižené,“ predikoval. Jenže i tento krok může mít své negativní následky, které by nakonec mohly vést i k soudním sporům.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Transgender v čítance pro páťáky? To do hlav dětí nepatří, říká expert a varuje před následky

Partnerka a vedoucí diverzity, rovnosti a inkluze v advokátní kanceláři CM Murray Emma Bartlettová vzkázala, že by transsexuální zaměstnanci mohli být potenciálně nuceni používat na pracovišti toalety, které se nachází na různých patrech. „Hlavním problémem pro transsexuálního zaměstnance je, že pokud musí používat unisex toaletu, tak nemusí být na stejném patře, na kterém pracuje – a nebo nemusí být v budově vůbec,“ vysvětlila.

Pokud by podle ní transsexuálové byli nuceni používat toalety pro tělesně postižené, je možné, že by museli jít do jiné budovy nebo o několik pater níž. „Tím může být významně narušena jejich efektivita práce a mohou sami sdělit, že je tímto krokem ovlivněna jejich důstojnost. To nakonec může vést i k soudním sporům a k otázce, zda dochází k diskriminaci,“ doplnila pro Daily Mail.

Využijte „své síly obhajoby“

Předsedkyně Komise pro rovnost a lidská práva (EHRC), baronka Kishwer Falknerová, transsexuálům v reakci na rozhodnutí soudu vzkázala, aby „využili své síly obhajoby“ a zažádali o zařízení včetně „třetího prostoru“ pro toalety. „Služby pro jedno pohlaví, jako jsou šatny, musí být založeny na biologickém pohlaví. Pokud je umožněno použití služby osobě mužského pohlaví, nejedná se již o prostor pro jedno pohlaví,“ argumentovala v pořadu BBC Today.

Zároveň však dodala, že rozhodnutí je „vítězstvím zdravého rozumu pouze tehdy, pokud uznáte, že trans lidé existují, mají svá práva a jejich práva musí být respektována“.

Bez ohledu na podobná prohlášení podle skotské poslankyně Chapmanové, která je významnou zastánkyní práv transsexuálů, povede rozhodnutí soudu k „rozdmýchání ohně kulturní války“. „Transsexuálové se nyní obávají, že by mohli ztratit přístup k zařízením, která v některých případech využívají již desítky let,“ doplnila v pořadu BBC Good Morning Scotland.

Přišli o nula práv, napsala Rowlingová

Že k rozhodnutí soudu vůbec došlo, ovlivnily skotské aktivistky organizace Za skotské ženy (For Women Scotland). „Jejich reakce, stejně jako dalších skupin, byla velmi jasná – berou to jako vítězství, což je potenciálně nebezpečné, pokud jde o to, kam budou směřovat dál. Už jsme dokonce slyšeli, že chtějí zrušit více než 20letý zákon o uznávání pohlaví. Trans lidé se proto obávají, že se jde po jejich právu na existenci,“ dodala poslankyně.

Vedle kritiky, zejména ze strany transsexuálů a jejich podporovatelů, však zaznívá i chvála rozhodnutí soudu a činnost skotských aktivistek. „Bylo zapotřebí tří výjimečných, houževnatých skotských žen s armádou za zády, aby Nejvyšší soud tento případ projednal. Tím, že vyhrály, ochránily práva žen a dívek v celém Spojeném království,“ napsala na sociální síť X spisovatelka Rowlingová.

Později doplnila: „Trans lidé dnes přišli o nula práv, i když nepochybuji, že někteří – ne všichni – budou zuřit, že Nejvyšší soud potvrdil práva žen založená na pohlaví.“ Populární autorka je známou představitelkou směru kritického ke změně pohlaví a kvůli svým postojům opakovaně čelí obviněním z transfobie.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Anticikanismus je u nás všudypřítomný, varuje expertka. Diskriminaci čelí gayové i nevidomí

Tagy: