reklama

S Babišem máme odlišné názory. Do koalice jdeme s Piráty a ODS, říká Půta

Při letošních krajských a senátních volbách zazářil liberecký hejtman Martin Půta. Se svými Starosty pro Liberecký kraj s drtivým náskokem potřetí za sebou vyhrál volby. Jak svoji výhru zúročí? A jak má vypadat jeho plánovaný přestup do nejvyšších pater politiky? Nejen o tom hovořil v pořadu K věci na CNN Prima NEWS.

reklama

Působení libereckého hejtmana Martina Půty v politice má podle výsledků stále vzestupnou tendenci. „Beru to jako vítězství celého týmu,“ tvrdí liberecký hejtman s tím, že za úspěch vděčí především kontaktní kampani i svému předchozímu působení. „Myslím si, že naše zvolení je známka za dobře odvedenou práci. S lidmi jsme mluvili, řešili jsme problémy přímo na místech,“ říká.

K tématu

K jeho znovuzvolení podle něj přispěl i fakt, že ho lidé už znali. „Za osm let ve funkci se snažím nezůstávat jen v kanceláři, ale jezdit za starosty, podnikateli a zajímat se,“ uvádí s tím, že stojí o debatu i s těmi, kdo pro STAN nehlasují. Ve volbách podle něj také rozhodovala regionální témata. „Musím říct, že jsem věřil v naše vítězství. Kdyby mi ale někdo tvrdil, že budeme mít o 13 tisíc větší podporu, pochyboval bych o jeho duševním zdraví,“ říká s úsměvem Půta.

V minulosti si však Martin Půta prožil i krušné chvíle. Byl soudně stíhán, i když tribunál ho nakonec obvinění zprostil. Ve volbách mu prý tento fakt nemusel uškodit, protože o kauze otevřeně mluvil. „Rozhodl jsem se, že budu říkat všechno, co vím. Můj příběh lidé v kraji znají a nejspíš ocenili moji otevřenost,“ myslí si.

Stejně tak reagoval na kauzu, kdy Liberecký kraj volil železniční společnost. „Snažil jsem se vysvětlit, že nabídka je stejná, neskrýval jsem se před odpovědností,“ řekl s tím, že chybovat je lidské. „Celých 18 let, co jsem v regionální a komunální politice, se snažím k chybám hlásit,“ zdůrazňuje.

S Babišem máme odlišné názory

Hnutí STAN získalo v Libereckém kraji 22 z 45 postů, do koalice si přizvalo Piráty a ODS, přestože v minulém funkčním období vládlo s hnutím ANO. „Chtěl bych poděkovat hnutí ANO za spolupráci, nechceme však dál posilovat vliv tohoto subjektu. Další spoluprací bychom legitimizovali pražskou koalici,“ popisuje s tím, že je rád, že ODS a Piráti jeho nabídku přijali.

„Myslím, že nás nečekají jednoduché měsíce, kraj musí být postaven na pevných základech,“ dodává. Premiér Andrej Babiš podle Půty navíc přesouvá politiku převážně do Prahy. „Babiš není moc příznivec samosprávy, máme odlišné názory,“ reagoval s tím, že by do budoucna s hnutím nechtěl spolupracovat. „Řekli jsme si však, že k jejich návrhům budeme přistupovat bez předpojatosti,“ dodal.

K tématu

Půta se zároveň veřejně vymezuje proti tomu, aby se po volbách takzvaně vyšachoval vítěz, toho by naopak upřednostnil. „Politické kultuře by prospělo, aby se s vítězem tak jednalo,“ tvrdí. Přesto hnutí STAN mnohdy vítěze obcházejí. „Je to obecná chyba a já když říkám, že se mi to nelíbí, tak to říkám směrem ke všem,“ vysvětluje.

Na celostátní úrovni se pak hnutí STAN rozhoduje mezi Piráty a ODS. „Já bych se přikláněl k variantě spolupráce s Piráty, je ale možné že budeme kandidovat úplně samostatně. Ostatně to je nepravděpodobnější,“ uvedl. Zároveň ale podotýká, že záleží na programu. „Porazit Andreje Babiše je dlouhodobě trochu málo. Vítěz by měl občanům nabídnout pozitivní program do budoucnosti a já se obávám, že řešíme problémy 20. století,“ řekl s tím, že podpoří ten program, který se zaměří na budoucnost jeho dětí.

Půtovou hlavní ambicí je nyní úspěšně vést Liberecký kraj. „Budu se snažit tento slib neporušit,“ tvrdí. Do budoucna o kandidatuře na hejtmana neuvažuje. „Jsem spíše člověk, který rozhoduje o konkrétních problémech, než o paragrafech zákonů. Možností je celá řada,“ sdělil.

Rozhovor Marie Bastlové s Martinem Půtou si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

Tagy: ANO Liberecký kraj Piráti krajské volby K věci senátní volby Starostové a nezávislí Martin Půta

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Na dodržování vládních omezení pohybu obyvatel mezi okresy bude v celé zemi dohlížet 26 000 policistů. Měli by hlídkovat na všech hlavních silničních tazích včetně dálnic. Podle policejního prezidenta Jana Švejdara by měly být kontroly namátkové. Informovala o tom Česká televize. Policie také na webu zveřejnila formou otázek a odpovědí pravidla pohybu mezi regiony.

Partie

Jak hodnotí rok s koronavirem Zeman, Babiš a Vystrčil? Sledujte nedělní Partii

Jak hodnotí rok s koronavirem Zeman, Babiš a Vystrčil? Sledujte nedělní Partii

S pandemií koronaviru se Česko potýká už téměř rok. O tom, jak změnila životy lidí a jak se promítla na české politické scéně, bude mluvit v mimořádné nedělní Partii moderátorka Terezie Tománková s prezidentem Milošem Zemanem. Ve druhé části pořadu rok s koronavirem zhodnotí premiér Andrej Babiš a třetí hodinový blok bude věnovaný předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi. Sledujte Partii na Primě i CNN Prima NEWS v neděli 28. února od 11 hodin.

Maláčová vs. Schillerová: Máš podíl na tom, že si lidé musí vybírat mezi zdravím a penězi
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Co bude od pondělí platit? Z okresu jen s potvrzením, běhání pouze v obci

Nouzový stav

Domácí zpravodajství

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu
Březen jako na houpačce. Jarní teploty a slunce vystřídá opět prudké ochlazení
Roušky a respirátory budou povinné v práci i venku. Firmy čeká testování zaměstnanců
Další články
reklama
reklama