reklama

S Babišem máme odlišné názory. Do koalice jdeme s Piráty a ODS, říká Půta

Při letošních krajských a senátních volbách zazářil liberecký hejtman Martin Půta. Se svými Starosty pro Liberecký kraj s drtivým náskokem potřetí za sebou vyhrál volby. Jak svoji výhru zúročí? A jak má vypadat jeho plánovaný přestup do nejvyšších pater politiky? Nejen o tom hovořil v pořadu K věci na CNN Prima NEWS.

reklama

Působení libereckého hejtmana Martina Půty v politice má podle výsledků stále vzestupnou tendenci. „Beru to jako vítězství celého týmu,“ tvrdí liberecký hejtman s tím, že za úspěch vděčí především kontaktní kampani i svému předchozímu působení. „Myslím si, že naše zvolení je známka za dobře odvedenou práci. S lidmi jsme mluvili, řešili jsme problémy přímo na místech,“ říká.

K tématu

K jeho znovuzvolení podle něj přispěl i fakt, že ho lidé už znali. „Za osm let ve funkci se snažím nezůstávat jen v kanceláři, ale jezdit za starosty, podnikateli a zajímat se,“ uvádí s tím, že stojí o debatu i s těmi, kdo pro STAN nehlasují. Ve volbách podle něj také rozhodovala regionální témata. „Musím říct, že jsem věřil v naše vítězství. Kdyby mi ale někdo tvrdil, že budeme mít o 13 tisíc větší podporu, pochyboval bych o jeho duševním zdraví,“ říká s úsměvem Půta.

V minulosti si však Martin Půta prožil i krušné chvíle. Byl soudně stíhán, i když tribunál ho nakonec obvinění zprostil. Ve volbách mu prý tento fakt nemusel uškodit, protože o kauze otevřeně mluvil. „Rozhodl jsem se, že budu říkat všechno, co vím. Můj příběh lidé v kraji znají a nejspíš ocenili moji otevřenost,“ myslí si.

Stejně tak reagoval na kauzu, kdy Liberecký kraj volil železniční společnost. „Snažil jsem se vysvětlit, že nabídka je stejná, neskrýval jsem se před odpovědností,“ řekl s tím, že chybovat je lidské. „Celých 18 let, co jsem v regionální a komunální politice, se snažím k chybám hlásit,“ zdůrazňuje.

S Babišem máme odlišné názory

Hnutí STAN získalo v Libereckém kraji 22 z 45 postů, do koalice si přizvalo Piráty a ODS, přestože v minulém funkčním období vládlo s hnutím ANO. „Chtěl bych poděkovat hnutí ANO za spolupráci, nechceme však dál posilovat vliv tohoto subjektu. Další spoluprací bychom legitimizovali pražskou koalici,“ popisuje s tím, že je rád, že ODS a Piráti jeho nabídku přijali.

„Myslím, že nás nečekají jednoduché měsíce, kraj musí být postaven na pevných základech,“ dodává. Premiér Andrej Babiš podle Půty navíc přesouvá politiku převážně do Prahy. „Babiš není moc příznivec samosprávy, máme odlišné názory,“ reagoval s tím, že by do budoucna s hnutím nechtěl spolupracovat. „Řekli jsme si však, že k jejich návrhům budeme přistupovat bez předpojatosti,“ dodal.

K tématu

Půta se zároveň veřejně vymezuje proti tomu, aby se po volbách takzvaně vyšachoval vítěz, toho by naopak upřednostnil. „Politické kultuře by prospělo, aby se s vítězem tak jednalo,“ tvrdí. Přesto hnutí STAN mnohdy vítěze obcházejí. „Je to obecná chyba a já když říkám, že se mi to nelíbí, tak to říkám směrem ke všem,“ vysvětluje.

Na celostátní úrovni se pak hnutí STAN rozhoduje mezi Piráty a ODS. „Já bych se přikláněl k variantě spolupráce s Piráty, je ale možné že budeme kandidovat úplně samostatně. Ostatně to je nepravděpodobnější,“ uvedl. Zároveň ale podotýká, že záleží na programu. „Porazit Andreje Babiše je dlouhodobě trochu málo. Vítěz by měl občanům nabídnout pozitivní program do budoucnosti a já se obávám, že řešíme problémy 20. století,“ řekl s tím, že podpoří ten program, který se zaměří na budoucnost jeho dětí.

Půtovou hlavní ambicí je nyní úspěšně vést Liberecký kraj. „Budu se snažit tento slib neporušit,“ tvrdí. Do budoucna o kandidatuře na hejtmana neuvažuje. „Jsem spíše člověk, který rozhoduje o konkrétních problémech, než o paragrafech zákonů. Možností je celá řada,“ sdělil.

Rozhovor Marie Bastlové s Martinem Půtou si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

Tagy: ANO Liberecký kraj Piráti krajské volby K věci senátní volby Starostové a nezávislí Martin Půta

Další hlavní zprávy

Politika

ODS, lidovci a TOP 09 se dohodli na koalici proti Babišovi. V úterý podepíší memorandum

ODS, lidovci a TOP 09 se dohodli na koalici proti Babišovi. V úterý podepíší memorandum

Už na úterý plánují zástupci ODS, KDU-ČSL a TOP 09 podpis memoranda o společném postupu ve volbách do Poslanecké sněmovny. V následujících měsících by mělo dojít k podpisu koaliční smlouvy. Strany chtějí ve volbách zvítězit a „změnit poměry v naší zemi k lepšímu“. Již mají jasno v tom, ve kterých krajích budou kandidovat jejich předsedové, které strany nominují krajské lídry a podle jakého klíče obsadí volitelná místa na jednotlivých kandidátkách.

Jan Hamáček

Hamáček: Z vlády neodcházíme, přes víkend vydržíme. Situaci s Prymulou mám za vyřešenou

Hamáček: Z vlády neodcházíme, přes víkend vydržíme. Situaci s Prymulou mám za vyřešenou

Ačkoliv Roman Prymula (za ANO) stále zůstává ministrem zdravotnictví, vicepremiér Jan Hamáček a předseda ČSSD i tak považuje situaci za vyřešenou. Příslib řešení mu v tuto chvíli stačí a ze slov premiéra Andreje Babiše (ANO) soudí, že Zeman příští čtvrtek nového ministra jmenuje. Na odchod z vlády, kterým ČSSD při neodvolání Prymuly hrozila, tak zatím podle něj není čas.

Sport

Životní triumf českého hrdiny. Dosáhl jsem snu, uvedl Černý po skvostné jízdě na Giru

Životní triumf českého hrdiny. Dosáhl jsem snu, uvedl Černý po skvostné jízdě na Giru

Vše začalo chaotickým ránem. Cyklisté nechtěli podstoupit nejdelší etapu v itineráři Gira d´Italia v plném rozsahu. Polovinu trasy tak absolvovali v autobusech, šlapali jen posledních 124 kilometrů. Atypické podmínky dokonale sedly českému závodníkovi Josefu Černému. Na konci propršeného dne byl sladký triumf – jeho první vítězství na závodě Grand Tour. „Nemám slov,“ uvedl k obřímu úspěchu 27letý jezdec. Pak ze sebe přece jen po fantastickém výkonu dostal více.

reklama
Superpřenašeči a superimunita. Proč se nemusíte nakazit od rodiny, ale v tramvaji ano?
Babiš: Jak nám teď lidé mohou věřit? Prymula pochybil, Zeman ho možná neodvolá
reklama
reklama
Babiš: Prymula musí rezignovat, nebo ho odvolám. Je to absolutní katastrofa

Roman Prymula

Domácí zpravodajství

Vondráček: Kamenování Prymuly a Faltýnka se nezúčastním. Lidé vycítili jejich krev
Další články
reklama
reklama