V České republice se objevuje velmi nakažlivá mutace delta koronaviru již u přibližně 90 procent všech nově nakažených. Přestože se u takzvané indické mutace hovoří o reprodukčním číslu až osm, epidemie v Česku nadále ustupuje, takže se nevydáváme cestou zemí, jako je Španělsko, Portugalsko či Velká Británie, kde šíření delty vedlo k značnému zhoršení situace. Podle odborníků za to může zřejmě kombinace proočkovanosti a promořenosti českého obyvatelstva.
„Na základě kombinovaných dat z celogenomové sekvenace a diskriminačního PCR lze konstatovat, že varianta delta dominuje na celém území ČR, a to z 80 až 90 procent,“ uvádí Státní zdravotní ústav na základě zkoumaných dat v termínu mezi 9. a 23. červencem.
Babišův slib: Očkovaní dostanou dva dny volna. Stačí se prokázat certifikátem
Vláda v pátek ráno projedná návrh, podle kterého by státní zaměstnanci očkovaní proti COVID-19 od 1. ledna letošního roku dostali dva dny placeného volna. Novinářům to ve středu řekl premiér Andrej Babiš (ANO) po jednání s předsedou Odborového svazu státních orgánů a organizací Pavlem Bednářem.
Druhou nejčastější variantou nového koronaviru byla varianta alfa, dříve označovaná jako britská. Zastoupena byla ve 12 procentech vzorků. Další dvě mutace, beta a gama, odhalily testy vždy u méně než jednoho procenta vzorků.
Šíření mutace delta již vedlo k značným nárůstům nových případu především v západní Evropě. Situace se v posledním měsíci výrazně zhoršila například ve Španělsku či Portugalsku. Vysoké počty nakažených hlásí také Velká Británie. Přestože však delta dominuje také v Česku, na číslech se to zatím neodrazilo.
Proočkováno a promořeno
Začátkem července sice epidemie v ČR pozvolna sílila, v posledních dnech a týdnech však začala znovu ustupovat. Například v úterý přibylo o 49 nově nakažených méně než před týdnem. Klesající trend je patrný v podstatě každý den. Vyplývá z toho, že delta mutace zatím v Česku příliš velké škody nezpůsobila.
V Portugalsku epidemie zrychluje, přesto místní drží mutaci delta na uzdě
Portugalsko patří letos mezi oblíbené destinace, kam míří mnoho Čechů. A to především díky tomu, že se už v polovině května otevřelo turistům. V posledních týdnech se však pandemie horší. Kvůli šířící se mutaci delta si země z českého pohledu pohoršila, nově spadá mezi země s vysokým rizikem nákazy. Přesto se nemusí Češi cestování do nejzápadnější země Evropy příliš bát, pokud budou sami obezřetní a dodržovat základní pravidla.
„Platí, že v rámci pozitivních detekcí delta varianta převládá a zda dojde k rozšíření v naší populaci na úroveň Velké Británie a podobně, nelze přesně odhadnout. Populace ČR je nyní do určité míry proočkována, ale byla poměrně výrazně zasažena předchozí vlnou. Nelze tedy vyloučit, že díky kombinaci proočkovanosti a promoření může být populace ČR vůči deltě relativně odolnější,“ uvedla pro CNN Prima NEWS tisková mluvčí SZÚ Štěpánka Čechová.
„V kombinaci s opatřeními může takzvaná kolektivní imunita skutečně ovlivňovat reprodukční číslo směrem k nižším hodnotám. Stejně tak je ale možné, že během příštího měsíce dojde k nárůstu pozitivit podobně jako v sousedních zemích. Vzhledem k tomu, že se jedná o předpověď, nelze do budoucna přesně odhadnout vztah mezi dvěma složitými organismy, virem a jeho hostitelem, tedy člověkem,“ doplnila.
Reprodukční číslo osm
Mutace delta se již masivně šíří v jiných evropských státech, jako například ve Španělsku, v Portugalsku či ve Velké Británii. V souvislosti s ní se hovoří dokonce o reprodukčním číslu osm, tedy že by jeden nakažený mohl nakazit až osm dalších osob.
Reprodukční číslo mutace delta, tedy pět až osm, odpovídá imunitně naivní společnosti, tedy stavu na jaře loňského roku, kdy lidé neměli protilátky a neexistovaly vakcíny. Takového čísla by se také mohlo dosáhnout v situaci bez jakýchkoliv protiepidemických opatření, upozorňuje SZÚ.
Pokud bychom se podobnou optikou dívali také na ostatní mutace, tak by původní čínský koronavirus měl mít reprodukční číslo 2,4 až 2,6 a takzvaná britská mutace čtyři až pět.