Nárůst mutace delta (zdroj: CNN Prima NEWS)
Indické ministerstvo zdravotnictví v úterý vydalo varování před novou variantou koronaviru „delta plus“, která vykazuje vyšší míru nakažlivosti. Podle předního indického virologa se může vyhnout jak imunitě získané očkováním, tak té po prodělání nemoci. Informovala o tom agentura Reuters.
Delta plus byla dosud sekvenována (určena biochemickým procesem) u 16 lidí ve třech indických státech. Ministerstvo v této souvislosti vyzvalo tamní úřady k intenzivnějšímu testování. Původní varianta delta, která byla zaznamenaná v Indii poprvé na sklonku loňského roku, se mezitím rozšířila do řady států světa.
Ačkoli počty nakažených v Indii stále klesají a města postupně ruší restrikce proti šíření koronaviru, ozývají se hlasy varující před rychlým rozvolňováním. Podle některých expertů tam dokonce hrozí třetí vlna pandemie. Svůj podíl na tom má jak nedostatečný počet proočkovaných, kterých je zatím jen asi 5,5 procenta z 950 milionů lidí, kteří by mohli vakcínu dostat, tak právě obavy z nové varianty delta plus.
Poprvé objevena v Nepálu
Delta plus (nazývaná rovněž AY.1 nebo B.1.617.2.1) je modifikací indické varianty delta (označované také jako B.1.617.2). První vzorky této varianty měly být v březnu izolovány už i v Evropě. Zdravotnické úřady v Anglii začátkem června informovaly o prvních pěti případech, které se v zemi objevily koncem dubna. Mělo jít o jedince, kteří přicestovali z Nepálu a Turecka nebo tudy projížděli.
Po chřipce se slehla zem. Laboratoře nezaznamenaly v letošní sezoně ani jeden případ
České laboratoře nezaznamenaly v uplynulé sezoně ani jeden případ viru chřipky. Vyplývá to z hodnocení chřipkové sezony 2020 až 2021, kterou vypracoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). Na snížení přenosu respiračních virů měly vliv především protiepidemická opatření přijatá kvůli pandemii COVID-19. V loňské sezoně odborníci zaznamenali asi 300 závažných případů chřipkové infekce, kdy museli být pacienti hospitalizováni na jednotce intenzivní péče. Z nich 58 infekci podlehlo.
Dr. Jeff Barrett z anglického Wellcome Sanger Institute, který se zaměřuje na COVID-19, uvedl, že varianta delta plus vycházející z původní varianty delta, byla poprvé identifikována v Nepálu. „Byla jednou pozorována v Nepálu (který velmi málo sekvenuje) a čtrnáctkrát v Japonsku, z toho třináct vzorků bylo z letištní karantény od cestujících z Nepálu,“ řekl Barrett podle webu Firstpost.
Nepálské středisko Světové zdravotnické organizace (WHO) však ještě začátkem června na Twitteru uvádělo, že se „neobává žádné nové varianty SARS-CoV-2 detekované v Nepálu“. „Tři potvrzené varianty v oběhu jsou: alfa (B.1.1.7), delta (B.1.617.2) a kappa (B.1.617.1). V současnosti převládající variantou v oběhu v Nepálu je delta (B.1.617.2).“
Středisko také uvedlo, že delta plus není v Indii obávanou variantou, která by byla sledována pod drobnohledem. Dr. Vinod Kumar Paul z Národní instituce pro transformaci Indie (NITI Aayog) uvedl, že „její přítomnost byla detekována a odeslána do globálního datového systému“.
Dvojitý mutant
V současnosti bylo zjištěno, že varianta delta plus vykazuje mutaci K417N, která je podle deníku The New York Times spolu s mutací K417T variantou v hrotovém proteinu nového koronaviru. Tyto mutace mohou viru pomoci pevněji se vázat na lidské buňky.
Mutaci K417N nesou i další dvě varianty koronaviru: beta (B.1.351), poprvé zaznamenaná v Jižní Africe, a gamma (P.1), poprvé objevená v Brazílii. Naopak varianta delta (B.1.617.2) překvapivě tuto mutaci údajně nenese.
Hostomský: Starší lidé stále nejsou proočkováni. Důraz na mladé je nefér
Nákazou COVID-19 je v Česku stále ohrožená populace starších lidí. Důraz na vakcinaci mladých mi proto aktuálně nepřijde jako férová cesta, řekl v úterý v pořadu K věci biochemik Zděněk Hostomský.
Mutace je nepatrnou změnou v genetickém složení viru. Nová varianta se objevuje vždy ve chvíli, kdy změní způsob chování viru. Varianta delta nazývaná také jako „dvojitý mutant“ je považována za nakažlivější, protože má dvě klíčové mutace označované jako E484Q a L452R.
Vědci z indického CSIR Ústavu genomiky a integrační biologie na základě předběžných výzkumů uvedli, že by varianta mohla být spojena s vyšší schopností úniku imunitní odpovědi, což znamená, že se virus může potenciálně vyhnout vakcínám a protilátkové terapii. Vědec Vinod Scaria z výše zmíněného institutu řekl, že existují rovněž důkazy o „odolnosti vůči monoklonálním protilátkám casirivimab a imdevimab“ u varianty delta plus.
Díky specifické mutaci se vyhne imunitě
Přední indický profesor a virolog Shahid Jameel se podle webu India Today obává, že varianta delta plus může být schopna se vyhnout jak imunitě získané očkováním, tak imunitě vyvolané dřívějším proděláním nemoci. Jameel to přisuzuje tomu, že tato varianta má nejen všechny vlastnosti původní varianty delta, ale také mutaci známou jako K417N objevenou u jihoafrické a brazilské varianty.
„Je dobře zavedeno, že obávaná beta varianta se vyhýbá očkování mnohem lépe než varianta alfa, nebo dokonce varianta delta,“ uvedl Jameel.
Do 7. června by mělo být v celosvětové databázi GISAID identifikováno 63 genomů delta plus. Z toho šest jich bylo z Indie, devět z Polska, dvanáct z Portugalska a čtrnáct z USA.
Očkování v Indii Zdroj: AP