Ve Velké Británii se masivně šíří mutace delta, která je aktuálně nejnakažlivější světovou variantou koronaviru. V Británii ji má aktuálně přes 90 procent všech nově infikovaných. Lze očekávat, že dříve nebo později se takzvaná indická varianta rozšíří také v České republice. Data z ostrovního státu však ukazují, že plně očkovaní lidé nemusí mít z varianty delta přílišné obavy.
Zhruba 95 procent nových případů v Británii tvoří varianta delta, která byla poprvé odhalena v Indii a je podle odhadů britských vládních expertů o 40 až 80 procent nakažlivější než původně dominantní mutace alfa, známá také jako britská mutace.
Čeká očkované ještě třetí dávka? Opatření počítají s imunitou pouze na devět měsíců
Během příštích několika málo měsíců zřejmě dojde k naočkování všech zbývajících lidí, které mají o vakcínu proti nemoci COVID-19 zájem. Od září by však mohlo očkovací kolečko začít znovu. Vládní opatření totiž zatím počítají pouze s imunitou na devět měsíců, což by znamenalo, že by první očkovaní mohli již na konci srpna o imunitu či covid pas přijít. Na podzim však již nebudou fungovat velkokapacitní očkovací centra a mnoho lidí by tak mohlo mít problém. Stát ale počítá s tím, že se lhůta devíti měsíců během léta prodlouží.
Minulé pondělí zveřejněná analýza britské vládní zdravotní agentury Public Health England (PHE) nicméně ukazuje, že dvě dávky v Británii nejčastěji používaných vakcín poměrně přesvědčivě chrání před hospitalizací i při nákaze deltou.
Vakcína Pfizer a BioNTech v 96 procentech případů, ta od AstraZenecy v 92 procentech. Do souhrnnější analýzy britských dat se pustili na Slovensku. Tamní ministerstvo zdravotnictví připravilo přehledný graf, který ukazuje poměr nově nakažených mezi očkovanými a neočkovanými.
I Slováci upozorňují na předběžná data z Británie, která ukazují, že první dávka vakcíny chrání ve 26 až 40 procentech před průběhem nemoci s příznaky a v 57 až 84 procentech chrání před tím, že lidé s deltou skončí v nemocnici. Druhá dávka vakcíny pak chrání ze 76 až 84 procent před symptomatickým průběhem a na 85 až 98 procent před hospitalizací.
VO VEĽKEJ BRITÁNII NASTUPUJE ĎALŠIA VLNA PANDÉMIE, DELTA VARIANT POSIELA DO NEMOCNÍC PREDOVŠETKÝM NEZAOČKOVANÝCH 🦠❗️ Ku...
Posted by Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky on Friday, June 18, 2021
„Znamená to, že vakcíny chrání před touto variantou (delta) o něco méně účinněji než oproti jiným mutacím koronaviru, ale stále jsou velmi účinné, především po druhé dávce. Potvrzují to data britské ZOE Covid study, která ukazují, že nové infekce se šíří především mezi neočkovanými lidmi,“ píše slovenské ministerstvo.
Vakcíny fungují hůře u starších lidí
Podle českého imunologa Václava Hořejšího není nic neobvyklého na tom, že vakcíny nemají stoprocentní účinnost. „Zatím to vypadá, že očkování sice funguje trochu hůř, ale pořád ještě dostatečně. Vysvětluji si to tím, že samozřejmě žádná z vakcín nemá stoprocentní účinnost, a to zejména ve vyšších věkových skupinách, kde je účinnost i po druhé dávce nižší, než se původně udávalo po klinických studiích,“ sdělil Hořejší pro CNN Prima NEWS.
Očkování sice funguje trochu hůř, ale pořád ještě dostatečně. Vysvětluji si to tím, že samozřejmě žádná z vakcín nemá stoprocentní účinnost.
Největší obavy by tak měly mít nejvíce ohrožené skupiny. „Je docela normální, že se projevuje varianta delta, která je infekčnější, a u některých lidí tak může mít vakcína menší ochranný účinek. Takže se může stát, že to někteří lidé dostanou, protože vakcína v některých případech nezabrala dostatečně. Že to nezabírá dostatečně u některých starších lidí, je normální, ví se například u očkování proti chřipce, že u lidí, kterým je více než 65 let, je účinnost vakcín asi poloviční ve srovnání s třicátníky,“ doplnil imunolog.
Připustil také, že může svou roli hrát také fakt, že v Británii očkují častěji než v Česku vakcínou od AstraZenecy, která je na mutace méně účinná než některá konkurence. „Je to možné. U AstraZenecy se objevovaly i s takzvanou jihoafrickou variantou informace, že je méně účinná než ty ostatní. Nejsem si ale vědom toho, že by existovala nějaká opravdu solidní studie,“ dodal Hořejší.