K VĚCI, Václav Hořejší, Zdeněk Hostomský - 22.6. v 12:30
Nákazou COVID-19 je v Česku stále ohrožená populace starších lidí. Důraz na vakcinaci mladých mi proto aktuálně nepřijde jako férová cesta, řekl v úterý v pořadu K věci biochemik Zděněk Hostomský.
Od 1. července se mohou k očkování proti COVID-19 registrovat děti 12+. „Z medicínského hlediska nevidím u adolescentů problém, ale ohroženější je populace starších lidí, nazvěme je 70+. A ještě 20 procent z nich očkováno není. Pokud je vládní strategie mít proočkováno 70 až 80 procent populace, abychom měli kolektivní imunitu, tak mi nyní důraz na očkování mladých přijde jako neférová cesta, protože máme proočkovat starší,“ řekl Hostomský v pořadu K věci na CNN Prima NEWS.
Uznávaný epidemiolog předpovídá černý scénář: Nebudeme stíhat pohřbívat
Přijde nová třetí epidemie, předpovídá uznávaný slovenský epidemiolog Vladimír Krčméry. Podle něj se mohou objevit mutace, které budou mít 30 až 40procentní úmrtnost. A také může přijít zoonotická chřipka, při které se lidé nebudou stíhat pohřbívat. V rozhovoru pro Nový Čas řekl, že dalším vlnám mohou státy předejít, jen pokud okamžitě zareagují na nové mutace, uzavřou hranice, vyhlásí celostátní karanténu a lidé budou opatrní a nebudou oslavovat konec epidemie. Také by se měli nechat očkovat.
„Vláda by měla zintenzivnit přesvědčovací kampaň. Kdyby bylo po mém a bylo by to možné, zařídil bych, aby očkování bylo povinné. Myslím, že nejlepší očkovací motivací je covid pas nebo nějaké potvrzení o očkování. Klidně bych zavedl i nějakou finanční motivaci,“ dodal.
Hostomský už v pátečním pořadu 360° na CNN Prima NEWS řekl, že kritická hranice očkování je právě 12 let a níž by nešel. „Kolem 12 let je imunitní systém v podstatě hotov. Teenageři jsou dobrými subjekty pro vakcinaci,“ vysvětlil Hostomský v úterý ve vysílání CNN Prima NEWS.
U aplikace vakcíny má být přítomný pediatr. Dokonce se také mluví o tom, aby dítě bylo přítomno na lůžkovém oddělení pediatrie. Vakcíny proti covidu jsou nyní v takzvaném podmíněném režimu a po dobu dvou let je potřeba hlásit nežádoucí účinky a provádět vědecké studie. „Nové vakcíny jsou výdobytky moderní medicíny a jsou schváleny pro případ největší nouze. Zatím nevíme, že by něco hrozilo, ale firmy musí dva roky hlásit, pokud by se náhodou objevily vedlejší účinky,“ sdělil Hostomský.
Motivace k očkování? Bonusy by mohli poskytovat i zaměstnavatelé, tvrdí Babiš
Jak posílit motivaci lidí, aby se nechali očkovat proti koronaviru? Bonusy by jim mohli nabídnout i jejich zaměstnavatelé. Ve vysílání Nového dne CNN Prima NEWS to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Podle něj je také do budoucna možné zavést očkování například i v maloobchodech či pomocí mobilních týmů.
Nyní můžeme předpokládat, že v září bude část školních dětí 12+ proti COVID-19 očkována. Přesto ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) předpokládá, že by se od začátku září žáci až dvakrát týdně testovali antigenními testy. „Přijde mi jako vrchol absurdity, že se ve školách testuje, nikdo není nakažený, a přesto děti povinně nosí roušky. Myslím, že od tohoto bychom se měli oprostit. Předpokládám, že většina národa už bude imunní, ať už díky očkování, nebo promoření. Neočekávám podzimní vlnu,“ řekl Hostomský.
„Bude záležet na situaci po skončení prázdnin. Pokud by to byla situace podobná jako teď, docela bych souhlasil s tím, že by se klidně dalo ustoupit od testování,“ reagoval v pořadu K věci imunolog Václav Hořejší. Nicméně upozornil, že aktuálně se šíří daleko infekčnější varianta delta a její podchycování je velice důležité.
Nákazou COVID-19 je v Česku stále ohroženější populace starších lidí, říká Zděněk Hostomský. Zdroj: CNN Prima NEWS
Nákazou COVID-19 je v Česku stále ohroženější populace starších lidí, říká Zděněk Hostomský. Zdroj: CNN Prima NEWS