Změnu času nese část populace těžce. Pro člověka je to velká zátěž, míní psycholog

V noci na neděli se změní čas.

Psycholog o změně času

V noci ze soboty na neděli skončil letní čas. Střídání dříve šetřilo elektrickou energii – šlo především o efektivnější využívání přirozeného světla. Právě světlo je ale pro biorytmus člověka klíčovým faktorem a podle psychologa Jana Kulhánka je změna času pro člověka velkou zátěží. Ve vysílání CNN Prima NEWS proto konstatoval, že by bylo vhodné zachovat čas jen jeden.

Změnou času se u člověka může projevit únava a nepohodlí. „Člověk by s tím měl počítat, přizpůsobit tomu program a udělat si volnější režim,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS psycholog Jan Kulhánek, který je zastáncem jen jednoho času. „Tyhle změny část populace nesnáší úplně dobře. Většinou je to otázka jednoho nebo dvou dnů, ale je dost lidí, pro které to není pohodlné. Pokud to nemá velký význam, tak je to zbytečná zátěž, bez které bychom se obešli,“ sdělil psycholog.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Piráti silnic nedobrovolně přispívají dopravnímu podniku. Liberec už nakoupil dva nové vozy

Podle něj tolik nezáleží, jestli by se zavedl jen letní, nebo jen zimní čas. „Jsou větší problémy s těmi změnami, než s tím, jestli má být o hodinu více, nebo méně. Samozřejmě, že čím více slunečního záření dostává náš organismus, tím je to pro nás příjemnější a je to lepší i pro imunitu,“ řekl Kulhánek.

Podotkl, že změny jsou pro člověka stresující. „Stres se děje na úrovni organismu. Člověk může mít zhoršený spánek, může být nervózní, protivný,“ řekl psycholog. Dodal, že čím víc se ale člověk na změnu soustředí, tím víc to bude prožívat. „Nedělal bych z toho velké drama, že bych se na to několik dní chystal,“ sdělil Kulhánek.

Plány na zrušení letního času narušila pandemie i válka

Diskuze o zrušení střídání času se vedou už dlouhé roky. Naposledy bylo jednání na evropském stole v roce 2019. O rok dříve Evropský parlament (EP) vyzval Evropskou komisi, aby zvážila změnu směrnice upravující střídání letního a zimního času.

Komise proto uspořádala veřejnou konzultaci, v rámci níž jí bylo doručeno 4,6 milionu reakcí, přičemž 84 procent z nich podpořilo ukončení sezónních změn času.

Ačkoliv byl předložen legislativní návrh – na jehož konečném znění se musí dohodnout EP s Radou ministrů EU – ke změně nedošlo. Parlament sice podpořil ukončení střídání letního a zimního času od roku 2021, svět však postihla koronavirová pandemie, následně energetická krize a v neposlední řadě válka na Ukrajině.

„Kvůli covidové krizi se domluvilo, že změna času nebude téma, které budeme řešit. Řeklo se, že se po roce 2024 znovu s komisí k tématu vrátíme, Evropský parlament to odsouhlasil. Nyní to bylo na členských státech, aby se domluvily,“ sdělil na jaře pro CNN Prima NEWS europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Řidiči se spoléhají, že auto samo zapne zadní světla. Při opomenutí však hrozí pokuta

Tagy: