Let, jímž chtěla Británie deportovat do Rwandy první migranty, kteří přišli do Spojeného království nelegálně, byl zrušen. Stalo se tak poté, co se běženců zastal Evropský soud pro lidská práva, informovala agentura Reuters s odvoláním na britský vládní zdroj. Princ Charles v soukromí podle některých britských médií označil vládní plán na deportaci za otřesný, země však od něj ustoupit nechce.
„Poslední letenky byly zrušeny. Do Rwandy nikdo neodcestuje,“ napsala v úterý večer na Twitteru charitativní organizace Care4Calais, která za práva migrantů bojuje.
Svým deportačním programem, za který Londýn v první fázi plánuje zaplatit Rwandě 120 milionů liber (asi 3,5 miliardy korun), chce britská vláda rozbít pašerácké sítě a odradit migranty od toho, aby podstupovali nebezpečnou cestu přes Lamanšský průliv. Plán ale kritizují mnozí politici, charitativní spolky i mezinárodní organizace nebo také anglikánská církev. V soukromí ho označil za otřesný údajně i princ Charles. „Touto politikou jsem velmi zklamán,“ řekl podle zdrojů Times a Daily Mail.
Královský mluvčí však jeho slova nepotvrdil. „Nebudeme komentovat údajné anonymní soukromé rozhovory s princem z Walesu. Jen zopakujeme, že zůstává politicky neutrální. Politické záležitosti jsou rozhodnutí vlády,“ uvedl.
Zákon, který umožňuje britské vládě posílat do třetích zemí některé utečence nelegálně vstupující na britské území, začal platit v dubnu. Na úterý byl naplánovaný první let s migranty, jejich počet se ale postupně snižoval až na pouhých sedm pasažérů. Někteří jednotlivci totiž uspěli s tvrzením, že nemohou být deportováni s ohledem na zdravotní problémy nebo lidská práva.
Několik hodin před odletem Evropský soud pro lidská práva rozhodl, že deportace zbývajících migrantů musí být zastavena, protože by žadatele o azyl mohla nenávratně poškodit, napsala agentura AP.
Británie bude v plánu pokračovat
Britská vláda varuje, že každý, kdo se deportaci na poslední chvíli vyhne díky právním krokům, bude poslán do Rwandy dalším letem. „Je opravdu důležité, že nastolíme princip,“ řekla televizi Sky News šéfka britské diplomacie Liz Trussová.
Londýn je tak připraven ve svém plánu na deportace pokračovat. Uvedla to v noci na středu britská ministryně vnitra Priti Patelová. „Nenecháme se odradit a uděláme správnou věc, abychom ochránili hranice naší země,“ prohlásila Patelová. Vláda podle ministryně již pracuje na přípravě dalšího letu.
„Jsem zklamaná, že soudní spory na poslední chvíli zabránily, aby (úterní) let odstartoval,“ řekla Patelová. „Je překvapující, že se do kauzy vložil Evropský soud pro lidská práva, když britské soudy rozhodly jinak,“ dodala.
Za loňský rok do Británie nelegální cestou přes Lamanšský průliv přicestovalo 28 500 lidí. V roce 2020 to podle ministerstva vnitra bylo necelých 8 500.