Dernerová: Nestrašme novou vlnou. Testování bude iluzorní, každá rýma bude omikronová

Alena Dernerová

360° - 5.1. v 21:15

Neměli bychom strašit koronavirovou variantou omikron. Ve vysílání pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekla senátorka Alena Dernerová (za STAN). Ačkoliv je zákonodárkyní zvolenou za vládní stranu, příznivkyní nových opatření není. Testování ve firmách, které má nově platit dvakrát týdně pro všechny, bude podle ní „jen iluzorní“.

„Chtěla bych říct, abychom omikronem nestrašili. Může pro svět přinést spásu, třeba se tím promoříme a budeme moci normálně žít,“ řekla Dernerová. Ta dále kritizuje vládou ohlášené testování na pracovištích. Podle ní totiž bude příliš drahé a bude vlastně „iluzorní“. „Testování bude stát příliš mnoho peněz, testovala bych maximálně symptomatické jedince,“ konstatovala senátorka.

Antigenní testování ve firmách mají hradit zdravotní pojišťovny. Dernerová připouští, že je to bude velmi bolet. „Pojišťovny budou krvácet. PCR testy by ale byly ještě dražší,“ poznamenala.

Omikron je podle aktuálních dat více nakažlivý než předešlé varianty, ale podle odborníků má slabší průběh. To připomněla i Dernerová. „Omikron má kratší inkubační dobu. Má klasické příznaky jako bolesti v krku, hlavy a kloubů,“ uvedla také.

V praxi to podle ní bude vypadat tak, že jeden pozitivní člověk na pracovišti může snadno nakazit ostatní na místě, ale ti budou mít slabé průběhy nemoci. „Všechny rýmy budou omikronové. Kdybych nešla na vyšetření, tak projdu omikronem a ani to nevím,“ pronesla zákonodárkyně.

Philipp: Bráníme tím ztrátám na životech

Vládu za nová opatření pak kritizuje opoziční poslankyně Karla Maříková (SPD). „Vláda jede ve stejném režimu jako ta minulá, kterou dříve ta nová sama kritizovala. Nemá připraveného absolutně nic nového a jede stále stejný scénář,“ řekla poslankyně. Na druhou stranu je ovšem ráda za to, že se testování má týkat neočkovaných, ale i očkovaných, protože i ti můžou onemocnění COVID-19 přenášet.

Kabinet naopak hájil koaliční poslanec Tom Philipp (KDU-ČSL). „Říkal jsem, že nic světoborného opravdu vymyslet nejde,“ uvedl ve vysílání pořadu 360° lidovecký zástupce. Ten testování podporuje i přes výrazné finanční zatížení, protože na druhé straně pomáhá zachraňovat lidi. „Bráníme tím mnohem větším ztrátám na životech, ve zdravotnickém systému a také v hospodářství,“ doplnil Philipp.

Jiří Mašek (ANO) sice chápe, že testováním chce nová vláda premiéra Petra Fialy (ODS) zbrzdit nástup omikronové varianty koronaviru, ale podle něj příliš nepomůže. Navíc vidí velký problém ve financích, které se za testy utratí.

Zároveň je ale pro zachování vyhlášky o povinném očkování od bývalé vlády. Podle ní by už od března měli být povinně naočkovaní lidé nad 60 let společně se zdravotníky, hasiči či policisty. U seniorů nad 60 je podle Maška stále asi 300 tisíc lidí, kteří nejsou vakcinovaní, a tudíž to považuje za správné zacílení. „Ti zbylí zase zajišťují chod tohoto státu, bezpečnost a zdraví obyvatelstva,“ dodal poslanec za ANO.

Tagy: