reklama

Dernerová: Nestrašme novou vlnou. Testování bude iluzorní, každá rýma bude omikronová

Neměli bychom strašit koronavirovou variantou omikron. Ve vysílání pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekla senátorka Alena Dernerová (za STAN). Ačkoliv je zákonodárkyní zvolenou za vládní stranu, příznivkyní nových opatření není. Testování ve firmách, které má nově platit dvakrát týdně pro všechny, bude podle ní „jen iluzorní“.

reklama

„Chtěla bych říct, abychom omikronem nestrašili. Může pro svět přinést spásu, třeba se tím promoříme a budeme moci normálně žít,“ řekla Dernerová. Ta dále kritizuje vládou ohlášené testování na pracovištích. Podle ní totiž bude příliš drahé a bude vlastně „iluzorní“. „Testování bude stát příliš mnoho peněz, testovala bych maximálně symptomatické jedince,“ konstatovala senátorka.

Antigenní testování ve firmách mají hradit zdravotní pojišťovny. Dernerová připouští, že je to bude velmi bolet. „Pojišťovny budou krvácet. PCR testy by ale byly ještě dražší,“ poznamenala.

Omikron je podle aktuálních dat více nakažlivý než předešlé varianty, ale podle odborníků má slabší průběh. To připomněla i Dernerová. „Omikron má kratší inkubační dobu. Má klasické příznaky jako bolesti v krku, hlavy a kloubů,“ uvedla také.

V praxi to podle ní bude vypadat tak, že jeden pozitivní člověk na pracovišti může snadno nakazit ostatní na místě, ale ti budou mít slabé průběhy nemoci. „Všechny rýmy budou omikronové. Kdybych nešla na vyšetření, tak projdu omikronem a ani to nevím,“ pronesla zákonodárkyně.

Philipp: Bráníme tím ztrátám na životech

Vládu za nová opatření pak kritizuje opoziční poslankyně Karla Maříková (SPD). „Vláda jede ve stejném režimu jako ta minulá, kterou dříve ta nová sama kritizovala. Nemá připraveného absolutně nic nového a jede stále stejný scénář,“ řekla poslankyně. Na druhou stranu je ovšem ráda za to, že se testování má týkat neočkovaných, ale i očkovaných, protože i ti můžou onemocnění COVID-19 přenášet.

Kabinet naopak hájil koaliční poslanec Tom Philipp (KDU-ČSL). „Říkal jsem, že nic světoborného opravdu vymyslet nejde,“ uvedl ve vysílání pořadu 360° lidovecký zástupce. Ten testování podporuje i přes výrazné finanční zatížení, protože na druhé straně pomáhá zachraňovat lidi. „Bráníme tím mnohem větším ztrátám na životech, ve zdravotnickém systému a také v hospodářství,“ doplnil Philipp.

Jiří Mašek (ANO) sice chápe, že testováním chce nová vláda premiéra Petra Fialy (ODS) zbrzdit nástup omikronové varianty koronaviru, ale podle něj příliš nepomůže. Navíc vidí velký problém ve financích, které se za testy utratí.

Zároveň je ale pro zachování vyhlášky o povinném očkování od bývalé vlády. Podle ní by už od března měli být povinně naočkovaní lidé nad 60 let společně se zdravotníky, hasiči či policisty. U seniorů nad 60 je podle Maška stále asi 300 tisíc lidí, kteří nejsou vakcinovaní, a tudíž to považuje za správné zacílení. „Ti zbylí zase zajišťují chod tohoto státu, bezpečnost a zdraví obyvatelstva,“ dodal poslanec za ANO.

Tagy:

Hlavní zprávy

Ve správní radě VZP nově usedne i exministr Kalousek. Piráti s návrhem nesouhlasili

Ve správní radě Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) nově usedne bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek, senátor Roman Kraus (ODS) či náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic (Piráti). O obměně členů správní a dozorčí rady největší tuzemské zdravotní pojišťovny rozhodla vláda, vyplývá z výsledků zasedání zveřejněných na webu. Proti zvolení Kalouska se v minulých dnech vyslovili Piráti.

Vláda rozhodla o změnách v testování. Na koho se výjimka bude vztahovat?

Lidé v izolaci se po pozitivním PCR testu na koronavirus nebudou muset 30 dní testovat v zaměstnání či škole nebo jít do karantény, a to ani po rizikovém kontaktu. Změnu schválila vláda premiéra Petra Fialy (ODS), premiér to řekl na tiskové konferenci. V praxi se stávalo, že lidé, kteří se vraceli do práce po pětidenní izolaci, měli pozitivní antigenní test. Ten znamenal dalších pět dní karantény.

Zeman si při ceremoniálu rýpl do rektora JAMU. Kvůli hrám o Ovčáčkovi mu nepodal ruku

Prezident Miloš Zeman ve středu jmenoval jedenáct nových rektorů vysokých škol. Letošní akce na Pražském hradě si však získala větší pozornost než dřívější v předešlých letech. Nový rektor Mendelovy univerzity Vojtěch Adam už nyní čelí výzvám k rezignaci. A přímo během ceremoniálu zaujal sám Zeman, když jako jedinému nepodal ruku novému rektorovi Janáčkovy akademie múzických umění (JAMU) Petru Michálkovi. Ten totiž napsal sérii satirických her o Zemanově mluvčím Jiřím Ovčáčkovi.

Čech se těžce zranil při neštěstí jachty v Karibiku. Jeho rodina teď prosí o pomoc

Rodina českého podnikatele Michala Průši, který při nehodě v Karibiku utrpěl vážná zranění, zažívá těžké chvíle. Kromě obav o stav zraněného musí řešit i nečekané problémy s pojištěním a úhradou peněz za jeho léčbu. Už teď musela vynaložit vysoké peněžní částky a zatím netuší, jak se bude situace vyvíjet. Založila proto finanční sbírku, ve které prosí o pomoc.

Známý moderátor se ostře pustil i do Adele: Je rozmazlená primadona, stejně jako Meghan

Adele se proměnila v rozmazlenou primadonu, která jedná ve stylu Meghan Markleové: Co chce, to dostane. Těmito slovy okomentoval novinář Piers Morgan zpěvaččino rozhodnutí zrušit koncertní šňůru v Las Vegas jen několik hodin před jejím začátkem. Podle něj za tak razantním rozhodnutím nestála pandemie covidu, ale samotná zpěvačka, která se na vystoupení nepřipravila včas.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna na CNN Prima NEWS i přímo zde v tomto článku. Ve 22:30 bude první hodina diskuze mimořádně odvysílána na Primě.

reklama

Domácí zpravodajství

Detektiv leteckých neštěstí: Hledám důvod zkázy. 11. září si letadlo sestřelili Američané

Karlu Burgerovi se dá s mírnou nadsázkou říkat detektiv leteckých neštěstí. Inspektor z Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod v rozhovoru pro CNN Prima NEWS popisuje, jak přesně před 50 lety proběhla zkáza jugoslávského letadla nad Československem –⁠ zemřelo tehdy 27 lidí, svět ohromilo přežití letušky po pádu z 10 tisíc metrů. Burger ale vypráví i o dalších velkých leteckých tragédiích. K některým podle něj došlo úplně jinak, než si myslíme.

reklama