reklama

Dernerová: Po očkování měly děti neurologické problémy i embolii. Pozitiva ale převažují

Senátorka za hnutí STAN a lékařka Alena Dernerová v pořadu Partie přiznala, že ve své ordinaci řeší i případy nežádoucích účinků po očkování u dětí. „Mám dvě děti, které mají neurologické problémy. Šestnáctiletá slečna má po očkování plicní embolii. Po vakcinaci mohou přijít nežádoucí účinky, ale stále jich je méně oproti benefitům,“ podotkla ve vysílání CNN Prima NEWS.

reklama

Téma očkování a rozdělování společnosti na vakcinované a nevakcinované rozpoutalo v pořadu Partie silnou debatu. Senátorka Karla Maříková (SPD) kritizovala jednání končící vlády Andreje Babiše (ANO), která lidem údajně tvrdí, že očkování proti covidu nemá trvalé následky. „V co společnost nemá důvěru, jsou neznámé dlouhodobé účinky vakcíny. I farmaceutické firmy se zřekly zodpovědnosti,“ uvedla.

Dernerová, která pracuje jako dětský neurolog, přiznala, že po očkování se nežádoucí účinky mohou vyskytnout. „V ordinaci mám dvě děti, které mají neurologické problémy. Šestnáctiletá slečna má po očkování plicní embolii. Nežádoucí účinky se po vakcinaci mohou objevit, ale stále jich je méně oproti benefitům,“ připomněla.

Podotkla, že se lidem musí říkat „faktická pravda“. „Jediná vakcína, která byla rychle uvedena na trh, byla proti příušnicím, vyvinula se během čtyř let. Nedůvěra společnosti pramení z toho, že se říká poloviční pravda a dobře se nekomunikovalo,“ zdůraznila. Připomněla, že vzniká fond pro odškodnění lidí s nežádoucími účinky vakcíny.

Na vyšetření čekala dva měsíce

K tématu přispěla i svou „šokující zkušeností“. „Už se na mě obrátily dvě maminky, že je lékař odmítl ošetřit kvůli tomu, že nejsou očkované. Jedna na vyšetření čekala dva měsíce. To je přece špatně, jako doktor je musím ošetřit,“ líčila.

Dostala se k ní i nepodložená informace o podobném kroku jedné lékařské společnosti. „Byl to pro mě šok. Včera jsem dostala nepodloženou informaci, že to prý chystá i nějaká lékařská společnost. Pokud se to potvrdí, musí se to medializovat. Tohle nejde,“ dodala.

Poslanci Martin Kupka (ODS) a Jiří Mašek (ANO) se s ní následně shodli na tom, že očkování se nedá upřít základní pozitivum. „Je zde nezpochybnitelný význam v tom, že očkování člověka chrání před vážným průběhem a smrtí. Nemůžeme ale požadovat stoprocentní účinek. Ano, jsou zde obavy z nežádoucích účinků, ale pak jsou zde ta pozitiva,“ argumentoval Kupka. Odpovědnost podle něj stojí na tom prezentovat fakta srozumitelným způsobem a uvádět pozitivní úlohu očkování. „A v tomto světle říci, že jsou nežádoucí účinky zanedbatelné,“ zdůraznil.

Tagy:

Hlavní zprávy

Prodělaný covid a dvě dávky očkování, je třeba třetí? Vojtěch si už není jistý
Koronavirus

Prodělaný covid a dvě dávky očkování, je třeba třetí? Vojtěch si už není jistý

Kdo nemoc prodělal a nechal se naočkovat dvěma dávkami, pro toho epidemie skončila, říkal ještě v září ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO). Zda to bude platit i dál, je otázka. Aktuální debata o nutnosti třetí dávky, která bude zároveň podmínkou pro platné covidové pasy, Vojtěchovo tvrzení problematizuje. Sám ministr připouští, že aktuálně není vyjasněné, zda budou tito lidé do třetí dávky nuceni.

Střelba v Michiganu si vyžádala čtvrtou oběť. 17letý chlapec zemřel v nemocnici

Aktualizováno

Řádění 15letého střelce, který v úterý na střední škole v americkém státě Michigan střílel po ostatních studentech, si vyžádalo čtvrtou oběť. 17letý Justin Shilling podlehl svým vážným zraněním v nemocnici. Je tak už čtvrtým nezletilým žákem školy, který střelbu nepřežil. Dalších sedm osob je zraněných. Vyšetřovatelé se snaží objasnit, proč se Ethan Crumbley rozhodl na své spolužáky střílet. Mladík je ve vazbě a podle dřívějších informací odmítá s vyšetřovateli spolupracovat. Byl už obviněn ze čtyřnásobné vraždy, terorismu a dalších trestných činů.

Sněmovna obnovila bonus pro lidi v karanténě. Ošetřovné budou dostávat i příbuzní

Poslanci ve středu opět schválili takzvanou izolačku. Lidé v karanténě budou dostávat bonus 370 korun ke svému platu. Sněmovna také obnovila krizové ošetřovné a odhlasovala, že za děti do 10 let by mohli pobírat ošetřovné i příbuzní. Poslanci ve středu schválili i kompenzační bonus pro podnikatele, společníky malých firem a osoby pracující na dohodu. Umožnili souběh s dalšími podporami.

Je to absurdní, Charles není rasista. Popřel by tím 70 let svého života, říká historik

Královskou rodinou opět zmítají spory. Princ Charles čelí nařčení, že je rasista. Vyplývá to z nové knihy Christophera Andersena. Odborník na Velkou Británii Martin Kovář ale těmto obviněním příliš nevěří. „Jestli se někdo z královské rodiny projevoval proti rasismu, tak to byl právě Charles. Byl první z nejbližších členů rodiny, kdo měl osobní stráž, která nebyla bílé barvy pleti,“ uvedl historik v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Přežila znásilňování bojovníky ISIS, v Kanadě jí zrušili přednášku. Prý by urazila muslimy

V Kanadě řeší další případ kontroverzní politické korektnosti. Torontská školní rada nepovolila účast studentů na přednášce Nadji Muradové, nositelky Nobelovy ceny za mír, kterou unesli a znásilňovali bojovníci Islámského státu (ISIS). Důvodem je její kniha, kde žena popisuje útrapy v zajetí islamistů. Podle rady ale publikace může muslimy urážet a rozvířit protiislámské nálady.

reklama

Domácí zpravodajství

Začal sběr podpisů za kandidaturu Babiše na Hrad. Premiér prý za iniciativou nestojí

V Praze odstartoval sběr podpisů za kandidaturu Andreje Babiše (ANO) na prezidenta. Podle informací webu iDNES.cz by v České republice mělo být v budoucnu až 50 podobných petičních stánků jako ten, který se objevil ve středu na pražském Andělu. Sám Babiš prý za iniciativou nestojí. Na dotaz CNN Prima NEWS, zda bude skutečně na Pražský hrad kandidovat, premiér v demisi odpověděl: „V tuto chvíli vám na to neodpovím, není to na stole. Nejdřív musíme předat vládu, potom budou Vánoce.“

Zemřel významný disident, novinář a obhájce lidských práv Petr Uhl

Ve věku 80 let ve středu zemřel novinář a publicista, bývalý disident, politický vězeň a signatář Charty 77 Petr Uhl, který se během komunistického režimu i po revoluci zasazoval o ochranu lidských práv. Sdělila to jeho manželka, někdejší ombudsmanka Anna Šabatová. Uhl patřil k nejvýraznějším postavám československého disentu a mimo veřejné dění nezůstal ani po listopadu 1989.

Piráti opět šijí do Dostála. Občas informuje neadekvátním způsobem, říká senátor z ODS

Neshody mezi expertem Pirátů na zdravotní právo Ondřejem Dostálem a zbytkem strany pokračují. Po kauze, kdy „zatajoval“ informaci, zda se nechal očkovat, kolegům vadí jeho příspěvky na Twiteru, kde sdílí data o pacientech s covidem. A to se nelíbí ani senátorovi Romanu Krausovi z ODS. „Občas data interpretuje neadekvátním způsobem,“ řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Za Dostála se naopak postavila Starostka Alena Dernerová.

reklama