Dernerová: Po očkování měly děti neurologické problémy i embolii. Pozitiva ale převažují

Senátorka za hnutí STAN a lékařka Alena Dernerová v pořadu Partie přiznala, že ve své ordinaci řeší i případy nežádoucích účinků po očkování u dětí. „Mám dvě děti, které mají neurologické problémy. Šestnáctiletá slečna má po očkování plicní embolii. Po vakcinaci mohou přijít nežádoucí účinky, ale stále jich je méně oproti benefitům,“ podotkla ve vysílání CNN Prima NEWS.

Téma očkování a rozdělování společnosti na vakcinované a nevakcinované rozpoutalo v pořadu Partie silnou debatu. Senátorka Karla Maříková (SPD) kritizovala jednání končící vlády Andreje Babiše (ANO), která lidem údajně tvrdí, že očkování proti covidu nemá trvalé následky. „V co společnost nemá důvěru, jsou neznámé dlouhodobé účinky vakcíny. I farmaceutické firmy se zřekly zodpovědnosti,“ uvedla.

Dernerová, která pracuje jako dětský neurolog, přiznala, že po očkování se nežádoucí účinky mohou vyskytnout. „V ordinaci mám dvě děti, které mají neurologické problémy. Šestnáctiletá slečna má po očkování plicní embolii. Nežádoucí účinky se po vakcinaci mohou objevit, ale stále jich je méně oproti benefitům,“ připomněla.

Podotkla, že se lidem musí říkat „faktická pravda“. „Jediná vakcína, která byla rychle uvedena na trh, byla proti příušnicím, vyvinula se během čtyř let. Nedůvěra společnosti pramení z toho, že se říká poloviční pravda a dobře se nekomunikovalo,“ zdůraznila. Připomněla, že vzniká fond pro odškodnění lidí s nežádoucími účinky vakcíny.

Na vyšetření čekala dva měsíce

K tématu přispěla i svou „šokující zkušeností“. „Už se na mě obrátily dvě maminky, že je lékař odmítl ošetřit kvůli tomu, že nejsou očkované. Jedna na vyšetření čekala dva měsíce. To je přece špatně, jako doktor je musím ošetřit,“ líčila.

Dostala se k ní i nepodložená informace o podobném kroku jedné lékařské společnosti. „Byl to pro mě šok. Včera jsem dostala nepodloženou informaci, že to prý chystá i nějaká lékařská společnost. Pokud se to potvrdí, musí se to medializovat. Tohle nejde,“ dodala.

Poslanci Martin Kupka (ODS) a Jiří Mašek (ANO) se s ní následně shodli na tom, že očkování se nedá upřít základní pozitivum. „Je zde nezpochybnitelný význam v tom, že očkování člověka chrání před vážným průběhem a smrtí. Nemůžeme ale požadovat stoprocentní účinek. Ano, jsou zde obavy z nežádoucích účinků, ale pak jsou zde ta pozitiva,“ argumentoval Kupka. Odpovědnost podle něj stojí na tom prezentovat fakta srozumitelným způsobem a uvádět pozitivní úlohu očkování. „A v tomto světle říci, že jsou nežádoucí účinky zanedbatelné,“ zdůraznil.

Tagy: