reklama

Desetikoruna se vydražila za 230 tisíc. Jak vzácnou minci poznáte od ostatních?

Od ostatních mincí téměř nerozpoznatelná, přesto nesmírně vzácná a vysoce ceněná. Neobvyklá česká desetikoruna z roku 1993 byla ve středu večer vydražena za rekordní sumu 230 tisíc korun. Bojovalo o ni několik desítek přihazujících. Jak ji lze bezpečně poznat od běžných mincí?

reklama

Česká desetikoruna, která vznikla mezi lety 1992 a 1993 v německé mincovně v Hamburku, patří mezi nejvzácnější novodobé tuzemské mince. Jedna se před nedávnem objevila na internetové aukci a vzbudila značný rozruch.

Přihazování se zúčastnilo několik desítek lidí, necelých tisíc dalších pak přihlíželo, jak mince bobtná na ceně. Několikadenní aukce skončila ve středu večer, vítěz za raritní desetikorunu nakonec zaplatí 230 200 korun.

Za aukcí stojí sběratel Václav Němec z Příbrami, jehož podnik FJI Coins vykupuje a prodává sběratelské mince, bankovky a medaile. „Není to tak, že bych tu minci našel někde v automatu na kafe nebo dostal nazpět jako drobné v hračkářství. Zakoupil jsem ji před lety ve velké numismatické aukci, takže už za ni byla zaplacena vyšší částka,“ přiblížil Němec svou historii s mincí pro redakci CNN Prima NEWS.

Na zákazu stání může řidič beztrestně zastavit klidně i na půl dne. Nejde to však vždy a všude >>

Jak poznat raritní desetikorunu?

Na první pohled by se málokdo pozastavil nad podobou mince, při bližším porovnání s běžnou desetikorunou jsou už rozdíly ale viditelnější.

„Tato vzácnější varianta mince 10 Kč z roku 1993 vznikla na přelomu let 1992 a 1993 jako předsérie během rychlé přípravy a výroby nových českých mincí v německé mincovně v Hamburku. Od běžné ražby ročníku 1993 se liší menšími písmeny Kč na rubu. Autor pak na vlastní přání přepracoval rubovou stranu a zvětšil písmena Kč,“ uvedla pro CNN Prima NEWS mluvčí České národní banky Petra Vodstrčilová.

Poznávacím znamením je také příčná čára, která protíná písmena Kč vedle číslovky 10. Oproti běžným desetikorunám se nachází o něco výše.

Původní podoba byla vyražena v počtu tisíc kusů, které byly distribuovány výrobcům a provozovatelům zařízení na zpracování mincí k jejich nastavení na nové mince. Prostřednictvím mincovních automatů se pak podle Vodstrčilové dostaly do oběhu.

Šance na nalezení? Mizivá

Řada lidí již během aukce začala prohledávat své peněženky. Šance k nalezení takové desetikoruny je ovšem extrémně nízká.

„Už mi pět lidí volalo a psalo. Někdo říká, že má ty mince tři, někdo dokonce šest, šance na nalezení je ale mizivá. Klasických desetikorun je 67 milionů kusů, těchto raritních bylo vyraženo tisíc a větší část byla demonetizována. Co vím, tak třeba za posledních pět let se našly maximálně dva nebo tři kousky,“ přiblížil redakci Němec.

Skutečné množství reálně obíhajících mincí jednotlivých vzorů, ročníků a případně variant nelze nijak zjistit. Teoretický poměr vzácnější varianty a ostatních mincí 10 Kč je přibližně 1 : 300 000 kusů, tedy jedna vzácná mince na 600 mincovních balení (sáčků) o hmotnosti přes dvě tuny.

„Desetikoruny jsou v oběhu nahrazovány novými mincemi rychleji, protože měď desetikorun podléhá oxidaci a opotřebení více než některé jiné mincovní kovy. Starších ročníků je v oběhu již méně. Pravděpodobnost nalezení vzácnější varianty tak každý rok klesá, ale vyloučeno to není,“ doplnila Vodstrčilová pro CNN Prima NEWS.

Tagy:
aukce dražba mince peníze sběratelé online aukce desetikoruna

Hlavní zprávy

Komentátoři před superdebatou: Okamura bude excelovat. Babišovi funguje skřekot
Partie

Komentátoři před superdebatou: Okamura bude excelovat. Babišovi funguje skřekot

Vybraní političtí komentátoři se v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS shodli, že nejpřesvědčivější vystoupení ve večerní superdebatě Česko hledá premiéra očekávají od Tomia Okamury (SPD). „Předvádí neuvěřitelnou kampaň, možná nejlepší letošních voleb. V debatě bude významně excelovat,“ řekl šéfredaktor MF DNES Jaroslav Plesl.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších českých stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Komentátor: Piráti poslední dobou utíkají jen sami před sebou. Popírají vlastní myšlenky

Kampaně míří do finále a podle komentátora webu Info.cz Petra Holce si nejlépe vede hnutí ANO. „Měli nejlepší začátek a publikované video Andreje Babiše má skvělé načasování,“ podotkl v pořadu Partie Terezie Tománkové. Právě Babišovy útoky na koalici PirSTAN podle něj zapříčinily, že Piráti utíkají sami před sebou. „Dokud v červnu Babiš neřekl, že jsou vítači migrantů, tak byli v ofenzivě. Nyní se jen brání a popírají vlastní myšlenky,“ dodal ve vysílání CNN Prima NEWS.

reklama

Domácí zpravodajství

Jak obejít Tečku při nákupu vstupenky na koncert? Jde to velmi snadno, tvrdí expert

Lidé stále hledají nové způsoby, jak obcházet vládní nařízení proti šíření nemoci COVID-19. Dokazují to sami pořadatelé hromadných akcí, kteří přiznávají, že lidé hledají sofistikované způsoby, jak se prokázání bezinfekčnosti vyhnout. Někteří z pořadatelů aktuálně využívají možnosti propojení aplikace Tečka při nákupu vstupenky, lidé však našli snadný způsob, jak nový systém obejít.

Auto srazilo na přechodu v Holešovicích dva muže. Oba skončili se zraněními v nemocnici

V pražských Holešovicích srazilo v sobotu večer osobní auto na přechodu pro chodce dva muže. Oba byli zraněni, z toho jeden velmi vážně. Policie okolnosti nehody vyšetřuje. Dechová zkouška u méně zraněného prokázala přes promile alkoholu, u druhého ji nebylo možné vzhledem k jeho stavu provést, čeká se nyní na výsledky z vzorku krve odebrané v nemocnici. U řidiče auta se alkohol neprokázal, řekl v neděli policejní mluvčí Jan Daněk.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Havlíček: Vláda pomůže rodinám s výdaji za elektřinu. Šeky začne vyplácet už v listopadu

Vláda chce pomocí takzvaných energetických šeků přispět na výdaje za zdražující se elektřinu zhruba 800 000 nízkopříjmových rodin. Zaplatit jim plánuje kolem poloviny částky za zvýšené náklady. Vyplácet by mohla začít již v listopadu, řekl v neděli v pořadu ČT ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). S nějakou formou podpory souhlasí i předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek či předseda klubu KDU-ČSL Jan Bartošek. Proti se naopak postavil předseda poslanců hnutí SPD Radim Fiala.

Rapidní nárůst nakažených. V Česku jich v sobotu přibylo o stovku více než před týdnem

Laboratoře v Česku v sobotu potvrdily 409 případů koronaviru, zhruba o stovku více než před týdnem. Reprodukční číslo, ukazující rychlost šíření nákazy, stouplo na 1,05 z předchozích 1,01. Počet lidí s covidem v nemocnicích se v mezitýdenním srovnání zvýšil o devět na 166, proti pátku jich ale o čtyři ubylo. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

reklama