reklama

Desetikoruna se vydražila za 230 tisíc. Jak vzácnou minci poznáte od ostatních?

Od ostatních mincí téměř nerozpoznatelná, přesto nesmírně vzácná a vysoce ceněná. Neobvyklá česká desetikoruna z roku 1993 byla ve středu večer vydražena za rekordní sumu 230 tisíc korun. Bojovalo o ni několik desítek přihazujících. Jak ji lze bezpečně poznat od běžných mincí?

reklama

Česká desetikoruna, která vznikla mezi lety 1992 a 1993 v německé mincovně v Hamburku, patří mezi nejvzácnější novodobé tuzemské mince. Jedna se před nedávnem objevila na internetové aukci a vzbudila značný rozruch.

Přihazování se zúčastnilo několik desítek lidí, necelých tisíc dalších pak přihlíželo, jak mince bobtná na ceně. Několikadenní aukce skončila ve středu večer, vítěz za raritní desetikorunu nakonec zaplatí 230 200 korun.

Za aukcí stojí sběratel Václav Němec z Příbrami, jehož podnik FJI Coins vykupuje a prodává sběratelské mince, bankovky a medaile. „Není to tak, že bych tu minci našel někde v automatu na kafe nebo dostal nazpět jako drobné v hračkářství. Zakoupil jsem ji před lety ve velké numismatické aukci, takže už za ni byla zaplacena vyšší částka,“ přiblížil Němec svou historii s mincí pro redakci CNN Prima NEWS.

Na zákazu stání může řidič beztrestně zastavit klidně i na půl dne. Nejde to však vždy a všude >>

Jak poznat raritní desetikorunu?

Na první pohled by se málokdo pozastavil nad podobou mince, při bližším porovnání s běžnou desetikorunou jsou už rozdíly ale viditelnější.

„Tato vzácnější varianta mince 10 Kč z roku 1993 vznikla na přelomu let 1992 a 1993 jako předsérie během rychlé přípravy a výroby nových českých mincí v německé mincovně v Hamburku. Od běžné ražby ročníku 1993 se liší menšími písmeny Kč na rubu. Autor pak na vlastní přání přepracoval rubovou stranu a zvětšil písmena Kč,“ uvedla pro CNN Prima NEWS mluvčí České národní banky Petra Vodstrčilová.

Poznávacím znamením je také příčná čára, která protíná písmena Kč vedle číslovky 10. Oproti běžným desetikorunám se nachází o něco výše.

Původní podoba byla vyražena v počtu tisíc kusů, které byly distribuovány výrobcům a provozovatelům zařízení na zpracování mincí k jejich nastavení na nové mince. Prostřednictvím mincovních automatů se pak podle Vodstrčilové dostaly do oběhu.

Šance na nalezení? Mizivá

Řada lidí již během aukce začala prohledávat své peněženky. Šance k nalezení takové desetikoruny je ovšem extrémně nízká.

„Už mi pět lidí volalo a psalo. Někdo říká, že má ty mince tři, někdo dokonce šest, šance na nalezení je ale mizivá. Klasických desetikorun je 67 milionů kusů, těchto raritních bylo vyraženo tisíc a větší část byla demonetizována. Co vím, tak třeba za posledních pět let se našly maximálně dva nebo tři kousky,“ přiblížil redakci Němec.

Skutečné množství reálně obíhajících mincí jednotlivých vzorů, ročníků a případně variant nelze nijak zjistit. Teoretický poměr vzácnější varianty a ostatních mincí 10 Kč je přibližně 1 : 300 000 kusů, tedy jedna vzácná mince na 600 mincovních balení (sáčků) o hmotnosti přes dvě tuny.

„Desetikoruny jsou v oběhu nahrazovány novými mincemi rychleji, protože měď desetikorun podléhá oxidaci a opotřebení více než některé jiné mincovní kovy. Starších ročníků je v oběhu již méně. Pravděpodobnost nalezení vzácnější varianty tak každý rok klesá, ale vyloučeno to není,“ doplnila Vodstrčilová pro CNN Prima NEWS.

Tagy:
aukce dražba mince peníze sběratelé online aukce desetikoruna

Hlavní zprávy

Klid před bouří. Omikron nejdříve zasáhne mladé, pak zranitelné, předpovídá infektolog
Koronavirus

Klid před bouří. Omikron nejdříve zasáhne mladé, pak zranitelné, předpovídá infektolog

Klid před bouří. Tak označil aktuální pandemickou situaci v Česku infektolog a přednosta kliniky infekčních nemocí ve Fakultní nemocnici Brno Petr Husa. Nejdříve podle něj onemocní omikronem mladí, ti ale péči v nemocnicích ve velké míře potřebovat nebudou. Pak se bude situace zhoršovat, varoval. Podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) už tvoří v Česku omikron 80 % případů nákazy COVID-19.

Jako u blbejch na dvorku. Chaos už dosáhl vrcholu, kritizuje Neff vládní opatření
Pořady

Jako u blbejch na dvorku. Chaos už dosáhl vrcholu, kritizuje Neff vládní opatření

Komunikační chaos ministerstva zdravotnictví už dosáhl vrcholu. Je to jako „u blbejch na dvorku“, nešetřil kritikou na konto vládních opatření spisovatel Ondřej Neff v pořadu Co Čech, to politik na CNN Prima NEWS. Třebaže sám podporuje vakcinaci, nelíbí se mu, že vláda otálí se zrušením vyhlášky o povinném očkování. Komunikace ze strany ministra Vlastimila Válka (TOP 09) a jeho resortu není nejšťastnější ani podle dalších dvou hostů pořadu – exministra Romana Prymuly a bývalého politika Vítězslava Jandáka.

Babišovi se při jednání v Evropské unii smáli. Neměl věcné argumenty, tvrdí Prouza

Bývalému premiérovi Andreji Babišovi (ANO) se při jednání o Zelené dohodě na evropské půdě smáli. Neměl věcné argumenty, o něž jde především, nešetřil kritikou prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza na adresu expremiéra. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS podotkl, že klíčové budou dopadové studie ke Green Dealu, na něž se bývalá vláda vykašlala.

Jandák se zastal Prymuly: Kdo vás odstřelil, komu jste vadil? Po vás nastal chaos

Jepičí život vakcinologa Romana Prymuly v čele ministerstva zdravotnictví byl způsoben tím, že někomu vadil, je přesvědčen bývalý politik a herec Vítězslav Jandák. V pořadu Co Čech, to politik dodal, že po Prymulově odchodu z resortu nastal „odborný chaos“, jelikož se vyrojily desítky expertů, kteří se najednou začali vyjadřovat k pandemii koronaviru. Prymula podotkl, že ho odchod z politiky příliš nemrzí, protože mu více vyhovuje pozice odborníka.

reklama

Domácí zpravodajství

Černý scénář nemůžeme vyloučit, varoval Dušek. Předpověděl vrchol omikronové vlny

Rizikový scénář nejde vyloučit, podle aktuálního vývoje ale kolaps nemocnic nehrozí, míní šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Počet hospitalizovaných s covidem totiž v Česku několikátý den v řadě klesá. Potvrzuje se tak zatím teorie, že omikronem se nakazí více lidí, budou mít ale lehčí průběh. Většina států Evropy se přesto na vrchol vlny omikronu poctivě připravuje, včetně krizových scénářů.

reklama