reklama

Desetikoruna se vydražila za 230 tisíc. Jak vzácnou minci poznáte od ostatních?

Vzácná desetikoruna z roku 1993.
Zdroj: Václav Němec / FJI Coins

Od ostatních mincí téměř nerozpoznatelná, přesto nesmírně vzácná a vysoce ceněná. Neobvyklá česká desetikoruna z roku 1993 byla ve středu večer vydražena za rekordní sumu 230 tisíc korun. Bojovalo o ni několik desítek přihazujících. Jak ji lze bezpečně poznat od běžných mincí?

reklama

Česká desetikoruna, která vznikla mezi lety 1992 a 1993 v německé mincovně v Hamburku, patří mezi nejvzácnější novodobé tuzemské mince. Jedna se před nedávnem objevila na internetové aukci a vzbudila značný rozruch.

Přihazování se zúčastnilo několik desítek lidí, necelých tisíc dalších pak přihlíželo, jak mince bobtná na ceně. Několikadenní aukce skončila ve středu večer, vítěz za raritní desetikorunu nakonec zaplatí 230 200 korun.

K tématu

Za aukcí stojí sběratel Václav Němec z Příbrami, jehož podnik FJI Coins vykupuje a prodává sběratelské mince, bankovky a medaile. „Není to tak, že bych tu minci našel někde v automatu na kafe nebo dostal nazpět jako drobné v hračkářství. Zakoupil jsem ji před lety ve velké numismatické aukci, takže už za ni byla zaplacena vyšší částka,“ přiblížil Němec svou historii s mincí pro redakci CNN Prima NEWS.

Na zákazu stání může řidič beztrestně zastavit klidně i na půl dne. Nejde to však vždy a všude >>

Jak poznat raritní desetikorunu?

Na první pohled by se málokdo pozastavil nad podobou mince, při bližším porovnání s běžnou desetikorunou jsou už rozdíly ale viditelnější.

„Tato vzácnější varianta mince 10 Kč z roku 1993 vznikla na přelomu let 1992 a 1993 jako předsérie během rychlé přípravy a výroby nových českých mincí v německé mincovně v Hamburku. Od běžné ražby ročníku 1993 se liší menšími písmeny Kč na rubu. Autor pak na vlastní přání přepracoval rubovou stranu a zvětšil písmena Kč,“ uvedla pro CNN Prima NEWS mluvčí České národní banky Petra Vodstrčilová.

Vzácná česká desetikoruna  roku 1993.
Vzácná česká desetikoruna roku 1993.
Zdroj: Václav Němec / FJI Coins

Poznávacím znamením je také příčná čára, která protíná písmena Kč vedle číslovky 10. Oproti běžným desetikorunám se nachází o něco výše.

Původní podoba byla vyražena v počtu tisíc kusů, které byly distribuovány výrobcům a provozovatelům zařízení na zpracování mincí k jejich nastavení na nové mince. Prostřednictvím mincovních automatů se pak podle Vodstrčilové dostaly do oběhu.

Šance na nalezení? Mizivá

Řada lidí již během aukce začala prohledávat své peněženky. Šance k nalezení takové desetikoruny je ovšem extrémně nízká.

„Už mi pět lidí volalo a psalo. Někdo říká, že má ty mince tři, někdo dokonce šest, šance na nalezení je ale mizivá. Klasických desetikorun je 67 milionů kusů, těchto raritních bylo vyraženo tisíc a větší část byla demonetizována. Co vím, tak třeba za posledních pět let se našly maximálně dva nebo tři kousky,“ přiblížil redakci Němec.

Vzácná desetikoruna z roku 1993
Vzácná desetikoruna z roku 1993
Zdroj: Václav Němec / FJI Coins

Skutečné množství reálně obíhajících mincí jednotlivých vzorů, ročníků a případně variant nelze nijak zjistit. Teoretický poměr vzácnější varianty a ostatních mincí 10 Kč je přibližně 1 : 300 000 kusů, tedy jedna vzácná mince na 600 mincovních balení (sáčků) o hmotnosti přes dvě tuny.

„Desetikoruny jsou v oběhu nahrazovány novými mincemi rychleji, protože měď desetikorun podléhá oxidaci a opotřebení více než některé jiné mincovní kovy. Starších ročníků je v oběhu již méně. Pravděpodobnost nalezení vzácnější varianty tak každý rok klesá, ale vyloučeno to není,“ doplnila Vodstrčilová pro CNN Prima NEWS.

K tématu

Tagy: aukce dražba mince peníze sběratelé online aukce desetikoruna
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Kultura

Detaily posledního rozloučení se Šafránkovou. Rodina prozradila datum i místo

Detaily posledního rozloučení se Šafránkovou. Rodina prozradila datum i místo

Veřejné rozloučení s herečkou Libuší Šafránkovou, která zemřela minulý týden ve věku 68 let, bude 25. června dopoledne v kostele sv. Anežky v Praze na Spořilově. Pohřeb se uskuteční ve stejný den odpoledne v kruhu rodiny a blízkých přátel. Na prostranství u kostela bude mít veřejnost možnost pohřeb sledovat na velkoplošných obrazovkách. Informovala o tom s odkazem na syna herečky Josefa Abrháma mladšího mluvčí ministerstva kultury Michaela Lagronová.

EURO 2021

Limberský se vrátil ke kauze Kúdela: Organizovaný zločin, nemůžu se s tím smířit

Limberský se vrátil ke kauze Kúdela: Organizovaný zločin, nemůžu se s tím smířit

Na fotbalovém Euru začíná čtvrtý den a český národ je na nohou. Svěřence trenéra Jaroslava Šilhavého čeká první a třaskavý zápas na šampionátu proti Skotsku (od 15:00). Před utkáním je velkým tématem několik měsíců stará záležitost týkající se Ondřeje Kúdely a jeho údajného rasismu. I to se řešilo v pořadu Co Čech, to trenér!, jehož hosty byli bývalí fotbalisté David Limberský s Romanem Bednářem, atletka Nikola Bendová a expert CNN Prima NEWS Jakub Burian.

Zeman obvinil islámské radikály. Za pád vrtulníku s Češkou však může závada
Chvíle hrůzy pro Eriksenovu manželku. Myslela si, že je mrtvý, popsal Schmeichel
Hašek, Pirk či Porupková. Cyklistického závodu Prima CUP se zúčastnila řada osobností
reklama
reklama
Havlíček: Uděláme vše, abychom znovu nezavřeli ekonomiku. Vyloučit to ale nemůžeme

Partie

Domácí zpravodajství

Unikátní snímky sovětských okupantů Československa kolují na ruských veteránských fórech
S Babišem ne, s ANO možná ano. Politici řekli, jak může vypadat povolební spolupráce
Nejtragičtější měsíce v historii. V prvním čtvrtletí zemřelo přes 46 tisíc lidí
Další články
reklama
reklama