Domácí i světoví lídři označili nepokoje ve Washingtonu, k nimž došlo ve středu v pozdních večerních hodinách středoevropského času, za děsivé. Násilnosti komentovali například britský premiér Boris Johnson, předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, šéf NATO Jens Stoltenberg, německý ministr zahraničí Heiko Maas, herecká ikona Arnold Schwarzenegger nebo čelní představitelé domácí politické scény.
Sérii reakcí na události ve Washingtonu odstartoval nastupující prezident Joe Biden. Ten v televizním projevu vyzval dosavadního prezidenta USA Donalda Trumpa, aby promluvil k národu a situaci uklidnil. „Nic takového jsme v moderní době nezažili. Jedná se o obrovský útok na naši svobodu,“ řekl ve svém prohlášení Biden a zmínil, že Trump inspiroval lidi k tomu nejhoršímu, co mohl. Trump na Bidenovu výzvu reagoval krátkým videem. V něm řekl, že mu sice byly volby ukradeny a demonstrující chápe, ale apeloval, aby se vrátili domů.
Kapitol v obležení demonstrantů a jejich vpád do budovy nenechal chladnými světové politické lídry, kteří události bezprostředně komentovali na sociálních sítích. Jedním z prvních byl britský premiér Boris Johnson. „Ostudné záběry z Kongresu. Spojené státy jsou zastáncem demokracie ve světě a nyní je důležité, aby došlo na pokojné a spořádané předání moci,“ uvedl na svém twitterovém účtu.
„Jsi ukončen. Hasta la vista, baby. Amerika to přežije, přežila už podobná temná období v minulosti,“ řekla legenda akčních filmů a bývalý republikánský guvernér Kalifornie Arnold Schwarzenegger, který je znám svou kritičností vůči Donaldu Trumpovi.
Čaputová varuje před nenávistí
„Scény v Kapitolu jsou děsivé. Vyjadřuji solidaritu s těmi, kteří stojí na straně demokracie a pokojného předání moci. Hanba těm, kteří rozpoutali tento útok na demokracii,“ napsala na Twitter skotská premiérka Nicola Sturgeonová.
The scenes from the US Capitol show how dangerous the rhetoric of hatred is. Contempt for democratic institutions erodes citizens’ rights and can undermine political order. I trust the democratic and peaceful process will be restored soon.
— Zuzana Čaputová (@ZuzanaCaputova) January 6, 2021
V podobném duchu se vyjádřila také předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, která zároveň připomíná vítězství Bidena. „Věřím v sílu amerických demokratických institucí. Mírové předání moci je jejich jádrem. Joe Biden vyhrál volby. Těším se na spolupráci s ním jako s dalším prezidentem USA,“ uvedla von der Leyenová.
„Výjevy z amerického Kapitolu ukazují, jak nebezpečná je rétorika nenávisti. Pohrdání demokratickými institucemi narušuje občanská práva a může podkopávat politický řád. Věřím, že demokratický a pokojný proces bude brzy obnoven,“ napsala na sociální sítě slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.
Postupně začala přibývat vyjádření dalších světových lídrů, kteří vesměs hovořili o útoku na americkou demokracii, odsoudili násilí nebo vyjadřovali víru, že Spojené státy krizi ustojí. Patří k nim například německý ministr zahraničí Heiko Maas, kanadský premiér Justin Trudeau, australský předseda vlády Scott Morrison, ale také generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg.
Trumpovo (ne)odcházení
Komentáře na sebe nenechaly dlouho čekat ani od představitelů české politické scény. Předseda ČSSD Jan Hamáček reagoval obdobnými slovy jako slovenská prezidentka. Také podle něj jsme viděli, „kam až vede politika eskalace napětí ve společnosti, snaha o polarizaci a naprostá neochota přijmout výsledek demokratických voleb“.
Šéf opoziční ODS Petr Fiala pak vyjádřil sympatie těm republikánům, „kteří navzdory velkému tlaku hájí ústavu, demokracii, právo a rozhodnutí voličů, i když se jim politicky nelíbí“. Hovořil rovněž o „děsivém (ne)odcházení prezidenta Trumpa“.
Pane @AndrejBabis prostřednictvím Marka Prchala, žádám Vás o jednoznačné odsouzení počínání Donalda Trumpa po vzoru ostatních evropských státníků.
— Markéta Pekarová Adamová (@market_a) January 6, 2021
Vaše “Nikdy neodstupím, nikdy” v kombinaci s červenou kšiltovkou jinak může vypadat, že s ním sympatizujete a to by ČR poškodilo.
Petříček: V demokratické zemi se má demonstrovat, ale pokojně
„Čekal bych, že odpovědný politik se bude snažit přesvědčit své příznivce, aby se nedopouštěli násilí. I to, že žádal lidi, aby se vrátili domů, ale opět zopakoval, že s výsledky voleb nesouhlasí, přililo olej do ohně. V demokratické zemi se má demonstrovat, ale pokojně,“ okomentoval situaci v USA a jednání Donalda Trumpa český ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) ve čtvrtek pro Rádio Z.
Podle ministra incident nebude mít velký vliv na postavení demokracie ve Spojených státech. „Není to dobrá zpráva, ale na druhou stranu si nemyslím, že by tyto události mohly mít vliv na americkou demokracii. V tuto chvíli je jasné, že 20. ledna bude Joe Biden inaugurován novým prezidentem s tím, že chce pomoci překonat příkopy v americké společnosti,“ uvedl Petříček a dodal, že se jedná o událost, kterou si prý ještě před několika lety nikdo nedokázal představit.
Odložte kšiltovku, pane premiére
Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová připomněla knihy Fašismus nebo Cesta k nesvobodě od Madeleine Albrightové, respektive Timothyho Snydera, v nichž autoři varovali před Donaldem Trumpem. „Často to bylo bagatelizováno – přece se nic tak strašného neděje. Současné obrázky z Kongresu ale jasně ukazují, jak moc je pro demokracii nebezpečný,“ napsala Pekarová Adamová na Twitter.
O chvíli později vyzvala předsedu vlády Andreje Babiše, aby odsoudil počínání Donalda Trumpa a odložil červenou kšiltovku. Podle Pekarové Adamové by to totiž v kombinaci s Babišovým „Nikdy neodstoupím, nikdy“ mohlo vypadat, že Babiš s Trumpem sympatizuje, „a to by ČR poškodilo“. Andrej Babiš totiž do doby, než vznikl tento článek (středeční půlnoc), na události ve Washingtonu nijak nereagoval.