reklama

První česká škola pro youtubery. Děti se učí lákat fanoušky, na vyučování jezdí limuzínou

Youtubering se podle všeho stane brzy opravdovou profesí, kterou člověk může dokonce i vystudovat. V Česku totiž existuje střední youtuberská škola. Studenti se zde učí, jak se prezentovat, jak si získat a udržet fanoušky nebo jak svá videa co nejlépe zpeněžit.

reklama

Miliony zhlédnutí, statisíce odběratelů a možná i desítky tisíc korun měsíčně. O tom je podle velké části dnešních dětí a teenagerů práce youtubera. Svou vysněnou profesi mohou, pro někoho možná překvapivě, dokonce vystudovat.

„Děti v dnešní době natáčí videa na TikTok, všechny jsou na Snapchatu a na Instagramu, Facebook není populární, protože na něm jsou rodiče. Chceme digitální platformy profesionalizovat,“ říká ředitel školy pro youtubery U2B Daniel Černý.

Už od prvních ročníků se budoucí youtubeři učí, jak správně vyslovovat, artikulovat či intonovat. Důležité je také umění zbavit se takzvaných parazitních nebo vycpávkových slov.

Ne všichni z řad již úspěšných youtuberů smysl školy zpočátku chápali. „Myslel jsem, že to je vtip. Nepočítal bych, že když půjdete do této školy, stane se z vás hvězda. Bude spíš bonus, pokud se tam děti naučí natáčet, editovat a děla grafiku,“ vysvětluje youtuber Petr Brunner.

Jeho kolega Martin Rota podotýká, že když se práce na škole dělá kvalitně, člověk se může velmi dobře naučit, jak se prezentovat. „To vlastně nakonec potřebuje každý a využije to i kdekoliv na přijímacím pohovoru,“ dodává.

Vyučování influencingu nebo líčení

Vedle klasických předmětů, jako je český jazyk nebo angličtina, nechybí na škole ani možnost konkrétního zaměření. „Máme lifestyle, což je třeba líčení nebo představování produktů, a rovněž e-sport. Dále influencing, kde děti učíme, jak nalákat a udržet fanoušky,“ vysvětluje Černý.

I když prémiová verze studia stojí měsíčně přes 30 tisíc korun, zájem o něj prý je. Zahrnuje totiž například i odvoz do školy a ze školy limuzínou Ne všichni ale jsou ze školních inovací nadšeni. „Myslím, jde o stupidní nápad, naučit se to nedá,“ shodli se někteří lidé dotázaní v ulicích redakcí CNN Prima NEWS.

Spokojené dítě je lepší

Podle psychoterapeuta Jana Kulhánka existuje skupina rodičů, kteří nebudou své děti v této profesi podporovat. „Možná je lepší spokojené dítě, které studuje něco, u čeho si rodiče nejsou jistí, než nespokojené dítě studující nějakou tradičnější školu, kterou možná ani nedokončí,“ upozorňuje.

V Česku se mimochodem vyučují i předměty, které mají k těm tradičním hodně daleko. Příkladem může jít seminář „Proč Harry Potter?“ na pardubické univerzitě nebo předměty „Jmenuji se Bond, James Bond“, popřípadě „Sex na Jihočeském venkově v raném novověku“ na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy.

Tagy:

Hlavní zprávy

Jurečka: Lidi nejsou padlí na hlavu. Vláda nemá vydávat spoustu neefektivních opatření
360°

Jurečka: Lidi nejsou padlí na hlavu. Vláda nemá vydávat spoustu neefektivních opatření

Někdy má smysl mít méně opatření, které ale fungují. Ne všichni lidé jsou padlí na hlavu, hájil vládní strategii v boji s pandemií koronaviru ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). V pořadu 360° na CNN Prima NEWS bránil také zrušení vyhlášky o povinném očkování proti covidu – kabinet prý nechtěl jít cestou, kdy by odmítnutí vakcinace mohlo znamenat ztrátu zaměstnání.

Přišel, viděl, nevylepšil. USA si připomínají rok s Bidenem v úřadu, výročí je trpké

Před rokem se ujal vlády nad Spojenými státy nejstarší prezident v historii – dnes 79letý Joe Biden. Tehdy většina amerického národa doufala v lepší zítřky, prosperitu a sebevědomé chování hlavy státu. Jenže po roce už Biden dávno nemá na své straně většinu Američanů. Za rok v úřadu totiž nedokázal prosadit žádné silné reformy a obtěžkala ho i série přešlapů.

Maďarský ministr mě pozval do Budapešti, chlubí se Okamura. Prý díky omluvě za Pekarovou

Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura dostal pozvánku do Budapešti od maďarského ministra zahraničí. Prý se tak stalo na základě dopisu, v němž se český opoziční politik omluvil za slova předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09), informuje web iRozhlas.cz. Šéfka dolní komory na sociálních sítích napsala, že doufá, že se Maďarům podaří ve volbách „vyhnat“ premiéra Viktora Orbána, jako se to podařilo v Česku v případě Andreje Babiše (ANO).

reklama

Domácí zpravodajství

Někdo se zbláznil, nebo je to sabotáž. Flegr nechápe méně časté testování zdravotníků

Pro zaměstnance platí od 17. ledna povinnost se kvůli omikronu dvakrát týdně testovat. Současně navíc začala platit vyhláška ministerstva zdravotnictví, která ulevuje pracovníkům sociálních služeb a zdravotníkům. Očkovaní se nemusí testovat vůbec a ostatní jen jednou týdně. Podle ministerstva stačí, že používají ochranné pomůcky. Fanouškem tohoto opatření není evoluční biolog Jaroslav Flegr. Podle něj jde o hazard s lidskými životy.

Válek: Nemalujme si situaci s omikronem na růžovo. Máme plán opatření až do léta

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na tiskové konferenci po jednání vlády naznačil, jak by mohla vypadat covidová situace v příštích týdnech. Pokud budou lidé aktuální opatření dodržovat, můžeme být podle něj v půlce února za vodou. Zároveň však varuje před podceňováním varianty omikron. Vláda připravuje plán opatření, který by mohl platit až do letních prázdnin.

Silný vítr udeří v téměř celém Česku. Meteorologové varují i před sněhovými jazyky

Na většině území Česka bude do čtvrtečního večera foukat silný vítr, který v nárazech může dosáhnout přes 65 kilometrů v hodině. Vítr bude postupně zesilovat od středečního odpoledne, kdy zasáhne Slezsko. Od druhé poloviny noci pak bude foukat i v dalších regionech. V polohách nad 500 metrů nad mořem bude vítr tvořit sněhové jazyky, kvůli kterým mohou být některé silnice nesjízdné. Vyplývá to z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

reklama