Německý lékař varuje, že pokud se rozšíří varianta omikron, bude to znamenat více dětských pacientů v nemocnicích. Odborníci se ale neshodnou v tom, jak šíření nové mutace omezit. Někteří navrhují zkrácení intervalu mezi druhou a třetí dávkou, jiní jsou k tomu skeptičtí.
„S omikronem dramaticky vzroste počet nakažených včetně dětí,“ uvedl pro web deníku Bild specialista na dětskou intenzivní péči Florian Hoffmann. Podle něj zatím nelze říct, jestli je omikron oproti ostatním variantám koronaviru nebezpečnější, co se vážnosti průběhu týče. Ale i kdyby měla většina nakažených jen mírný průběh, vysoký počet infikovaných může způsobit větší počet hospitalizovaných pacientů včetně dětí, varuje odborník. „Musíme to předpokládat,“ dodal.
Šéf Německé společnosti pro infekční nemoci Bernd Salzbereger v souvislosti s omikronem nabádá ke zkrácení intervalu mezi druhou a třetí dávkou očkování. „Abychom zabránili šíření omikronu, musíme to zvážit,“ uvedl.
S tím ale příliš nesouhlasí předseda německých praktických lékařů Ulrich Weigeldt. Podle něj by se mělo v tomto ohledu respektovat rozhodnutí Stálé očkovací komise (Stiko). Ta posilující dávku očkování doporučuje po půl roce od té druhé, ve specifických případech i o měsíc dříve.
Podle sobotního vyjádření Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA) je varianta omikron podle všeho nakažlivější než předchozí formy koronaviru. Na závěry ohledně závažnosti nákazy je ale ještě brzy, protože zatím chybí potřebná data.
Jasné není ani to, jak na omikron působí vakcíny, kterými se očkuje po celém světě. Podle nejnovějších dat z USA je většina nakažených touto novou mutací plně očkovaná. Vzorek testovaných byl ale poměrně malý, jednalo se o 43 pacientů.