reklama

Dětí nakažených covidem přibývá. V Brně dvě bojují o život na umělé plicní ventilaci

V brněnské nemocnici bojují dvě děti s covidem o život. Obě jsou připojené na umělé plicní ventilaci na anesteziologicko-resuscitačním oddělení. S koronavirem se v nemocnici léčí i dalších 11 dětí, tři z toho jsou na JIP. Nakažených nezletilých v Česku rapidně přibývá, virus se šíří hlavně ve školách. Už šest dětí do 14 let s covidem zemřelo, z toho dvě za poslední dobu. Pomoct by mělo očkování.

reklama

„Na umělé plicní ventilaci jsou napojení dva dětští pacienti, kteří leží na ARO. Zhruba tři pacienti leží na JIP a osm pacientů je na standardním oddělení,“ informoval CNN Prima NEWS primář Kliniky dětských infekčních nemocí FN Brno Tomáš Habanec. S informací původně přišel web iDNES.cz.

Podle lékaře existuje řada dětí, které potřebují kyslík či nějakou podporu. „Hospitalizované jsou především děti, které mají jiné přidružené onemocnění, třeba chirurgičtí nebo onkologičtí, prakticky polymorbidní pacienti. Samozřejmě jsou tu ale i děti, které mají jako základní onemocnění covid,“ upozornil Habanec.

Podle primáře se během týdne počet dětských pacientů s covidem v nemocnici pohybuje mezi deseti až dvaceti.

Covid se může stát pandemií dětí

Počet dětí s koronavirem rapidně roste v celém Česku, nezletilí tvoří až třetinu všech nových případů. „Dětské ordinace jsou teď extrémně přetížené záchytem pozitivně testovaných dětí ve školách,“ potvrdila v rozhovoru pro CNN Prima NEWS předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost České republiky Ilona Hülleová.

Podle přednostky kliniky infekčních nemocí v brněnské Dětské nemocnici Lenky Krbkové se covid u dětí šíří kvůli variantě delta rychleji než dříve. „To, že zatím nenastávají komplikace ve větší míře, neznamená, že se nemohou objevit vůbec. Pandemie nás ještě může překvapit a může se stát pandemií dětí,“ uvedla pro iDNES.cz lékařka.

Podobné obavy vyjádřila i Hülleová. „Máme sice štěstí, že u dětí je většinou průběh mírný, ale ani to není pravidlem. Osobně se setkávám i s dětmi s covidem, které jsem před rokem neviděla. Mají vysoké horečky, bolí je klouby, mají zimnici, jsou unavené, bolí je hlava, a takových případů přibývá,“ zdůraznila.

Mohou se objevit vážné komplikace

Mezi nejčastější příznaky covidu u dětí patří právě teplota, bolest hlavy, kašel, rýma nebo vyrážka. Rodiče by je tak podle lékařů neměli podceňovat a obrátit se na své pediatry. U nezletilých se navíc může rozvinout nebezpečný syndrom multisystémové zánětlivé odpovědi PIMS-TS, který postihuje zhruba jedno dítě z tisíce.

Způsobuje ho opožděná reakce imunitního systému, který na přítomnost infekce zareaguje abnormálním způsobem, a začne tak škodit buňkám vlastního těla. Vážné komplikace mohou přijít po dvou až čtyřech týdnech od pozitivního testu.

Podle přednosty pediatrické kliniky motolské nemocnice Jana Lebla lékaři v Česku od loňského podzimu do letošního jara diagnostikovali toto onemocnění u 207 dětí. Pediatři se navíc obávají, že dětí s tímto syndromem na jednotkách intenzivní péče v následujících týdnech přibude. „PIMS-TS se typicky projevuje za dva až čtyři týdny po kontaktu dítěte s koronavirem, takže hlavní nápor nemocných dětí teprve očekáváme v nejbližších dnech a týdnech,“ řekl Aktuálně.cz Lebl.

Mezi nejčastější příznaky syndromu patří horečky trvající několik dní, bolesti břicha, zvracení, průjmy, změny na kůži, prokrvácená oční víčka, malinový jazyk, zvětšené uzliny nebo potíže s dýcháním. Syndrom může poškodit i funkčnost srdce a mohou začít selhávat orgány.

Zemřelo už šest dětí

V Česku zatím lékaři neevidují žádný případ úmrtí dítěte kvůli tomuto syndromu. S covidem ale během pandemie zemřelo už šest dětí do 14 let, z toho čtyři dívky a dva chlapci.

O posledním dítěti, které zemřelo s covidem, ministerstvo zdravotnictví informovalo v pondělí 6. prosince. Šlo o chlapce z Moravskoslezského kraje, který by v prosinci oslavil třetí narozeniny. Necelé dva týdny předtím, 24. listopadu, zemřela desetiletá dívka z Lounska. První dítě, které bylo mladší čtrnácti let a zemřelo v souvislosti s koronavirem, byla osmiletá holčička z Plzeňského kraje. A to v únoru letošního roku.

Covidová tsunami ve školách

Podle dat prezidenta Pedagogické komory Radka Sárköziho se covid v současné době šíří hlavně mezi dětmi ve školách. Vlnu přirovnal k tsunami. „Aktuální situace je nejhorší za celou dobu epidemie. Školami se valí doslova covidová tsunami. Zatímco při únorové vlně se týdně nakazilo méně než 1 000 žáků na 100 tisíc, nyní je to v některých okresech i 5 000 na 100 tisíc. Pokud se neudělá žádné opatření ve školách, můžeme se dostat až na 300 mrtvých denně. Školy jsou hlavní zdroj nákazy této vlny a právě přes ně se covid šíří do rodin. Nejsou to restaurace nebo vánoční trhy,“ řekl CNN Prima NEWS Sárközi.

Podobné zkušenosti ze škol popsali i samotní studenti. Ve školách prý často oni ani učitelé nenosí respirátory, jeden kašle přes druhého a mnoho žáků i učitelů končí v karanténě. „Dětské ordinace jsou teď extrémně přetížené záchytem pozitivně testovaných dětí ve školách. Děti se ve školách míchají a jede to tam ve velkém,“ potvrdila lékařka Hülleová.

Ředitelé některých základních škol v Praze se rozhodli vyhlášením ředitelského volna prodloužit vánoční prázdniny. Mnohým školákům tak začnou prázdniny už 20. prosince, o tři dny dříve proti řádnému termínu prázdnin.

Ministerstvo školství i přes některé výzvy prodloužit vánoční prázdniny ve školách nemíní. Na neprodlužování vánočních prázdnin se už dříve dohodli končící ministr Robert Plaga (za ANO) a jeho pravděpodobný nástupce Petr Gazdík (STAN). Podle Sárköziho by školy měly zahájit distanční výuku, a to už v pondělí 13. prosince.

Pomůže očkování

Řešením covidové vlny mezi dětmi by mělo být očkování. Děti od pěti do jedenácti let se mohou k vakcinaci registrovat od 13. prosince.

„Navakcinujte se, kdo můžete, je to nejlevnější a neúčinnější prevence koronaviru. Samotný covid má daleko horší efekt, zničí vám tkáně, plíce, srdce, nervový systém, pohybový systém. Mohou z vás být invalidé, takže vakcína s přechodnými nežádoucími účinky je určitě daleko lepší řešení než riskovat invaliditu nebo případnou ztrátu života,“ vyzvala v úterý k očkování náměstkyně ministra zdravotnictví Martina Koziar Vašáková na Frekvenci 1.

Tagy:

Hlavní zprávy

I příznaky zmutovaly. Místo úplné ztráty způsobuje omikron otupělost čichu. Co dalšího?
Koronavirus

I příznaky zmutovaly. Místo úplné ztráty způsobuje omikron otupělost čichu. Co dalšího?

Britští vědci upozornili na řadu varovných příznaků signalizujících, že jste v počátečním stadiu nákazy omikronem. Jedná se například o bolest v krku, bolest hlavy, pocení, a to zejména v noci, a bolest uší. U mnohých pacientů omikron způsobuje i problémy s čichem, což byl jeden z prvních příznaků i předchozích variant, jenže tentokrát se projevuje trochu jinak.

Proti jadernému odpadu se postavím se samopalem v ruce: Obec na Vysočině úložiště nechce

Štamgast z hospody U kostela slibuje, že bude vesnici bránit se samopalem v ruce. Úložiště jaderného odpadu odmítají i farář se starostou. Vítejte v Rudíkově na Vysočině, dědině stojící na mohutném žulovém bloku. A právě do téhle skály by stát rád vyhloubil podzemní sklad pro vyhořelé palivo z atomových elektráren. „Nedovolíme to,“ říkají v Rudíkově. Mají ale reálnou šanci gigantické stavbě zabránit?

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna na CNN Prima NEWS i přímo zde v tomto článku. Ve 22:30 bude první hodina diskuze mimořádně odvysílána na Primě.

Nemůžeme si vyskakovat, covid jsme nezvládli. Bez očkování by to byl masakr, říká Kubek

Změn ve vládních opatřeních je už tolik, že je nejde všechny sledovat. Už se v nich neorientuju, přiznal šéf České lékařské komory Milan Kubek. V pořadu 360° upozornil, že i když některé evropské země už začaly rozvolňovat, se situací v České republice se dění v zahraničí srovnávat nedá kvůli menší proočkovanosti. „Nejsme zemí, která by si mohla dovolit příliš vyskakovat,“ řekl na CNN Prima NEWS.

reklama

Domácí zpravodajství

Ve správní radě VZP nově usedne i exministr Kalousek. Piráti s návrhem nesouhlasili

Ve správní radě Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) nově usedne bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek, senátor Roman Kraus (ODS) či náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic (Piráti). O obměně členů správní a dozorčí rady největší tuzemské zdravotní pojišťovny rozhodla vláda, vyplývá z výsledků zasedání zveřejněných na webu. Proti zvolení Kalouska se v minulých dnech vyslovili Piráti.

Zeman si při ceremoniálu rýpl do rektora JAMU. Kvůli hrám o Ovčáčkovi mu nepodal ruku

Prezident Miloš Zeman ve středu jmenoval jedenáct nových rektorů vysokých škol. Letošní akce na Pražském hradě si však získala větší pozornost než dřívější v předešlých letech. Nový rektor Mendelovy univerzity Vojtěch Adam už nyní čelí výzvám k rezignaci. A přímo během ceremoniálu zaujal sám Zeman, když jako jedinému nepodal ruku novému rektorovi Janáčkovy akademie múzických umění (JAMU) Petru Michálkovi. Ten totiž napsal sérii satirických her o Zemanově mluvčím Jiřím Ovčáčkovi.

reklama