Děti ve školách segregujeme na žáky první a druhé kategorie, zlobí se Fiala z SPD

Radim Fiala

360° - 8.9. v 20:13

Rozdílné podmínky pro žáky a studenty ve školách kvůli koronaviru zavání segregací dětí první a druhé kategorie, prohlásil v předvolební debatě Speciálu 360°: Hlas lidu poslanec a místopředseda hnutí SPD Radim Fiala. Společně s dalšími diskutujícími se shodl, že by pro školáky neměla existovat žádná omezení.

„Očkování by mělo být dobrovolné a zdarma. Dále by měly být zdarma testy na protilátky. Naprosto odmítám povinné očkování. A žádné plošné lockdowny a žádné podmínky pro děti ve školách, to zavání segregací dětí první a druhé kategorie,“ prohlásil na CNN Prima NEWS Radim Fiala.

Podle Roberta Šlachty je z posledních čísel patrné, že školy nejsou ohniskem nákazy. „Pokud vím, je testování k pondělku zrušeno. Pokud by se děti měly testovat, tak neinvazivním způsobem,“ zdůraznil.

Že by děti nemusely ve školách nosit roušky a neprobíhalo ani jejich testování, souhlasili i další debatující – Jiří Dolejš z KSČM a Petr Bajer z koalice Trikolora, Svobodní a Soukromníci.

Ve čtvrtek se děti naposledy budou povinně testovat a poté plošné testování končí, ovšem roušky jim zatím zůstanou. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch v této souvislosti argumentuje opětovným nárůstem počtu nakažených.

Covid nabírá na síle

Epidemie koronaviru v Česku v předvečer sněmovních voleb nadále zrychluje. V úterý laboratoře odhalily 588 nakažených. Více pozitivních testů za jeden den bylo naposledy 25. května. Už v pondělí, kdy přibylo 392 nakažených, byl nárůst případů covidu nejvyšší za čtvrt roku. Dál roste i reprodukční číslo, v úterý stouplo na 1,48 z předchozích 1,36.

Od začátku pandemie zemřelo 30 408 lidí s potvrzenou nemocí COVID-19. Dokončené očkování má podle dat ministerstva zdravotnictví více než 5,8 milionu lidí. Zástupci vlády na jaře uváděli, že cílem je naočkovat do konce léta 70 procent dospělých, u nakažlivější varianty delta by musel být podíl ještě vyšší. Vakcinace ale výrazně zpomalila, proočkovanost se tak aktuálně pohybuje pod 55 procenty. Spousta lidí ale covid prodělala – právě vysoká úroveň promořenosti je podle odborníků důvodem, proč se situace v ČR nyní nezhoršuje tak rychle jako v okolních zemích.

Tagy: