Dětská lůžka v nemocnicích dál plní malí pacienti s respiračními nemocemi. Na řadě míst po republice pro ně zbývají už jen jednotky míst.
Chřipka, RS viry nebo také koronavirus jsou v současnosti nejčastějšími důvody, kvůli kterým končí děti v nemocnicích. „Nárůst je výrazně vyšší než v minulosti. Je to způsobené tím, že děti nejsou promořeny,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS ředitel Fakultní nemocnice Motol Miloslav Ludvík. Dětské lůžkové oddělení je tam již více než 14 dní plně obsazené. Až 80 procent z pacientů prý trpí respiračními nemocemi.
Pražské nemocnice si mezi sebou vypomáhají a volná lůžka „sdílejí“. Problémy jsou ale i jinde.
„Zažíváme plynulé propouštění a přijímání dalších dětí. Převážná většina je zde s akutními respiračními onemocněními,“ uvedla mluvčí Fakultní nemocnice Ostrava Iva Piskalová.
Lék nebo očkování na RS viry zatím není k mání
I na dětské klinice ve Fakultní nemocnici Plzeň trpí většina hospitalizovaných respiračním onemocněním. „Týká se to zejména oddělení kojenců a batolat. Lůžka jsou obsazená, nicméně máme ještě jednotky volných míst,“ konstatovala mluvčí Fakultní nemocnice Plzeň Lucie Bauerová.
Účinné léky na RS viry ani očkování zatím nejsou k dispozici. „Ono se toho příliš udělat nedá. Jde o virovou infekci, proti které cílená antivirotika nemáme. V našem případě to nejdůležitější, co tady můžeme poskytnout, je kyslík. U těžkých případů musí být připojeni na high flow, nebo dokonce na neinvazivní ventilaci. Eventuálně jsou v nejtěžších případech i intubováni na našem ARO,“ sdělil lékař Pediatrické kliniky FN Motol Vít Neuman.
Čtyři vakcíny už jsou v pokročilých stádiích klinických testů a je otázka času, kdy budou,“ dodal koordinátor Národního institutu virologie a bakteriologie Zdeněk Hostomský.
Epidemie
Předsedkyně Odborné společnosti praktických dětských lékařů ČLS JEP Alena Šebková se domnívá, že by v ordinacích měla být v tomto období výrazně dostupnější lékařská péče. „Musíme si uvědomit, že se bohužel vracíme do dob před covidem, to znamená, že se vracíme k epidemiím jiných chorob, než je covid. Letošní rok je horší v tom, že se vyskytuje několik onemocnění najednou, například právě RS viróza a chřipka. Všude by měla být péče dostupná, tedy lékaři by se měli mezi sebou domluvit a zaskočit za sebe, vzájemně si pomoct,“ pronesla Šebková.
Pacientů s chřipkou navíc přibývá ve všech věkových skupinách. Nejvíce jich je ale mezi dětmi do pěti let. Druhou nejvíce zasaženou skupinou jsou ti do 14 let. Situaci téměř v celé České republice lze podle hygieniků označit za epidemii akutních respiračních infekcí, a to včetně chřipky. Největší problémy řeší í v pardubickém, jihomoravském a moravskoslezském kraji.