Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) v minulém týdnu zrušil tendr na digitalizaci stavebního řízení, který ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) vyhlásilo v březnu. Podle bývalé ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (za ANO) za to může skutečnost, že MMR v čele s ministrem Ivanem Bartošem (Piráti) postupovalo nelegálně. To však pirátský předseda odmítá s tím, že se snaží pouze napravit škody, které při přípravě digitalizace stavebního řízení učinila Dostálová ještě ve funkci ministryně.
Digitalizaci stavebního řízení plánuje MMR spustit od července příštího roku. Jeho provoz byl oddálen už dvakrát, původně měl být systém funkční letos v létě. Nyní podle Dostálové navíc hrozí, že se bude muset digitalizace znovu odložit.
ČTĚTE TAKÉ: Vláda nejedná a nikdo jí nevěří, myslí si Dostálová. Podle Výborného dialog hluchoněmých nemá smysl
„Obávám se, stejně jako velká část odborné veřejnosti, že je to nerealizovatelné. Pan ministr nám v přímém přenosu porušuje zákony České republiky. Minulý týden vyšlo další zamítnutí jeho rozkladu Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže, který potvrdil původní rozhodnutí, kde je zákaz podpisu smlouvy se společností InQool. Pan ministr obešel tento zákaz a dal to v jednacím řízení bez uveřejnění té samé firmě. Dá se tedy logicky očekávat, že si ÚOHS toto nenechá líbit a zahájí nějaké správní řízení,“ uvedla Dostálová pro CNN Prima NEWS.
Sama by tak doporučila digitalizaci znovu odložit. „Je otázka, jestli dá zákaz plnění smlouvy, tak budeme v bodě nula a nebudeme mít vůbec nic. Skutečně by stálo za to, aby pan ministr přiznal, že se mu to nepodařilo, zachoval se alespoň jednou jako chlap a hledali jsme cestu, aby alespoň procesy běžely od 1. července 2024 a digitalizace se holt trochu posunula v čase,“ vysvětila.
Zdědil jsem předražené soutěže, brání se Bartoš
Tato slova se však nelíbila Bartošovi. „Podobné výzvy osobního charakteru určitě nejsou na místě. Rád bych paní Dostálové připomněl, že hnutí ANO vedlo ministerstvo pro místní rozvoj od roku 2014, přičemž od konce roku 2017 byla ministryní ona sama. Možná zapomněla, že její resort vypsal soutěžní dialogy na digitalizaci stavebního řízení na poslední chvíli, až na podzim 2021,“ reagoval Bartoš Pro CNN Prima NEWS.
Digitalizace byla podle něj nepřipravená. „Zdědil jsem po ní předražené soutěže, které napsalo sdružení IT firem, neobsahovaly důležité funkce a nebyly v souladu s novelou stavebního zákona. Z těchto a dalších důvodů jsem je zrušil. V digitalizaci stavebního řízení se snažím napravit to, co paní Dostálová jako ministryně pokazila,“ doplnil.
„Co se týče podpisu smlouvy se společností InQool, k žádnému porušení zákona nedošlo a paní Dostálová to jistě dobře ví. ÚOHS nezakázal MMR podepsat smlouvu s InQool. To vůbec nebylo předmětem řízení antimonopolního úřadu. Obecně se zabýval zadávacími podmínkami otevřené soutěže na digitalizaci stavebního řízení, kterou jsme vypsali letos. Uzavření smlouvy v jednacím řízení bez uveřejnění je sice až poslední možností, kterou má zadavatel využít, ale je to legální a legitimní způsob uznávaný zákonem,“ ohradil se proti slovům, že by měl porušit zákon.
Piráti rovněž upozorňují na to, že původní řešení připravoval Luděk Šteffel, který je trestně stíhán v kauze Dozimetr. Odvolávají se pak na zjištění pořadu Reportéři ČT. Dostálová Štefflovo angažmá hájila s tím, že si ho vybrali odborníci na IT a ona neměla důvod jejich volbu zpochybňovat.
Stavební zákon v rozvalu
Problémy kolem stavebního zákona leží v žaludku také některým politikům vládních stran. „Jeden z klíčových sektorů české ekonomiky je stavebnictví. Máme přijatý stavební zákon, byla přijatá koncepce digitalizace stavebního řízení, to všechno vzniklo někdy v roce 2018. Kompetentní za to je pan místopředseda vlády Ivan Bartoš a celý ten projekt je v naprostém rozvalu,“ řekl v Partii někdejší ministr vnitra Ivan Langer.
Od digitalizace stavebního řízení se přitom podle něj očekává důležitý impuls pro českou ekonomiku. „Namísto toho, aby od poloviny příštího roku české stavebnictví dostalo impuls v podobě digitálního stavebního řízení, parta v čele s Ivanem Bartošem tohle naprosto zdestruovala. To, co bylo připraveno, shodila pod stůl. Teď postupuje tak, že dokonce i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže konstatuje, že gestor zákona o zadávání veřejných zakázek postupuje protiprávně a digitalizace stavebního řízení a impuls pro jednu část české ekonomiky se odkládá na neurčito,“ kritizoval Langer v Partii.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Ivan Langer kritizuje v Partii digitalizaci stavebního řízení
Podle Dostálové byla chyba se vůbec pouštět do revize již připraveného zákona. „My víme od samého začátku, že byla chyba stavební zákon předělávat. Lidé nejsou, způsobí to velké problémy, rezignovali jsme na zastupitelnost úředníků, nedaří se sehnat nové lidi na stavební úřady. My jsme to věděli, a proto jsme ten zákon připravili, jak jsme ho připravili. Ale jak se říká – pozdě bycha honit, takže musíme pracovat s tím, co máme. Jako hnutí ANO se budeme snažit být velmi konstruktivní opozicí, protože už mnoho let říkáme, že je nutné zrychlit stavební řízení a bojím se, aby se to zase všechno neodsunovalo v čase,“ řekla pro CNN Prima NEWS.
Ministerstvo nesdílí obavy, že by se digitalizace v daném termínu nestihla. „MMR má povinnost podle nového stavebního zákona zajistit digitalizaci stavebního řízení (DSŘ) od 1. července 2024. Jde o klíčovou prioritu vlády, kterou není možné vzhledem k jejímu významu pro sektor stavebnictví a českou ekonomiku odkládat,“ uvedl pro CNN Prima NEWS mluvčí rezortu Petr Waleczko.
„Pro zajištění základních informačních systémů v termínu proto MMR po vyčerpání všech ostatních možností zvolilo jednací řízení bez uveřejnění. V současné chvíli má resort podepsanou smlouvu s dodavatelem, který už veřejné správě úspěšně dodal několik obdobných agendových systémů a se zakázkami tohoto typu má řadu zkušeností. Harmonogram včetně termínů školení pro zaměstnance stavebních úřadů je zveřejněn na stránkách MMR,“ doplnil.