Česká republika se v pořadí Global Connectivity Index za loňský rok umístila na 28. příčce. Od roku 2017 se tak setrvale propadá. Přeskočila ji například Čína, Itálie a v posledním roce také Litva. Česko se tak v žebříčku, který každoročně sestavuje technologická společnost Huawei, umístilo ve druhé třetině ze 79 hodnocených zemí.
Lídrem žebříčku jsou posledních pět let Spojené státy americké, které získaly 87 bodů ze sta možných. Následují Singapur (81), Švýcarsko (81), Švédsko (80) a Dánsko (77). První pětice zemí je v tomto pořadí nezměněná třetím rokem v řadě.
Digitalizace stavebnictví zažívá díky koronakrizi raketový růst
Stavebnictví, tradičně off-line řemeslné odvětví, zažívá vlnu digitalizace. I to je jeden z dopadů koronakrize. Vývoj, který odhadovali na zhruba tři roky, tak museli tvůrci aplikace Vím o všem zvládnout za tři měsíce. Na další rozvoj produktu, který zjednodušuje práci stavebním firmám, navíc získal český startup investici v hodnotě 15,5 milionu korun od tuzemského venture capital fondu Nation 1.
Naopak Česká republika se od roku 2017 propadá. Tehdy na 24. příčce dosáhla svého maxima. Přestože se od té doby české skóre zlepšilo (z 54 na 57 bodů), na posun vzhůru nebo alespoň na udržení pozice to nestačí. Znamená to jediné: Ostatní státy se ve využívání informačních a komunikačních technologií zlepšují rychleji než Česko.
Nejlepší z V4
Slovenská republika obsadila v Global Connectivity Indexu (GCI) 32. místo, stejně jako před pěti lety. Na rozdíl od České republiky ale dokázala své skóre zvýšit o deset bodů ze 44 v roce 2015 na 54 v roce 2020. Z našich sousedů stojí nejvýše Německo, které je se 70 body patnácté. O pět míst níže najdeme Rakousko, jehož skóre dosahuje 66 bodů.
Česká republika byla ještě v roce 2019 druhou nejlepší zemí bývalého socialistického bloku, a to za Estonskem. Loni se ale musela sklonit před dalším pobaltským státem, Litvou. Litva obsadila 27. příčku a má o bod více než Česká republika, která je stále nejlepší ze zemí V4. Estonsku patří se 61 body 24. pozice.
Česká technologická republika. V exportu počítačů zastíníme Japonsko či Koreu
Objem celosvětového exportu počítačových zařízení dosáhl v loňském roce bezmála 370 miliard dolarů. Největší podíl ukrojila Čína. Rozhodně se ale neztratila ani Česká republika. Ta do světa vyvezla počítače v hodnotě třinácti miliard dolarů. Do kapsy tak strčí tradiční technologické velmoci jako Japonsko, Korea nebo Singapur. A směle dýchá na záda sousednímu Německu.
Pořadí se dělí na tři části. Země, které jsou na čele, se nazývají průkopníky (frontrunners). Mezi ně vedle Spojených států patří také Japonsko, Švýcarsko nebo Německo. Následuje druhá skupina států, které si technologie ICT osvojily (adopters). Do nich autoři GCI zahrnují například Čínu, Spojené arabské emiráty, ale právě třeba i Českou republiku. Od 58. příčky dále jsou řazeny státy, které teprve s informačními technologiemi začínají (starters).
Čtyřicítka indikátorů
Každoroční zprávy Global Connectivity Index mají za cíl poskytnout přehled o silných, ale zejména slabých místech jednotlivých států. Jde tak o určité vodítko pro představitele zemí, na jehož základě se mohou zaměřit na oblasti, které je třeba posunout v digitální transformaci ekonomiky.
„Informační a komunikační technologie prostupují jednotlivými odvětvími. V novém průzkumu jsme poprvé naši perspektivu rozšířili, abychom nepodávali obrázek jen o zemí, ale i průmyslových odvětvích. Přišli jsme rovněž s návrhy na cesty k digitální transformaci a celkové ekonomické odolnosti orientované na budoucnost,“ uvedl ke zprávě hlavní marketingový ředitel ICT infrastruktury společnosti Huawei Čang Chung-si.
Žebříček mapuje 79 zemí světa na základě jejich výkonnosti v oblasti informačních a komunikačních technologií, k čemuž autoři využívají celkem 40 indikátorů. Patří k nim například dopad ICT na národní hospodářství či potenciál ekonomického růstu. Analyzované země představují v součtu 95 procent světového hrubého domácího produktu a 85 procent globální populace.