Běloruský prezident Alexandr Lukašenko navštívil ve vězení některé opoziční představitele. Podle opozičního portálu Nexta s nimi diskutoval o změnách ústavy, informovala v sobotu agentura DPA. Rozhovory s představiteli opozice včetně Viktara Babariky se údajně konaly ve vyšetřovacím vězení běloruské tajné služby KGB a trvaly čtyři a půl hodiny. Babarika chtěl s Lukašenkem soupeřit v prezidentských volbách, ale skončil ve vězení ještě dříve, než naplno začal předvolební boj.
Šéfka běloruské opozice Svjatlana Cichanouská, která po volbách pod tlakem úřadů opustila Bělorusko, označila Lukašenkovo setkání s vězněnými představiteli opozice za výsledek demonstrací a vyzvala k pokračujícímu tlaku na nové volby. „Lukašenko tímto setkáním uznal existenci politických vězňů, které dříve zavrhoval jako kriminálníky,“ prohlásila.
Další země EU odvolávají své velvyslance z Běloruska. Je mezi nimi i Česko
Po Litvě a Polsku odvolávají své velvyslance z Běloruska další země Evropské unie. Kromě Česka tak učinilo Německo, Estonsko a Lotyšsko. Podle agentury Reuters to ve středu oznámil litevský resort zahraničí. Ministerstvo zahraničí ČR však zprávu oficiálně nepotvrdilo.
Bývalý ministr kultury a velvyslanec ve Francii Pavel Latuška, který se stal členem opoziční koordinační rady a který byl podle médií přinucen opustit Bělorusko, uvedl, že setkání odráží slabost běloruského prezidenta. „Lukašenko byl nucen zasednout k jednacímu stolu s lidmi, které uvěznil,“ řekl. Zároveň vyzval k propuštění všech politických vězňů.
Pozorovatelé označují Lukašenkovu návštěvu věznice za součást snahy o utišení protestů nabídkou vágně popsaných reforem, jako je například jeho návrh na přijetí nové ústavy. „Po dvou měsících protestů a tvrdých represích se Lukašenko snaží situaci mírnit,“ uvedl nezávislý běloruský odborník na politiku Valerij Karbalevič. „Diskuse o nové ústavě je pokusem vlády imitovat dialog. Umožnilo by to Lukašenkovi utopit protesty v rozhovorech, snížit napětí a prosazovat svou agendu doma i v zahraničí,“ dodal.
V neděli opozice plánuje protestní „pochod hrdosti“, v jehož rámci by se měli demonstranti po celé zemi hlasitě dožadovat svého práva na nové volby. Doufá, že do protestu se zapojí 100 tisíc lidí. „Ukážeme, že neúnavně usilujeme o svobodu, pokrok a změnu,“ sdělila opozice.
Nedělní protesty mají obvykle největší účast. V sobotu běloruským hlavním městem pochodovaly stoky žen, které protestovaly proti politickým represím a žádaly nové volby. Několik účastnic protestu bylo zadrženo, uvedla agentura AP.