reklama

Největším problémem jsou dnes vyděračské maily, varuje zakladatel Avastu Baudiš

Svůj první antivirový program vytvořil v květnu 1988. Krátce poté se svým přítelem Eduardem Kučerou založil družstvo Alwil, ve kterém se programování antivirů věnovali naplno. Po změnách v roce 1989 se z Alwilu stala firma Avast. „Jsem pyšný, jaký pokrok jsme za tu dobu udělali, jsem pyšný na kolegy, kteří to pomohli dotáhnout do současného stavu,“ řekl Pavel Baudiš Lucii Hrdličkové v úterním vydání pořadu Interview. Avast si ale nenechává vše pro sebe. Aktuálně věnoval miliony dolarů na boj proti koronavirové pandemii.

reklama

Zřejmě největší úspěchy, které má technologická společnost Avast na svém kontě, přišly v poslední dekádě. Baudiš s Kučerou vzali před deseti lety do party prvního investora, v roce 2016 koupili svého konkurenta, společnost AVG, a vrchol úspěšného tažení softwarovým světem byl vstup na Londýnskou burzu před dvěma lety. Investoři si Avast cení zhruba na 70 miliard korun. „Vstup na burzu v Londýně byl ale náš druhý pokus. Ten první proběhl v roce 2012 v New Yorku, ale ten se nezdařil,“ řekl Pavel Baudiš v pořadu Interview.

Sám drží ve společnosti 27 procent akcií, a je tak její nejvýznamnější akcionář. „Není to ale tak, že bych pohyb akcií sledoval na denní bázi,“ upřesnil. Do kanceláří na Pankráci ale dochází každý den, protože dle svých slov miluje atmosféru být neustále u toho. Do vedení firmy ale dnes už tolik nezasahuje.

Zavřít Jumpshot bylo jednoznačně správné

Událostí roku je podle Baudiše jednoznačně epidemie koronaviru. „Věřím, že z ní firma vyjde posílená,“ řekl. Zhruba tisícovka zaměstnanců přešla prý už začátkem března na homeoffice a podle Baudiše se ukázalo, že Avast je schopen takto bez problémů fungovat. Jednání přes videokonference bylo naprosto běžnou součástí práce nejen vedení firmy. Nyní však už mohou zaměstnanci zpět do kanceláře. „Ten zájem o návrat je ale menší, než jsem čekal,“ řekl jeden z deseti nejbohatších Čechů současnosti.

Mrzelo mě, když jsem slyšel, že Avast je chamtivá a ďábelská firma

Moderátorka Lucie Hrdličková se také dotkla tématu společnosti Jumpshot, která patřila pod Avast, a kvůli které musel Avast bojovat o své dobré jméno. O co šlo? Počátkem letošního roku vyšlo najevo, že Jumpshot sbíral data o uživatelích produktů Avastu a obchodoval s nimi. Avast svou dceřinou společnost nakonec zavřel. „Mrzelo mě, když jsem slyšel, že Avast je chamtivá a ďábelská firma. Jenže my jsme na tom nevydělali ani korunu,“ vysvětloval Baudiš v úterním Interview.

Podle něho šlo o sběr dat, který sloužil pouze k mapování chování uživatelů na bázi big data. Cílem prý nebylo špehovat jednotlivce. „Jakmile se ukázalo, že teoreticky jednoho konkrétního uživatele šlo prostřednictvím těchto dat dohledat, Jumpshot jsme okamžitě zavřeli,“ doplnil Baudiš. Ujistil ale, že prakticky k ničemu takovému nedošlo. „Zavření Jumpshotu ale bylo jediné správné řešení,“ dodal.

Největším aktuálním problémem jsou vyděračské maily,  útočníci „kradou“ data a požadují za jejich vrácení výkupné

Hrdličková s Baudišem se dotkli také tématu kybernetické bezpečnosti. Podle spoluzakladatele Avastu jsou největším aktuálním problémem vyděračské maily, prostřednictvím kterých útočníci „kradou“ data a požadují za jejich vrácení výkupné. „Cílem je jednoznačně vydělat peníze, nikoli někomu zničit data,“ ujistil Baudiš. Nedávné kybernetické útoky na několik českých zdravotnických zařízení jsou podle něho známkou špatné architektury počítačových sítí v dotčených nemocnicích, byť chápe, že je velmi obtížné takovým událostem předejít.

Koronavirová krize nicméně ukázala, že potřeba kvalitního zabezpečení nejen počítačů, ale i dalších zařízení, je nutná a bude se ještě více dostávat do popředí. „Nám během karantény stoupl počet uživatelů. Projevilo se, že lidé začali být on-line ještě více než normálně,“ vysvětlil Baudiš. V dohledné době tak nejspíše Avast bude atakovat hranici půl miliardy lidí majících nainstalovaný některý z jeho produktů. „Myslím, že nám k tomu ještě trochu chybí, poslední číslo bylo nějakých 430 milionů,“ uzavřel Pavel Baudiš, který jen před několika dny oslavil šedesátku, který se řadí také mezi významné tuzemské filantropy. Avast prostřednictvím svého nadačního fondu věnoval na 12 milionů dolarů na vývoj nového typu testu na přítomnost kokronaviru a pět milionů dolarů na podobné projekty v České republice.

Další hlavní zprávy

Nehody

U Puklice na Jihlavsku havaroval autobus. Na místě jsou zraněné děti

U Puklice na Jihlavsku havaroval autobus. Na místě jsou zraněné děti

Na silnici mezi obcemi Puklice a Příseka na Jihlavsku havaroval odpoledne autobus. Zřejmě se vyhýbal protijedoucímu autu a převrátil se na bok. V autobuse se zranilo několik dětí, podle odhadů hasičů asi deset. Mluvčí policie Dana Čírtková sdělila, že zranění snad nebudou vážná. Nehoda se stala na silnici mezi obcemi Puklice a Příseka.

Politika

Očkování proti covidu budou Čechům hradit pojišťovny, rozhodla Sněmovna

Očkování proti covidu budou Čechům hradit pojišťovny, rozhodla Sněmovna

Schůze Sněmovny pokračuje. Tentokrát poslanci v legislativní nouzi zrychleně rozhodli o tom, že očkování proti koronaviru mají mít lidé hrazeno z pojištění. Sněmovna to schválila v novele, jež také zakotví pravidla nákupu a distribuce vakcín. Někteří medici zřejmě budou moci zastávat při práci v nemocnici pozici praktické sestry, nikoli pouze sanitářů a ošetřovatelů. Dále by do věznic za chybějící dozorce mohli v době krize dočasně nastoupit policisté. Jednání poslanců můžete sledovat v článku živě.

Ve věznicích kvůli covidu chybí stovky dozorců. Budou za ně zaskakovat policisté
Ministr Brabec má zdravotní problémy. Po jednání uhelné komise skončil v nemocnici
Dopad druhé vlny epidemie: Česká ekonomika má v příštím roce růst jen o 1,5 procenta
Volný: Nucená vakcinace je znásilnění. Nasaďte si roušku, reagoval Blatný
reklama
reklama
Nedočkaví štamgasti vyrazili na pivo už v šest ráno. O půl sedmé byla plná hospoda

Lidé

Domácí zpravodajství

Stovky volných termínů, jednotky zájemců. Učitelé se na covid testy zdarma nehrnou
Průměrná mzda dosáhla 35 402 korun. V Česku nejvíce vydělávají Pražané, přes 43 tisíc
Další články
reklama
reklama