reklama

Díky suchému únoru Češi výrazně ušetří. Akce ale obere o peníze státní rozpočet

Akce „suchej únor“ může letos připravit tuzemské prodejce alkoholu o více než půl miliardy korun. Domácnosti by naopak tuto sumu mohly ušetřit. Na měsíci, během něhož se lidé rozhodli abstinovat, naopak vydělají prodejci limonád a džusů. O peníze ale přijde státní rozpočet.

reklama

Začal měsíc, během kterého se stále více Čechů zříká pití alkoholických nápojů. Akce „suchej únor“ je tím pádem rok od roku méně oblíbená u výrobců a prodejců piva, vína či lihovin. 28 dní abstinence je totiž připraví o více než půl miliardy korun na tržbách.

Do suchého února se zapojuje asi šest procent dospělé české populace, tedy více než půl milionu lidí. Přibližně 90 procentům účastníků se podaří skutečně celý měsíc abstinovat. Přibližně 470 tisíc Čechů si tedy během února nekoupí ani kapku alkoholu, přičemž jinak by se jeho konzumaci zřejmě nevyhýbali.

K tématu

Za alkohol se v Česku v roce 2019 utratilo kolem 94 miliard korun, což odpovídá 900 korunám na osobu a měsíc. „Akce ‚suchej únor‘ se ovšem budou účastnit spíše ti konzumenti alkoholu, kterým relativně více záleží na životosprávě, takže jejich konzumace alkoholu je i bez akce podprůměrná. Jejich měsíční výdaje za alkohol činí průměrně zhruba 750 korun, nikoli 900 korun,“ uvedl pro CNN Prima NEWS hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Žně pro prodejce „nealka“

Podle něho asi desetina lidí, kteří se do akce zapojili, ale nevydrželi nepít celý měsíc, alkoholu se však vzdali aspoň po část února. Také jejich chování negativně dopadá na byznys s alkoholem. „Sečteno, podtrženo, ‚suchej únor‘ letos prodejce alkoholu připraví o více než půl miliardy korun, konkrétně 520 milionů korun,“ spočítal Kovanda.

Se ztrátou musí počítat také státní kasa. „Kvůli suchému únoru se vybere méně na spotřební dani z lihovin, piva či některých vín,“ upozornil Lukáš Kovanda, aniž by dopad na rozpočet vyčíslil. Menší bude také výběr daně z přidané hodnoty. „Radovat se z akce ‚suchej únor‘ zato ale mohou třeba prodejci stále populárnějších domácích limonád a dalších nealkoholických nápojů. Těm tržby naopak díky ní rostou, neboť část konzumentů si místo alkoholického nápoje koupí právě nějaké ‚nealko‘,“ uzavřel Kovanda.

K tématu

Další hlavní zprávy

Andrej Babiš

Babiš: Stát by mohl proplácet dětem testy potřebné k cestě na dovolenou

Babiš: Stát by mohl proplácet dětem testy potřebné k cestě na dovolenou

Stát by mohl proplácet dětem testy, které budou potřeba v létě pro vstup do cizích zemí. CNN Prima NEWS to prozradil premiér Andrej Babiš (ANO). Podle něj vláda nechce, aby rodiny platily při cestování za testy na koronavirus, když očkování je v současné době bezplatné. O tom, zda bude pro letní dovolenou v zahraničí potřeba antigenní, či PCR test, bude vláda jednat s okolními státy.

Slovensko

Slovensko pozastavilo očkování AstraZenecou. Po vakcinaci náhle zemřela 47letá žena

Slovensko pozastavilo očkování AstraZenecou. Po vakcinaci náhle zemřela 47letá žena

Slovensko pozastavilo očkování proti nemoci COVID-19 vakcínou od firmy AstraZeneca. V úterý o tom informovalo ministerstvo zdravotnictví. Rozhodlo tak po informaci slovenského Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL), že příčina nedávného úmrtí 47leté ženy pravděpodobně souvisela s očkováním zmíněnou vakcínou. Nadále jí však na Slovensku budou očkováni lidé, kteří již dostali první dávku této látky.

Slovensko začne brzy očkovat Sputnikem, říká Matovič. Ministr zdravotnictví o tom neví
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: V příštích týdnech otevřou zahrádky, skončí rotační výuka a ožije kultura

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Místo k moři jeďte do Prahy. Pomůže to českým podnikům, říká šéf CzechTourism
ODS opouští jedna z bývalých tváří. Vedení strany nebrání svobodu v covidové době, říká
Příští vláda bude muset zvýšit daně, po pandemii vzroste nezaměstnanost, varuje ekonom
Ministerstvo zdravotnictví neumí odůvodnit svá rozhodnutí. Soud zrušil další opatření
Další články
reklama
reklama