CNN Prima News abstinence

abstinence

Výpis příspěvků ke štítku „abstinence“

Každý „suchý“ měsíc se počítá: Otestujte svůj vztah k alkoholu. Jak nejen ve výzvě uspět?

Ať už jste se rozhodli držet suchý režim od začátku nového roku, nebo se plánujete vzdát alkoholu po celý únor, děláte krok správným směrem. Zdůrazňují to alespoň odborníci. Otestovat svůj vztah k alkoholu se každý rok odhodlává více lidí. Někteří si chtějí po náročných svátcích od popíjení odpočinout, jiní myslí na změnu celkového životního stylu a další začínají mít obavy, zda lihovinám či pivu nezačínají sloužit. Jak úspěšně nejen suchý leden nebo únor zvládnout? A jaké benefity vám rozhodnutí „půstu“ může přinést?

PŘEHLEDNĚ: Vyplatí se suché měsíce bez alkoholu? Experti líčí benefity a radí, jak vytrvat

Má vůbec smysl zříci se na měsíc dobrovolně alkoholu? Otázku, kterou si pokládají zejména skeptici ohledně výzev jako je Suchej únor nebo Suchý leden, umí experti zodpovědět. Ačkoliv se může zdát, že je 28 (případně 31) dní krátká doba, mohou lidé na svém těle i psychice po uplynutí této doby pozorovat výrazné změny. Rozhodnutím zúčastnit se alkoholického půstu navíc Češi uleví svým peněženkám, na druhé straně však „ublíží“ státu. Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled toho nejdůležitějšího, co byste o výzvách měli vědět, včetně rad a tipů, jak ve svém předsevzetí vydržet.

Zakazovat drogy nemá smysl. Substituční léčba je mnohdy účinnější než abstinence, tvrdí expert

Ve striktním zákazu drog a alkoholu nespatřuje národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil (ODS) žádný smysl. Za svou praxi totiž prý pochopil, že abstinenční léčba není vhodná pro každého a u některých lidí mnohem lépe funguje substituční léčba: tedy že drogu nahradí nějakou jinou, jež je například méně riziková a lidem umožní chodit do práce či se starat o děti. Lidé, kteří zkusí substituční léčbu, si díky tomu častokrát vybudují nový život a někteří pak i začnou sami od sebe abstinovat, podělil se specialista o úspěšné případy v pořadu K věci na CNN Prima NEWS.

Překonaly závislost, teď chtějí být lepšími matkami. Pomoci mohou i volnočasové aktivity

Někdy během svého života se staly závislými na návykových látkách, díky svému odhodlání vše překonaly. Řeč je o ženách, které do Doléčovacího centra pro matky s dětmi v zařízení SANANIM přichází po úspěšné léčbě. Účastí ve volnočasových aktivitách absolvují poslední článek v cestě k abstinenci. Centrum však musí pro tyto aktivity shánět finance samo, náklady běžné dotace nepokryjí. Proto se s prosbou o pomoc obrací na veřejnost prostřednictvím sbírky na Znesnáze21.

Měsíc bez kapky alkoholu? Experti popsali dopady krátkodobé abstinence nejen na vaše tělo

Ať už alkohol konzumujete pravidelně, nebo příležitostně, viditelné zlepšení na svém těle můžete pozorovat už po zhruba 30denním detoxu. Experti tím vyvrací mnohá tvrzení, dle kterých jsou abstinenční výzvy – jako Suchý leden v zahraničí nebo Suchej únor v Česku – zbytečné a nijak člověku v oblasti zdraví nepřispívají. Jako důkaz zmiňují studie a konkrétně pět výhod takzvaných suchých měsíců.

Zázračný vývar, spánek a abstinence. Jak předejít vedlejším účinkům očkování?

Vyvarovat se alkoholu nebo polotovarů a dbát na dostatečný spánek. Triků, jak předejít případným vedlejším účinkům po očkování proti koronaviru, je mnoho. Podle amerických odborníků by ale lidé po vakcinaci neměli ze svého jídelníčku vyřazovat ovoce a zeleninu, problémům se dá předejít také dostatečným sociálním kontaktem. Jeden z lékařů dokonce zveřejnil vlastní speciální recept na bájný kuřecí vývar.