Poslanec Marek Benda (ODS) splňuje objektivní předpoklady k tomu, aby se mohl stát ústavním soudcem, řekl analytik specializovaného webu Česká justice Petr Dimun. Pro tuto pozici není vhodný typ, oponoval mu ústavní právník Ondřej Preuss v pořadu Zprávy Plus na CNN Prima NEWS. Oba se ale shodli, že vhodných nástupcem Pavla Rychetského, který končí ve funkci předsedy Ústavního soudu (ÚS), by byl bývalý předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa.
V souvislosti s postem šéfa ÚS nejčastěji skloňuje jméno Josefa Baxy. „Určitě patří mezi kvalitní kandidáty a byl by určitě dobrým předsedou Ústavního soudu. I jeho kritici uznávají, že způsob, jakým vedl Nejvyšší správní soud, ho k tomu kvalifikuje,“ řekl Dimun.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Kohajda: Zmrazení platů politiků je špatné. Nevím, v čem je problém, oponoval Fiala z SPD
S tím souhlasil i Preuss. „Domnívám se, že pan Baxa osvědčil, že je nejen dobrým soudcem, ale i dobrým manažerem, což je pro roli předsedy také důležité. V tomto případě nemám žádné zásadní pochybnosti,“ zdůraznil ústavní právník.
Ústavním soudcem se může stát i člověk s politickými zkušenostmi, má to ale své limity. „Nemusí být na škodu, když na Ústavním soudě působí někdo s politickými zkušenostmi. Je ale rozdíl, jestli přichází z justice do politiky jako Pavel Rychetský, nebo se profiloval do oblasti práva až v politice. Pokud se někdo z politiků má stát ústavním soudcem, mělo by jít o někoho, kdo už předtím naplno profesně působil v justici nebo na akademii, a nezískával zkušenosti až v politice,“ popsal Preuss.
Kolář: Jurečka by mohl rezignovat pro 101 důvodů. Kvůli Najmonovi by ale odcházet neměl
Kauza Mariana Jurečky (KDU-ČSL) s Viktorem Najmonem není věcí, kvůli níž by měl předseda lidovců odcházet z vlády. V pořadu Právě dnes na CNN Prima NEWS to uvedl komentátor Petr Kolář. Zároveň však podotkl, že existuje 100+1 dalších důvodů, proč by ministr rezignaci zvažovat měl. Obdobný názor má i analytička Lenka Zlámalová, která upřesnila, že jestli by ministr práce a sociálních věcí měl skončit ve své funkci, tak kvůli tomu, že neumí vyplácet sociální dávky.
V souvislosti s pozicí ústavního soudce zaznívá i jméno poslance ODS Marka Bendy. „Opakovaně působil v čele ústavně-právního výboru, a ani já, ani kolega Preuss bychom nevyjmenovali všechny zákony, které jako právník provedl legislativním procesem. Šlo například o civilní kodex nebo nový trestní zákoník. Myslím, že objektivní předpoklady splňuje, pojďme se bavit o těch formálních,“ uvedl Dimun.
„Jsem si poměrně jistý, že Marek Benda není pro roli ústavního soudce vhodný typ. Kdybych byl v komisi sestavené panem prezidentem, rozhodně bych ho nedoporučil, a to nejen z formálních důvodů,“ nesouhlasil Preuss.
Mandát končí sedmi ústavním soudcům z patnácti. Prezident Petr Pavel už obeslal 23 institucí, mezi nimi například Nejvyšší soud, Soudcovskou unii, vrchní soudy nebo Českou advokátní komoru, aby mu předložily jména vhodných kandidátů na nové soudce. Na odpověď mají čas do 5. dubna. Začátkem května končí mandát třem soudcům, dalším čtyřem do konce roku. Prezident nevyloučil ani jmenování bývalých politiků.