Kauza Mariana Jurečky (KDU-ČSL) s Viktorem Najmonem není věcí, kvůli níž by měl předseda lidovců odcházet z vlády. V pořadu Právě dnes na CNN Prima NEWS to uvedl komentátor Petr Kolář. Zároveň však podotkl, že existuje 100+1 dalších důvodů, proč by ministr rezignaci zvažovat měl. Obdobný názor má i analytička Lenka Zlámalová, která upřesnila, že jestli by ministr práce a sociálních věcí měl skončit ve své funkci, tak kvůli tomu, že neumí vyplácet sociální dávky.
„Že Jurečka kvůli kauze nerezignuje, je jasné, je předseda koaliční strany. Fiala, i kdyby se mu to nelíbilo, tak může tlačit, jak chce, ale Jurečka jako předseda z funkce neodejde. Pravda je, že to není věc, kvůli níž by měl odcházet. Je tam 100+1 dalších důvodů, proč by měl rezignaci zvažovat,“ uvedl Kolář. Hodnotil tak kauzu ministra s bývalým generálním ředitelem Úřadu práce o údajném „držhubném“.
Obdobný názor má i Zlámalová. „Nevidím náznak, že by Jurečka spáchal něco, co má policie vyšetřovat. Celé mi to přijde jako zvrácená debata. Jestli má kvůli něčemu rezignovat, tak kvůli tomu, jak neumí vyplácet sociální dávky. Je rok po začátku války na Ukrajině a my se bavíme o tom, že jsou tady formuláře na deset stran. Jestli má kvůli něčemu končit, tak kvůli tomu, že neumí rychle vyplácet dávky, ne proto, že se snažil odstranit z funkce člověka, o kterém si myslel, že je neschopný,“ podotkla.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Komentátoři: Jurečka ohrožený není, Fiala ho potřebuje. Nebylo by moudré si lidovce rozhněvat
Na délku vyplácení dávek si stěžoval i Kolář. „Do fungování Úřadu práce nevidím detailně, ale byla zde energetická krize a válka na Ukrajině, kdy se ukázalo, že ministerstvo vydávalo chaotické pokyny, jak kompenzovat to či ono. Na příspěvek na bydlení lidé čekali až pět měsíců, než jim byl vyplacen. Vím to z první ruky od známých. Do toho si pamatuji, že resort propouštěl některé zaměstnance úřadu, ostatní pak byli zavaleni prací a nic nestíhali,“ sdělil.
Dodal, že Jurečka příspěvek na bydlení prezentoval stylem: „Nenecháme vás ve štychu.“ „Pak ale nastavil formuláře, kdy proklikání trvalo hodiny a vyřízení žádosti přišlo za pět měsíců. To není problém úřadu, ten provádí to, co mu bylo zadáno. Je to problém toho, kdo to deleguje a zadává,“ uzavřel komentátor.