360°, Jan Švejnar, Petr Kolář, Roman Joch, Igor Lukeš - 16.6. v 20:14
Americký prezident Joe Biden měl na summitu viditelně navrch nad svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl bývalý velvyslanec v USA i Rusku Petr Kolář. Ten dále dodal, že Putin se doma snaží svým jednáním ukázat, že je silný lídr a Rusko stále světová velmoc. Zároveň si však uvědomuje, jak je v reálu jeho země na západním světě závislá.
Kolář ve vysílání CNN Prima NEWS řekl, že summit dlouholetý ruský prezident využívá k tomu, aby doma v Rusku ukázal, že je silným a energetickým lídrem. „Putin to potřebuje pro domácí publikum, ale to je celkově ruský přístup: ‚Jsme tady, musíte si nás vážit, musíte nás brát vážně’,“ řekl k postoji ruského prezidenta Kolář.
Putin: Kyberútoky k dnešnímu světu patří. Navalnyj je zločinec a extremista
Kybernetické útoky k dnešnímu světu patří a musíme si na ně zvyknout, prohlásil ruský prezident Vladimir Putin po schůzce se svým americkým protějškem Joem Bidenem. Ruská hlava státu dodala, že většina kyberútoků pochází právě z USA, nikoliv z Ruska, jak je podle něj často interpretováno. Putin se po summitu opřel i do předáka ruské opozice Alexeje Navalného, kterého označil za několikrát odsouzeného zločince a extremistu.
Putin se navíc podle diplomata snaží zachovat dojem, že Rusko je světovou velmocí. Zároveň ale ví, že je to ve skutečnosti jinak. „Rusko je gigant na hliněných nohách. Chtěl by být velmocí, ale už na to nestačí,“ dodal Kolář. „Závislost Rusů na nás (západním světě – pozn. red.) je větší, než naše na nich,“ dodal bývalý ambasador v Moskvě i Washingtonu.
O Putinovi a Rusku na mezinárodním poli ještě řekl, že mnohdy působí jako iritující prvek, který se snaží vadit a činit potíže. Přesto však podle Koláře ruský prezident zároveň ví, že ve složité situaci se nachází i západní svět v čele s USA, které jsou od nedávných prezidentských voleb stále názorově rozpolcené.
Reálně však podle diplomata ze summitu více vytěžil Biden. „Bylo vidět, že má navrch. Byl uvolněnější a velkorysý,“ řekl Kolář. Velkorysost podle něj Biden projevil například tím, že Putina na summitu přivítal a nabídl mu jako první ruku.
Joch: Putin vzešel z moci, ne z demokratických voleb
Oproti tomu Roman Joch z Občanského institutu má za to, že více summit prospěl Putinovi. „Více ze schůzky těží Putin, protože může doma ukázat: ‚Hele, jsem jeden z mála státníků, se kterými se Biden setká’,“ řekl Joch. Takové summity přitom podle něj mnohdy legitimizují tu stranu, která nezastává demokratickou legitimitu západního střihu. Oproti americkému, francouzskému či například českému prezidentovi, kteří vzešli z demokratických voleb, totiž Putin podle slov Jocha „vzešel z moci“.
Joch doplnil, že američtí prezidenti posledních let se zpočátku svého volebního období vždy snažili o setkání s představitelem Ruska. Zmínil příklad George W. Bushe, Baracka Obamy i Donalda Trumpa. Nikdy však setkání nevedla k dlouhodobému zlepšení vztahů. „Nikdy to nevedlo k něčemu dobrému, že by se ruská politika vůči Západu umírnila či změnila. A neočekávám to ani teď,“ řekl Joch.
Očekávání státníků? Malá a bez iluzí
Oba hosté pořadu 360° hovořili o výsledcích summitu dost podobně. Joch byl podle svých slov již před začátkem skeptický. Kolář pak zmínil, že Biden nemohl mít iluze, že ze setkání vzejde velký výsledek. „Očekávání byla malá. Šlo o to, že se pánové sejdou a schůzka bude iniciační, aby se o některých věcech mohli začít bavit,“ dodal Kolář.
Petr Kolář Zdroj: CNN Prima NEWS
Diplomat Kolář dodal, že oba státníci jsou si vzájemně velmi dobře přečtení. Už jen z toho důvodu, že spolu jednali již dříve. „Vladimir Putin je velmi přizpůsobivý a není to žádný hlupáček,“ řekl Kolář s tím, že Biden se již s Putinem setkal, když byl Putin na čtyři roky premiérem během prezidentského období Dmitrije Medveděva, a současný americký prezident byl viceprezdentem Baracka Obamy.