Ostře sledované setkání Bidena s Putinem v Ženevě na sebe strhlo pozornost celého světa (zdroj: CNN Prima NEWS)
Kybernetické útoky k dnešnímu světu patří a musíme si na ně zvyknout, prohlásil ruský prezident Vladimir Putin po schůzce se svým americkým protějškem Joem Bidenem. Ruská hlava státu dodala, že většina kyberútoků pochází právě z USA, nikoliv z Ruska, jak je podle něj často interpretováno. Putin se po summitu opřel i do předáka ruské opozice Alexeje Navalného, kterého označil za několikrát odsouzeného zločince a extremistu.
Putin na tiskové konferenci často směřoval témata právě na USA. Bylo tomu tak například při otázce ruských kybernetických útoků po světě. „Není to asi úplně známo publiku, ale chci říct, že podle amerických zdrojů většina kyberútoků, které se odehrávají ve světě, probíhá ve skutečnosti z amerického kyberprostoru,“ prohlásil na tiskové konferenci Putin. Na druhé a třetí místo pak zařadil Kanadu a Velkou Británii.
Připustil sice, že některé kybernetické útoky z Ruska směrem do USA přicházely, ale Rusové je prý posléze vysvětlili. Spojené státy podle něj na rozdíl od Ruska útočí, ale nic nevysvětlují. „Nejsme ti, co v této otázce zaostávají,“ dodal ruský prezident.
Ke konci tiskové konference ještě doplnil, že s kyberútoky musíme v aktuální situaci počítat. „Kybernetické útoky k dnešnímu světu patří, musíme si na ně zvyknout,“ řekl Putin.
Právě kyberútoky měly být jedním z témat prvního setkání ruského prezidenta s americkou hlavou státu Joem Bidenem. Se svým protějškem se měl ruský prezident dohodnout, že kyberbezpečnost bude americká i ruská strana do budoucna společně řešit formou konzultací.
Opozice jako zahraniční agenti?
Na tiskové konferenci padly dotazy i ohledně utlačované opozice v Rusku a jejího nejvýraznějšího představitele Alexeje Navalného. Putin na první dotaz zprvu nereagoval a když jej novinář zopakoval, tak tvrdil, že jej neslyšel ve sluchátku s překladem.
Následně se do Navalného pustil. „Ten člověk věděl, že porušuje zákony. Dvakrát byl odsouzen ruskými soudy. Tento člověk vědomě ignoruje požadavky zákonů,“ řekl na adresu opozičního předáka ruský prezident s tím, že nechápe, proč se o Navalném na summitu vůbec baví.
Celkově opozici v Rusku označil za „nesystematickou“ a její příslušníci se podle Putina chovají jako zahraniční agenti, protože jsou podporováni USA. Ruský prezident k tomu doplnil, že Rusko bylo Kongresem veřejně označeno za nepřítele USA. „Když jsme nepřítel, tak jaké organizace budou Spojené státy v Rusku podporovat? Nemyslím si, že by to byly organizace, které Rusko posílí, ale spíš ty, které by chtěly Rusko rozložit,“ řekl Putin.