reklama

Diskriminujete malé obchody, vyčetl Pirát Ferjenčík vládnímu poslanci Volnému

Situace, kdy malé specializované obchody s oblečením nebo obuví jsou zavřené, kdežto supermarkety s potravinami mohou bez omezení prodávat i spotřební zboží, je nespravedlivá. Myslí si to pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík. Vláda podle něho dokonce malé obchodníky diskriminuje ve prospěch nadnárodních řetězců. Uvedl to v pořadu 360° Pavlíny Wolfové na televizní stanici CNN Prima NEWS.

reklama

Piráti podle Ferjenčíka na plenárním jednání Poslanecké sněmovny o prodloužení nouzového stavu usilovali, aby vlád ukončila diskriminaci v maloobchodu. „Malé prodejny jsou zavřené, ve velkých se mačkají lidé. Tuhle nespravedlnost je třeba napravit. Sněmovna naše usnesení podpořila,“ řekl ve čtvrtečním vydání pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS.

K tématu

Ferjenčíkovo tvrzení ale odmítl poslanec vládního hnutí ANO Jan Volný. „Kolega Ferjenčík neříká pravdu. Malé prodejny mohou mít otevřeno a mají otevřeno. Zřejmě naráží na to, že velký supermarket má vedle potravin navíc pár hrnců, pastelky a trička. Takhle to ale epidemiologové vyhodnotili, a proto je to takto. Takto je to rozumné,“ řekl Volný.

Máme zavřít papírnictví v hypermarketech?

„Jsou i supermarkety, které jsou vybavené jedním patrem potravin a dalším patrem, kde prodávají vše ostatní. Velké obchody konkurují někomu, kdo má zavřeno, a hromadí se v nich lidé,“ opáčil Ferjenčík. Podle něho vláda může zvolit jiná řešení. „Například otevřít malé obchody nebo omezit prodej jiného sortimentu v supermarketech. Vláda takto likviduje české obchody ve prospěch velkých nadnárodních řetězců,“ dodal pirátský poslanec. „Je nerozumné, aby oddělení papírnictví bylo v hypermarketech zavřené, aby to bylo jakoby spravedlivé,“ nesouhlasil Volný.

K tématu

Zavřené obchody s obuví či oblečením ale způsobují lidem problémy. Redakce CNN Prima NEWS popsala řadu případů, kdy toto vládní nařízení komplikuje život především rodinám s malými dětmi. Rodiče chtějí svým ratolestem například pořídit boty pro nadcházející chladné období, ale nemají možnost je dítěti vyzkoušet přímo v kamenném obchodě. Jsou tak odkázáni na e-shopy, kde je ale nakupování daleko složitější a také finančně náročnější.

Promluví Ústavní soud

Proti této nerovnováze se už ozvali senátoři. Celkem 54 členů horní parlamentní komory podepsalo návrh k Ústavnímu soudu na zrušení zákazu prodeje ve většině obchodů během epidemie koronaviru. Vláda prý toto opatření nedostatečně podložila. „Vláda neodůvodňuje, proč se na půdě hypermarketů nenakazíte, ale na půdě malého kamenného krámu s obuví se nakazit můžete,“ řekl ČTK senátor Lukáš Wagenknecht.

„Nechceme dělat z Ústavního soudu třetí komoru Parlamentu, ale je to jediná šance, jak nenormální a protiprávní stav změnit,“ sdělil předseda senátorů ODS a TOP 09 Zdeněk Nytra. Pod návrhem je podle něj podepsána většina členů jeho frakce. Podání návrhu bylo podmíněno prodloužením nouzového stavu, k čemuž ve čtvrtek hlasy většiny poslanců došlo.

K tématu

Další hlavní zprávy

Prezidentské volby v USA 2020

Americké volby nebyly jen o Trumpovi s Bidenem. Do hry promluvil i Kanye West

Americké volby nebyly jen o Trumpovi s Bidenem. Do hry promluvil i Kanye West

Americké prezidentské volby proběhly již před měsícem, ale stále jim není konec. Úřadující prezident Donald Trump totiž pořád odmítá uznat porážku a tvrdí, že jeho demokratický oponent Joe Biden zvítězil jen díky podvodům. Tito dva politici ovšem nebyli jedinými kandidáty. Celkem jich v letošních volbách bylo 11, mezi nimi například známý rapper Kanye West či libertariánka Jo Jorgensenová, která podle mnohých zapříčinila Trumpovu prohru v některých klíčových státech.

Koronavirus

Covid jí vrátil čich. Po dvaceti letech konečně cítím vůni kávy, říká žena z Moravy

Covid jí vrátil čich. Po dvaceti letech konečně cítím vůni kávy, říká žena z Moravy

Jedním z typických příznaků nemoci COVID-19 je ztráta čichu, u paní Lenky ze severní Moravy se ovšem dostavil úplně opačný efekt. Čich ztratila kvůli chronickému onemocnění již před více než dvaceti lety a vrátil se jí, až když onemocněla covidem. Žena pocházející ze Šumperka se nyní raduje, že si konečně může přičichnout ke kávě nebo vybírat parfém skutečně podle vůně. „Je to takový ostrůvek pozitivna v celkově negativní situaci,“ popsala své pocity pro CNN Prima NEWS.

Situace se ani za týden ani za dva nezlepší. Nouzový stav musíme prodloužit o 30 dnů
Záměna léku na žaludek s přípravkem na růst vlasů spustila u dětí vlkodlačí syndrom
Lidé jsou demotivovaní, nechodí se testovat dokonce ani s příznaky, ukázal průzkum
reklama
reklama
Z domu museli 300kilového muže vyprostit jeřábem. Francouz se léta téměř nehýbal

Zahraničí

Domácí zpravodajství

Soud nařídil očkovat dítě proti tetanu, může jít o život, je po úrazu. Matka odmítá
Fiala: Ať si lidé zvykají, že co řeknu, dodržím. Nezískáme jen 15 procent, vyhrajeme
Dezinformátor Klaus? Exprezident si Blatnému stěžuje na „nehorázné označení“
Další články
reklama
reklama