reklama

Diskriminujete malé obchody, vyčetl Pirát Ferjenčík vládnímu poslanci Volnému

Situace, kdy malé specializované obchody s oblečením nebo obuví jsou zavřené, kdežto supermarkety s potravinami mohou bez omezení prodávat i spotřební zboží, je nespravedlivá. Myslí si to pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík. Vláda podle něho dokonce malé obchodníky diskriminuje ve prospěch nadnárodních řetězců. Uvedl to v pořadu 360° Pavlíny Wolfové na televizní stanici CNN Prima NEWS.

reklama

Piráti podle Ferjenčíka na plenárním jednání Poslanecké sněmovny o prodloužení nouzového stavu usilovali, aby vlád ukončila diskriminaci v maloobchodu. „Malé prodejny jsou zavřené, ve velkých se mačkají lidé. Tuhle nespravedlnost je třeba napravit. Sněmovna naše usnesení podpořila,“ řekl ve čtvrtečním vydání pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS.

Ferjenčíkovo tvrzení ale odmítl poslanec vládního hnutí ANO Jan Volný. „Kolega Ferjenčík neříká pravdu. Malé prodejny mohou mít otevřeno a mají otevřeno. Zřejmě naráží na to, že velký supermarket má vedle potravin navíc pár hrnců, pastelky a trička. Takhle to ale epidemiologové vyhodnotili, a proto je to takto. Takto je to rozumné,“ řekl Volný.

Máme zavřít papírnictví v hypermarketech?

„Jsou i supermarkety, které jsou vybavené jedním patrem potravin a dalším patrem, kde prodávají vše ostatní. Velké obchody konkurují někomu, kdo má zavřeno, a hromadí se v nich lidé,“ opáčil Ferjenčík. Podle něho vláda může zvolit jiná řešení. „Například otevřít malé obchody nebo omezit prodej jiného sortimentu v supermarketech. Vláda takto likviduje české obchody ve prospěch velkých nadnárodních řetězců,“ dodal pirátský poslanec. „Je nerozumné, aby oddělení papírnictví bylo v hypermarketech zavřené, aby to bylo jakoby spravedlivé,“ nesouhlasil Volný.

Zavřené obchody s obuví či oblečením ale způsobují lidem problémy. Redakce CNN Prima NEWS popsala řadu případů, kdy toto vládní nařízení komplikuje život především rodinám s malými dětmi. Rodiče chtějí svým ratolestem například pořídit boty pro nadcházející chladné období, ale nemají možnost je dítěti vyzkoušet přímo v kamenném obchodě. Jsou tak odkázáni na e-shopy, kde je ale nakupování daleko složitější a také finančně náročnější.

Promluví Ústavní soud

Proti této nerovnováze se už ozvali senátoři. Celkem 54 členů horní parlamentní komory podepsalo návrh k Ústavnímu soudu na zrušení zákazu prodeje ve většině obchodů během epidemie koronaviru. Vláda prý toto opatření nedostatečně podložila. „Vláda neodůvodňuje, proč se na půdě hypermarketů nenakazíte, ale na půdě malého kamenného krámu s obuví se nakazit můžete,“ řekl ČTK senátor Lukáš Wagenknecht.

„Nechceme dělat z Ústavního soudu třetí komoru Parlamentu, ale je to jediná šance, jak nenormální a protiprávní stav změnit,“ sdělil předseda senátorů ODS a TOP 09 Zdeněk Nytra. Pod návrhem je podle něj podepsána většina členů jeho frakce. Podání návrhu bylo podmíněno prodloužením nouzového stavu, k čemuž ve čtvrtek hlasy většiny poslanců došlo.

Tagy:

Hlavní zprávy

Fico: Vládní koalice zneužívá trestní právo k politickým cílům, jede v tom i Čaputová
360°

Fico: Vládní koalice zneužívá trestní právo k politickým cílům, jede v tom i Čaputová

Slovenská vládní koalice zneužívá trestní právo k dosažení politických cílů. Je toho součástí i prezidentka Zuzana Čaputová. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl slovenský expremiér a šéf SMER-SD Robert Fico. Ten minulý týden oznámil, že se chystá obrátit na Evropskou komisi se stížností na situaci na Slovensku. Podle něj hrozí, že se země promění v diktaturu.

Sledujte předvolební debatu Speciál 360°: Jak se staví k migraci ODS a Piráti?

Hrozí Evropě další velká migrační vlna? Jak se na ni připravit? A nakolik je dění v Afghánistánu bezpečnostním rizikem pro západní svět? To vše bude tématem další předvolební superdebaty na CNN Prima NEWS. Tentokrát budou ve speciálu 360°: Hlas lidu diskutovat Jana Černochová (ODS), Jan Lipavský (Piráti), Robert Šlachta (Přísaha) a Libor Vondráček (Trikolora Svobodní Soukromníci). Debatu můžete sledovat 29. září od 20:15 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. Ani v tomto případě nebude chybět divácká anketa.

Cyklisti jsou pro řidiče lovnou zvěří. Odstup 1,5 metru místy není možný, říká expert

V některých případech nebude možné dodržet 1,5metrovou vzdálenost při předjíždění cyklistů, jak požaduje kontroverzní novela zákona. Na silnicích chybí ohleduplnost, jinak by nebylo třeba psaných pravidel, řekl dopravní expert Martin Kořán. Zatímco se cyklisté mnohdy nevěnují řízení a ani nemusí absolvovat zkoušky, aby mohli na komunikace, řidiči motorových vozidel naopak vnímají lidi na kolech jako „lovnou zvěř“, dodal ve Zprávách+ na CNN Prima NEWS.

Historik: Svatováclavským řádem nacisté vyznamenali 2500 Čechů. Za vzorný postoj k Říši

Na svátku svatého Václava pořád leží temný stín z éry nacistické okupace. Režim Třetí říše totiž národního světce šikovně zneužíval při snaze o kolaboraci českých elit, což se mu dařilo například zavedením svatováclavského vyznamenání. „Nevíme o nikom z nominovaných Čechů, kdo by vyznamenání odmítl. Pravděpodobnost umístění do koncentračního tábora by v takovém případě byla vysoká,“ říká v rozhovoru pro CNN Prima NEWS přední český historik pro období protektorátu Jan B. Uhlíř. Ten nově spočítal, že řád převzalo asi 2500 Čechů.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Babiš: Piráti mají tři sociopaty. Je jako uřvané dítě na pískovišti, vzkazuje mu Bartoš

Předvolební vzájemné útoky mezi Piráty a vládním hnutím ANO pokračují. Jako poslední si do strany vedené Ivanem Bartošem rýpl premiér Andrej Babiš (ANO). Terčem se stal kandidát koalice Pirátů a STAN na ministra zdravotnictví, právník Ondřej Dostál. Předseda vlády ho stejně jako další Piráty označil za sociopata. Bartoš své členy hájí a Babišovi vzkazuje, že se chová jako dítě na pískovišti.

I přes Zemanovu kritiku. Vystrčil v Senátu vyznamenal šéfa BIS Koudelku

Pověřený ředitel Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka, architektka Eva Jiřičná a dramatik, skladatel, textař a režisér Jiří Suchý patří mezi 15 osobností, které v úterý v Senátu získaly stříbrnou medaili předsedy horní komory. Ocenění, které bylo udělováno už podesáté, jim předal předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).

reklama