reklama

Diskriminujete malé obchody, vyčetl Pirát Ferjenčík vládnímu poslanci Volnému

Situace, kdy malé specializované obchody s oblečením nebo obuví jsou zavřené, kdežto supermarkety s potravinami mohou bez omezení prodávat i spotřební zboží, je nespravedlivá. Myslí si to pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík. Vláda podle něho dokonce malé obchodníky diskriminuje ve prospěch nadnárodních řetězců. Uvedl to v pořadu 360° Pavlíny Wolfové na televizní stanici CNN Prima NEWS.

reklama

Piráti podle Ferjenčíka na plenárním jednání Poslanecké sněmovny o prodloužení nouzového stavu usilovali, aby vlád ukončila diskriminaci v maloobchodu. „Malé prodejny jsou zavřené, ve velkých se mačkají lidé. Tuhle nespravedlnost je třeba napravit. Sněmovna naše usnesení podpořila,“ řekl ve čtvrtečním vydání pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS.

Ferjenčíkovo tvrzení ale odmítl poslanec vládního hnutí ANO Jan Volný. „Kolega Ferjenčík neříká pravdu. Malé prodejny mohou mít otevřeno a mají otevřeno. Zřejmě naráží na to, že velký supermarket má vedle potravin navíc pár hrnců, pastelky a trička. Takhle to ale epidemiologové vyhodnotili, a proto je to takto. Takto je to rozumné,“ řekl Volný.

Máme zavřít papírnictví v hypermarketech?

„Jsou i supermarkety, které jsou vybavené jedním patrem potravin a dalším patrem, kde prodávají vše ostatní. Velké obchody konkurují někomu, kdo má zavřeno, a hromadí se v nich lidé,“ opáčil Ferjenčík. Podle něho vláda může zvolit jiná řešení. „Například otevřít malé obchody nebo omezit prodej jiného sortimentu v supermarketech. Vláda takto likviduje české obchody ve prospěch velkých nadnárodních řetězců,“ dodal pirátský poslanec. „Je nerozumné, aby oddělení papírnictví bylo v hypermarketech zavřené, aby to bylo jakoby spravedlivé,“ nesouhlasil Volný.

Zavřené obchody s obuví či oblečením ale způsobují lidem problémy. Redakce CNN Prima NEWS popsala řadu případů, kdy toto vládní nařízení komplikuje život především rodinám s malými dětmi. Rodiče chtějí svým ratolestem například pořídit boty pro nadcházející chladné období, ale nemají možnost je dítěti vyzkoušet přímo v kamenném obchodě. Jsou tak odkázáni na e-shopy, kde je ale nakupování daleko složitější a také finančně náročnější.

Promluví Ústavní soud

Proti této nerovnováze se už ozvali senátoři. Celkem 54 členů horní parlamentní komory podepsalo návrh k Ústavnímu soudu na zrušení zákazu prodeje ve většině obchodů během epidemie koronaviru. Vláda prý toto opatření nedostatečně podložila. „Vláda neodůvodňuje, proč se na půdě hypermarketů nenakazíte, ale na půdě malého kamenného krámu s obuví se nakazit můžete,“ řekl ČTK senátor Lukáš Wagenknecht.

„Nechceme dělat z Ústavního soudu třetí komoru Parlamentu, ale je to jediná šance, jak nenormální a protiprávní stav změnit,“ sdělil předseda senátorů ODS a TOP 09 Zdeněk Nytra. Pod návrhem je podle něj podepsána většina členů jeho frakce. Podání návrhu bylo podmíněno prodloužením nouzového stavu, k čemuž ve čtvrtek hlasy většiny poslanců došlo.

Tagy:

Hlavní zprávy

Napětí na Ukrajině sílí. Španělsko vyslalo válečné lodě, Američané zvažují evakuaci
Zahraničí

Napětí na Ukrajině sílí. Španělsko vyslalo válečné lodě, Američané zvažují evakuaci

Západ se stále více obává, že dojde k ruské invazi na Ukrajinu. Americká ambasáda v Kyjevě chce ze země dostat všechny postradatelné diplomatické pracovníky i s jejich rodinami. Španělsko už vyslalo své válečné lodě, které se mají připojit k loďstvu NATO ve Středozemním a Černém moři. Mnoho dalších evropských zemí se snaží na území Ukrajiny dostat vojenskou techniku. V tom jim ale často brání Německo, jehož přístup k Ukrajině by se dal považovat za velmi chladný.

Zápasníka Procházku čeká životní zápas. V UFC se utká o titul s Teixeirou

Elitní český MMA bojovník Jiří Procházka zná termín svého životního zápasu. 7. května ho čeká titulový souboj proti úřadujícímu UFC šampionovi v polotěžké váze. Tím je v současnosti Brazilec Glover Teixeira. Dějiště akce UFC 274 ještě promotér oficiálně neoznámil, galavečer by se ale měl uskutečnit v Riu de Janeiru. Teixeira by tak měl obhajovat titul v domácím prostředí.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Blažkem a Benešovou: Jak by řešili kauzu Vlasty Parkanové?

Změní českou justici případ bývalé ministryně Vlasty Parkanové? Na otázku budou hledat odpovědi hosté Partie Terezie Tománkové ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a jeho předchůdkyně ve vládě Marie Benešová (za ANO). Následovat bude velká diskuse o testování, očkování a nových protipandemických opatřeních, které se zúčastní hned několik zástupců různých politických stran. Pořad můžete sledovat v neděli od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Ohňon, Investice nebo Jazz. Neobvyklá jména jsou v Česku čím dál populárnější

Volba jména dítěte je ve světě i v Česku stále liberálnější. Jana, Jiřího nebo Annu nahrazuje Ohňon, Trinity nebo Jazz. Rodiče by však měli myslet na to, že jméno, které dají svému dítěti, si jejich potomek ponese celý život. Podle odborníků může výběr jména dokonce negativně ovlivnit život dítěte. Experimentování s neobvyklými nebo úplně novými jmény se navíc nemusí setkat s pochopením úřadů.

Lámali vězňům nohy a bili je do obličeje. Dozorcům z Valdic hrozí až 10 let za mřížemi

Vyšetřovatelé Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) stíhají osm dozorců z věznice Valdice na Jičínsku. Viní je z toho, že fyzicky napadali odsouzené nebo násilí přihlíželi. Dvěma dozorcům hrozí až desetileté tresty. GIBS zahájila trestní stíhání po vyhodnocení důkazů i znaleckých posudků loni v říjnu, informovala v sobotu mluvčí inspekce Ivana Nguyenová.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama