Vysoké školy budou zřejmě i příští rok moct učit a zkoušet kvůli epidemii koronaviru na dálku, upravovat harmonogram studia a termíny přijímacích zkoušek. Novelu vysokoškolského zákona, která to umožní, ve čtvrtek schválil Senát. Norma nyní čeká na podpis prezidenta. Dálkovou výuku a úpravy v akademickém roce dělaly školy kvůli koronaviru už na jaře. Umožnil jim to zvláštní zákon, který je ale účinný jen do konce letošního roku. Nová trvalá ustanovení ve vysokoškolském zákoně by měla na tuto normu navázat.
Návrh zákona projednala Sněmovna minulý týden zrychleně ve stavu legislativní nouze. Úprava reaguje na epidemii covidu-19, školy ji ale budou moct využít do budoucna i při jiných mimořádných situacích.
Senátoři podpořili znění zákona, jak se na něm dohodla Sněmovna, bez větší diskuse. Podle senátora Michaela Canova (SLK) ministerstvo mělo normu připravit dříve. Mělo na to půl roku, shrnul výhradu části senátorů.
Vysoké školy zavedly on-line výuku kvůli vládním opatřením k omezení šíření nového koronaviru na přelomu září a října. Podle ministerstva lze předpokládat, že protiepidemická omezení ovlivní jejich fungování i v první polovině roku 2021.
Otevřít obchody 30. listopadu? To není moc chytré, tepe Blatného nápad Tomáš Prouza
Plán ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) na znovuotevření obchodů na konci listopadu se nesetkal s pochopením u prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáše Prouzy. „Po prvním adventním víkendu se mi to nezdá jako příliš chytré,“ řekl na čtvrteční tiskové konferenci pořádané několika podnikatelskými svazy z oboru obchodu, gastronomie a cestovního ruchu.
V případě budoucího mimořádného opatření by vysoké školy mohly podle předlohy bez potíží přejít na distanční vzdělávání, i když to třeba akreditace studijního programu standardně neumožňuje. Fakulty by také měly pravomoc změnit způsob, kritéria i termín pro přijímání uchazečů. Za běžných podmínek musí znát zájemci o studium podmínky pro přijetí nejméně čtyři měsíce před lhůtou pro podávání přihlášek, v době krize by se mohly změnit do 15. dne před konáním zkoušek.
Nová úprava má vysokým školám umožnit také prodloužení či zkrácení akademického roku, včetně posunutí zkouškového období. Mohly by organizovat na dálku i státní a rigorózní zkoušky, a to bez ohledu na akreditovanou formu studia. Kvůli případným změnám v maturitách či státnicích a průtahům v uznávání vysvědčení z ciziny by se měla v mimořádných situacích prodloužit i lhůta pro předložení dokladů o dosaženém vzdělání, a to na 90 dnů od zápisu do studia.
Podmínkou využití daných ustanovení státní školou by mělo být rozhodnutí ministerstva, které by určilo, kterých vysokých škol se zvláštní režim týká. Ministerstvo by potom také mělo určit lhůtu, po kterou bude tento režim platný.
VŠ se od 25. listopadu vrátí k výuce menších skupin
Studenti posledních ročníků vysokých škol se budou moci od 25. listopadu vzdělávat ve skupinách po 20 lidech. Platí to pro laboratorní, praktickou nebo uměleckou výuku. Na čtvrteční tiskové konferenci to řekl ministr školství Robert Plaga (ANO). V současné době je na vysokých školách povolena jen výuka na dálku.
„Rovněž se vrací realizace individuálních studijních plánů studentů doktorského studia na vysokých školách,“ uvedl ministr Plaga. Tabulka opatření zveřejněná ministerstvem školství počítá také s možností individuálních konzultací, klinických stáží nebo využívání školních sportovišť pro výuku.
Studenti ostatních ročníků vysokých škol by se podle ministra měli vrátit do škol až v nižších stupních rizika posuzovaného podle protiepidemického systému PES ministerstva zdravotnictví. Tabulka ministerstva školství počítá ve třetím stupni, do kterého podle dnešního stupně rizika zbývá ČR klesnout o jediný bod, se skupinovou praktickou výukou do 20 osob pro všechny ročníky a s prezenční výukou ve stejně velkých skupinách pro první ročníky.
Avizované uvolnění výuky na vysokých školách je podmíněno tím, že vláda v pátek přesun do čtvrtého stupně schválí. V současné době je země v pátém, nejpřísnějším stupni.