Ušknutý hadem
Malého chlapce na Náchodsku uštknul v úterý v podvečer had. Kvůli boji o život dítěte na místo vyrazily nejen sanitky, ale i vrtulníky a záchranáři dítěti ihned podali sérum. Chlapec se nyní zotavuje v nemocnici, je mimo ohrožení života. Podle mluvčího nemocnice chlapce kousla zmije.
K incidentu došlo v úterý v podvečer na Broumovsku. Had malého chlapce uštknul nejspíš venku, podle mluvčí nemocnice se jednalo o zmiji. Chlapec byl ale po kousnutí ve velmi vážném stavu. K dítěti hned vyrazily hradecký vrtulník a vrtulník z Prahy, který přivezl hadí antisérum z místní Všeobecné fakultní nemocnice.
Podle informací Blesku jde o chlapce mladšího deseti let. Web iDNES následně informoval, že had měl chlapce uštknout do ruky. Záchranáři na místě hocha ošetřili a ihned transportovali do Fakultní nemocnice v Hradci Králové. Dítě je nyní podle informací lékařů z nemocnice ve stabilním stavu a zotavuje se.
Na Karlovarsku a Broumovsku buďte obzvlášť opatrní
Právě Broumovsko a také Karlovarsko jsou oblasti, kde je zmijí hodně. V Kraslicích se tento týden například zatoulala jedna do obchodu, kde si ustlala v regálu s dětským zbožím. Hasiči ji odchytli a poslali zpátky do lesa.
„V tuto dobu zmije nevyhledávají úkryty k hibernaci, kde by strávily zimu. Takže to, že se dostala do obchodu do regálu s plenami, považuji za úplný extrém,“ řekl redakci herpetolog. Podle něj je důležitá především prevence, a to hlavně u dětí. „To znamená poučit je, že pokud hada uvidí, rozhodně by na něj neměly sahat. Zmije totiž sama od sebe nezaútočí,“ vysvětluje.
Jak se chovat při uštknutí hadem?
V České republice se příliš hadů nevyskytuje. Z těch jedovatých zde žije pouze zmije obecná. Pokud přijdou do kontaktu s jedem, lidé by neměli končetinu svazovat, radí záchranář. Mezi lidmi přitom kolují babské rady – jako například ta, že je potřeba ránu zaškrtit, aby se jed nedostal k srdci, nebo dokonce jed z rány vysát.
„Při uštknutí se doporučuje znehybnit končetinu, zajistit, aby byl pacient co nejvíc v klidu. Tím se zabraňuje vstřebávání jedu do cirkulace. Případně lze použít tlakový obvaz v místě uštknutí,“ popsal televizi CNN Prima NEWS náměstek ředitele královéhradeckých záchranářů Anatolij Truhlář.
„Rozhodně by se končetina neměla zaškrcovat, lokální toxické účinky potom mohou způsobit větší škodu. Při volnění končetiny se potom toxin dostane do těla daleko rychleji,“ dodal Truhlář.
Zmije obecná Zdroj: CNN Prima NEWS