Ačkoli je Molly Gibsonové něco málo přes měsíc, mohla se narodit kdykoli před 27 lety. Její genetičtí rodiče zmrazili embryo v říjnu 1992 a darovali ho k adopci. Až letos se ho ujali adoptivní rodiče Tina Gibsonová a Ben Gibson z Tennessee. Podle webu CNN její narození vytvořilo nový rekord.
Tina Gibsonová porodila Molly letos koncem října, tedy téměř 27 let po prvním zmrazení jejího embrya. Předpokládá se, že Mollyino narození vytvořilo nový rekord. Ten dříve držela její starší sestra Emma. „S Molly to je stejné. Je to trochu legrační. Děje se to znovu a s dalším světovým rekordem,“ uvedla pro CNN Tina Gibsonová.
Zmrazte si spermie, radí vědci. Muži mohou mít po covidu problémy s plodností
Podle americké studie se koronavirus může projevit na plodnosti mužů, píše web Daily Mail. Odborníci z univerzity Miller School of Medicine v Miami upozorňují, aby muži nepodceňovali bolesti varlat.
Gibsonová otěhotněla s Emmou i Molly díky Národnímu dárcovskému centru embryí, což je křesťanská nezisková organizace v Knoxville, jež schraňuje darovaná embrya, která nepoužily páry při oplodnění in vitro (IVF), tedy ve zkumavce.
Emma se páru narodila v listopadu 2017 a podle centra vytvořila předchozí rekord u nejdéle zmrazeného embrya, které se i narodilo. To její bylo zmrazeno 24 let.
Když Gibsonovi zjistili, že Emmino embryo bylo tak dlouho zmrazené, obávali se, že věk sníží její šance na otěhotnění. Dr. Jeffrey Keenan, prezident a ředitel centra ji ale ujistil, že věk pravděpodobně neovlivní výsledek. V prohlášení uvedl, že jak narození Emmy, tak Molly jsou důkazem, že embrya by neměla být zahozena jen proto, že jsou „stará“.
„To se rozhodně odráží na technologii používané před všemi těmi lety a její schopnosti uchovat embrya pro budoucí použití v neurčitém časovém rámci,“ uvedla ve zprávě Carol Sommerfeltová, ředitelka laboratoře.
Malá jiskra radosti
Asi 75 % všech darovaných embryí přežije proces rozmrazování a přenosu a 25 až 30 % všech implantátů je úspěšných, řekla Sommerfeltová CNN v roce 2017, kdy se narodila Emma.
Centrum je přesvědčeno, že narození Gibsonových je pozitivním příkladem použití starších embryí. „Pro rok 2020 byla rozhodně malou jiskrou radosti,“ uvedla matka, která narážela na pandemii koronaviru.
Pár bojoval s neplodností a první variantou byla klasická adopce. Poté, co se dozvěděli o adopci embrya, ale rozhodnutí změnili. „Člověk by si myslel, že za celou dobu těhotenství jsem si na to zvykla, ale jsem pořád unesená, že jsou naše,“ dodala maminka.