Slovenská policie v pátek použila slzný plyn proti demonstrantům z řad odpůrců očkování proti covidu, kteří se pokusili vtrhnout do sídla parlamentu. Při potyčkách byla jedna policistka zraněna, uvedl list Sme na svém webu. Poslanci mají na mimořádné schůzi schvalovat novelu zákona, podle které by se při přijímání opatření proti pandemii covidu mělo přihlížet k digitálnímu certifikátu o očkování. Podle webu televize Joj jde o klíčový zákon o výhodách pro očkované.
Od rána před parlamentem stovky lidí skandovali hesla jako „gestapo“, „vlastizrada“ či „vydejte nám parlament“. Dav zablokoval vstup do sídla parlamentu. Na místě byli policejní těžkooděnci a antikonfliktní tým, uvedl deník Sme. Podporu demonstrantům vyjádřili někteří opoziční poslanci a Ľuboš Blaha z opoziční strany Směr-SD slíbil bojovat proti „očkovacímu fašismu“ a „očkovacímu apartheidu“. Podle webu Noviny.sk na místě řečnil i předseda krajně pravicové strany Kotlebovci – Lidová strana Naše Slovensko Marian Kotleba a z přinesených reproduktorů se ozývaly písně „od pravicových kapel z České republiky“.
Delta má tisíckrát větší virovou nálož. Nakažlivější respirační nemoc neznám, říká vědkyně
„Delta varianta koronaviru je jedna z nejnakažlivějších respiračních onemocnění, se kterým jsme se kdy setkali,“ uvedla Rochelle Walenská, ředitelka amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). V současné době tvoří infekčnější kmen více než 83 procent sekvenovaných případů ve Spojených státech. Drtivá většina hospitalizovaných lidí s příznaky covidu nebyla očkována.
Předseda sněmovny Boris Kollár schůzi zahájil s tím, že bude pokračovat do 22:00 a v případě potřeby i v sobotu. Demonstranti podle listu Pravda slibují setrvat před parlamentem, dokud novela nebude stažena z pořadu.
Situaci před parlamentem označil jeho šéf za fatální selhání policie a policejního prezidenta Petra Kovaříka. Ke střetu podle Kollára nemuselo dojít, kdyby policie zřídila zátarasy alespoň 50 metrů od parlamentu. „Ti lidé proti něčemu bojují. To neznamená, že je budeme bít obušky či polévat vodními děly nebo na ně pouštět slzný plyn. Kdyby to policisté zvládli a kdyby byly venku zátarasy, tak se nic takového nestane,“ řekl Kollár. Dodal, že demonstrace byla předem ohlášená a policie se na ni měla připravit. Dřívější obdobné protesty byly pokojné.
Policejní prezident Kovařík podle Sme mezitím nařídil prověřit postup bratislavské policie.
Změny nastanou až při zhoršení nyní příznivé situace
Předsedkyně jedné z vládních stran naopak odsoudila agresivitu demonstrantů a útoky na policii. „Plně respektuji právo občanů pokojně demonstrovat, v demokratické společnosti je ale nepřípustné, aby demonstrace provázelo násilí a porušování zákona,“ uvedla Veronika Remišová podle Denníku N. Agresivitu davu přičetla nynější opozici okolo expremiéra Roberta Fica a označila ji za „výsledek zničující politiky lidí, kteří se dnes bojí politické a trestní odpovědnosti“ za své počínání během dřívějšího vládnutí.
Premiér Eduard Heger v prohlášení uvedl, že součástí demokracie je právo vyjádřit názor, ale jakýkoli útok či agrese proti policistům jsou nepřípustné. „Chápu, že lidé jsou už z pandemie unavení a nikomu z nás nejsou (protikoronavirová) opatření příjemná. Ale děláme je proto, abychom chránili životy všech občanů. I těch protestujících,“ prohlásil.
Zákon po očekávaném přijetí zatím prakticky nic nezmění vzhledem k tomu, že na Slovensku je aktuálně poměrně příznivá epidemiologická situace. Změny nastanou až v okamžiku, kdy se tato situace zhorší, upozornil Denník N. Debata ohledně zákona se ve Sněmovně řešila celý měsíc, na zítřejším zasedání se ukáže, zda došli poslanci k jednotnému závěru.
Agentura DPA připomněla, že v zemi s bezmála 5,5 miliony obyvateli je aktuálně plně očkováno proti covidu přes 1,9 milionu lidí.