reklama

Dlouhý: Stavební zákon je pokrokový pro úředníky, ale ne pro běžné občany

Hospodářská komora ČR není spokojená se současnou podobou stavebního zákona. Aktuální verze se liší od věcného záměru, na němž komora spolupracovala. Podle prezidenta Hospodářské komory ČR Vladimíra Dlouhého, který byl hostem pořadu K věci na televizní stanici CNN Prima NEWS, zákon v současném znění pomáhá úředníkům, ale rozhodně ne běžným lidem. Zákon, proti kterému mají mnoho výhrad také zástupci opozice, v pondělí posoudí vláda.

reklama

„Nový stavební zákon obnáší tisíce hodin práce úředníků, těch nejlepších právníků a desítek dalších odborníků. Nejlepší experti v Legislativní radě vlády věnovali zákonu desítky hodin času, vydali řadu doporučení, které jsme do zákona dopracovali,“ uvedla v pondělí ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO).

S tímto stanoviskem však nesouhlasí Hospodářská komora ČR, jejímž záměrem je usilovat o rozvoj podnikatelského prostřední v Česku i v Evropské unii. „Tak, jak je zákon teď napsán, je v některých směrech pokrokový pro úředníky, ale rozhodně ne pro lidi, kteří potřebují například opravit rodinný domek,“ myslí si prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Podle Dlouhého by zákon mohly do jisté míry vylepšit pozměňovací návrhy, na kterých by se v budoucnu shodly všechny parlamentní strany. Nový stavební zákon má téměř 160 stran –⁠ je tak velmi pravděpodobné, že se k němu ve Sněmovně objeví velká řada pozměňovacích návrhů.

Opozice má mnoho výhrad

Zástupci všech parlamentních opozičních stran kromě SPD v reakci na podobu zákona svolali na pondělí tiskovou konferenci. Podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše zákon vyvolal u odborníků i opozice velké zděšení. S takovou podobou zákona Piráti nesouhlasí.

„Základní smysl úpravy stavebního zákona spočíval ve zjednodušení stavebního řízení pro běžné lidi. Nic z toho se nestalo,“ přidal se ke kritice místopředseda ODS Martin Kupka.

Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka si zase neumí představit, že by za vlády Bohuslava Sobotky (2014–2017, koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL; pozn. red.) nějaký ministr přinesl zákon s tak velkým počtem zásadních připomínek.

Podle předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové nefunkčnost stavebního zákona brání rozvoji České republiky. „Opozice v tomto ohledu udělala už velký kus práce, ale stále to nestačí,“ řekla.

Také zástupci hnutí STAN se současnou podobou nejsou spokojeni. „Každý zákon, se kterým přijdeme, by měl mít jednoduchou ambici – pomoci lidem a přinést jim něco pozitivního pro jejich život. To, s čím vláda přichází, je pravý opak,“ okomentoval situaci předseda STAN Vít Rakušan.

Rozhovor Marie Bastlové s Vladimírem Dlouhým si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vojtěch: Musíme zpřísnit, hospitalizovaných přibývá. Do konfliktu s Plagou ale jít nechci
Koronavirus

Vojtěch: Musíme zpřísnit, hospitalizovaných přibývá. Do konfliktu s Plagou ale jít nechci

Vláda se zatím neshodla na protikoronavirových opatřeních ve školství, a je tak otázkou, k čemu se odborníci přikloní. Jak ale uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, se šéfem resortu školství Robertem Plagou by šel do konfliktu nerad . Chápe také, že roušky nebo testování ve školách by nemusely být komfortní. Nerad by ale opakoval černý scénář, dodal v Hlavních zprávách CNN Prima NEWS.

Zkrachoval vám dodavatel energií? Jak najít nového a na co si dát pozor
Rádce

Zkrachoval vám dodavatel energií? Jak najít nového a na co si dát pozor

Ukončení činnosti skupiny Bohemia Energy a dalších menších alternativních dodavatelů způsobilo starosti zhruba milionu českých zákazníků. Ti mnohdy nevědí, zda přijdou o elektřinu a plyn, jak si najít dodavatele nového a kolik je vlastně budou energie nově stát. Redakce CNN Prima NEWS proto připravila stručný návod, jak při ztrátě dodavatele najít adekvátní náhradu a finančně se z toho nezhroutit.

Zemana je nám líto. Pokud bude ministrem Kolář, nebudeme se s ním bavit, zní z Moskvy

Rusku je prezidenta Miloše Zemana líto, jako „svého muže v Česku“ ho ale nevidí. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to sdělil slavista a docent Ruské státní humanitní univerzity Vadim Truchačov. Podle něj na Zemanovi nestály dobré vztahy mezi Českem a Ruskem. S novou vládou, pokud ji sestaví pětikoalice, Moskva očekává prohloubení diplomatické krize. Bylo by nejlepší, pokud by se nová vláda o Rusku vůbec nezmiňovala, dodává Truchačov. Ruský expert rovněž popsal reakci Moskvy na možného kandidáta na ministra zahraničí Ondřeje Koláře (TOP 09).

Krypto Magazín: Bitcoin býval obskurní. Teď s ním firmy spojují budoucnost, říká expert

Dynamický svět kryptoměn byl ještě před pár lety pro řadu lidí obskurní, nyní ale do rozjetého ekosystému naskakují globálně vlivní hráči. V prvním díle pořadu Krypto Magazín to prohlásil investor a externí poradce společnosti XTB Jaroslav Brychta. V rozhovoru okomentoval také kontroverzní projekt digitálních měn centrálních bank či zavedení bitcoinu jako zákonného platidla v El Salvadoru.

Reportáž z hospod. Velká část personálu odmítá očkování, prý není třeba

Je to paradox, který nikdo neřeší. Zatímco hlavní hygienička chce neočkovaným zkomplikovat návštěvy restaurací, kaváren či klubů, personál očkován být nemusí. A jak dokazuje následující reportáž, například v Ostravě většinou ani není. „Očkovat se nenechám, vakcíně nevěřím, je moc narychlo vyvinutá,“ říká číšnice Martina Mezey z Caffe Trieste v Ostravě. Právě v tomhle městě přitom žije šéfka hygieniků Pavla Svrčinová, která vytrvale propaguje očkování.

Trestní stíhání, čínský dopis pro Kuberu či nepovolená zabijačka. Kdo je Vratislav Mynář?

Trestní stíhání kvůli dotaci na penzion, výhružný dopis pro Jaroslava Kuberu či chybějící bezpečnostní prověrka. To jsou jen příklady kontroverzí spojených s hradním kancléřem Vratislavem Mynářem. Tomu teď navíc přibylo „na účet“ také zatajování zdravotního stavu prezidenta Miloše Zemana. Ten podle lékařů z vojenské nemocnice není schopen vykonávat pracovní povinnosti a Mynář to věděl. Přesto o tom neinformoval ani nejvyšší ústavní činitele, ani veřejnost.

Masivní požár v Praze: Kouř byl vidět na kilometry. Škody půjdou do stovek milionů

Aktualizováno

V pražských Malešicích hořela ve středu odpoledne spalovna, ta bude minimálně ve čtvrtek mimo provoz. Na místo dorazil i primátor města Zdeněk Hřib (Piráti). Do ulice Průmyslová vyjelo velké množství jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů. Kouř bylo vidět z mnoha částí hlavního města. Odhad škod se pohybuje v řádech stovek milionů korun.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama