Dlouhý: Stavební zákon je pokrokový pro úředníky, ale ne pro běžné občany

Vladimír Dlouhý

K VĚCI, Vladimír Dlouhý - 24.8. v 09:28

Hospodářská komora ČR není spokojená se současnou podobou stavebního zákona. Aktuální verze se liší od věcného záměru, na němž komora spolupracovala. Podle prezidenta Hospodářské komory ČR Vladimíra Dlouhého, který byl hostem pořadu K věci na televizní stanici CNN Prima NEWS, zákon v současném znění pomáhá úředníkům, ale rozhodně ne běžným lidem. Zákon, proti kterému mají mnoho výhrad také zástupci opozice, v pondělí posoudí vláda.

„Nový stavební zákon obnáší tisíce hodin práce úředníků, těch nejlepších právníků a desítek dalších odborníků. Nejlepší experti v Legislativní radě vlády věnovali zákonu desítky hodin času, vydali řadu doporučení, které jsme do zákona dopracovali,“ uvedla v pondělí ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO).

Jedni ho vychvalují, druzí hrozí kolapsem. Vláda schválila nový stavební zákon

Kdo chtěl někdy něco postavit, ví, jak dlouho trvá stavební řízení. Česká republika se ve vyřizování stavebního povolení řadí mezi rozvojové země, podle žebříčku Doing Business je horší než Kamerun či Burundi. Podle ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (ANO) situaci zlepší nový stavební zákon, který v pondělí schválila vláda. Jenže opozice varuje před tím, že návrh z pera Dostálové je hybrid a během dalších let nastane kolaps ve stavebnictví.

S tímto stanoviskem však nesouhlasí Hospodářská komora ČR, jejímž záměrem je usilovat o rozvoj podnikatelského prostřední v Česku i v Evropské unii. „Tak, jak je zákon teď napsán, je v některých směrech pokrokový pro úředníky, ale rozhodně ne pro lidi, kteří potřebují například opravit rodinný domek,“ myslí si prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Podle Dlouhého by zákon mohly do jisté míry vylepšit pozměňovací návrhy, na kterých by se v budoucnu shodly všechny parlamentní strany. Nový stavební zákon má téměř 160 stran –⁠ je tak velmi pravděpodobné, že se k němu ve Sněmovně objeví velká řada pozměňovacích návrhů.

Opozice má mnoho výhrad

Zástupci všech parlamentních opozičních stran kromě SPD v reakci na podobu zákona svolali na pondělí tiskovou konferenci. Podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše zákon vyvolal u odborníků i opozice velké zděšení. S takovou podobou zákona Piráti nesouhlasí.

„Základní smysl úpravy stavebního zákona spočíval ve zjednodušení stavebního řízení pro běžné lidi. Nic z toho se nestalo,“ přidal se ke kritice místopředseda ODS Martin Kupka.

Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka si zase neumí představit, že by za vlády Bohuslava Sobotky (2014–2017, koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL; pozn. red.) nějaký ministr přinesl zákon s tak velkým počtem zásadních připomínek.

Podle předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové nefunkčnost stavebního zákona brání rozvoji České republiky. „Opozice v tomto ohledu udělala už velký kus práce, ale stále to nestačí,“ řekla.

Také zástupci hnutí STAN se současnou podobou nejsou spokojeni. „Každý zákon, se kterým přijdeme, by měl mít jednoduchou ambici – pomoci lidem a přinést jim něco pozitivního pro jejich život. To, s čím vláda přichází, je pravý opak,“ okomentoval situaci předseda STAN Vít Rakušan.

Rozhovor Marie Bastlové s Vladimírem Dlouhým si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

Tagy: