reklama

Dlouhý: Stavební zákon je pokrokový pro úředníky, ale ne pro běžné občany

Hospodářská komora ČR není spokojená se současnou podobou stavebního zákona. Aktuální verze se liší od věcného záměru, na němž komora spolupracovala. Podle prezidenta Hospodářské komory ČR Vladimíra Dlouhého, který byl hostem pořadu K věci na televizní stanici CNN Prima NEWS, zákon v současném znění pomáhá úředníkům, ale rozhodně ne běžným lidem. Zákon, proti kterému mají mnoho výhrad také zástupci opozice, v pondělí posoudí vláda.

reklama

„Nový stavební zákon obnáší tisíce hodin práce úředníků, těch nejlepších právníků a desítek dalších odborníků. Nejlepší experti v Legislativní radě vlády věnovali zákonu desítky hodin času, vydali řadu doporučení, které jsme do zákona dopracovali,“ uvedla v pondělí ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO).

K tématu

S tímto stanoviskem však nesouhlasí Hospodářská komora ČR, jejímž záměrem je usilovat o rozvoj podnikatelského prostřední v Česku i v Evropské unii. „Tak, jak je zákon teď napsán, je v některých směrech pokrokový pro úředníky, ale rozhodně ne pro lidi, kteří potřebují například opravit rodinný domek,“ myslí si prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Podle Dlouhého by zákon mohly do jisté míry vylepšit pozměňovací návrhy, na kterých by se v budoucnu shodly všechny parlamentní strany. Nový stavební zákon má téměř 160 stran –⁠ je tak velmi pravděpodobné, že se k němu ve Sněmovně objeví velká řada pozměňovacích návrhů.

Opozice má mnoho výhrad

Zástupci všech parlamentních opozičních stran kromě SPD v reakci na podobu zákona svolali na pondělí tiskovou konferenci. Podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše zákon vyvolal u odborníků i opozice velké zděšení. S takovou podobou zákona Piráti nesouhlasí.

„Základní smysl úpravy stavebního zákona spočíval ve zjednodušení stavebního řízení pro běžné lidi. Nic z toho se nestalo,“ přidal se ke kritice místopředseda ODS Martin Kupka.

Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka si zase neumí představit, že by za vlády Bohuslava Sobotky (2014–2017, koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL; pozn. red.) nějaký ministr přinesl zákon s tak velkým počtem zásadních připomínek.

Podle předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové nefunkčnost stavebního zákona brání rozvoji České republiky. „Opozice v tomto ohledu udělala už velký kus práce, ale stále to nestačí,“ řekla.

Také zástupci hnutí STAN se současnou podobou nejsou spokojeni. „Každý zákon, se kterým přijdeme, by měl mít jednoduchou ambici – pomoci lidem a přinést jim něco pozitivního pro jejich život. To, s čím vláda přichází, je pravý opak,“ okomentoval situaci předseda STAN Vít Rakušan.

Rozhovor Marie Bastlové s Vladimírem Dlouhým si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

Další hlavní zprávy

Slovensko

Fronty a pozdní otevření. Slovensko začalo s plošným testováním obyvatel

Fronty a pozdní otevření. Slovensko začalo s plošným testováním obyvatel

Dlouhé fronty a problémy provázely v sobotu ráno na Slovensku zahájení plošného testování obyvatel na koronavirus, které potrvá do nedělního večera. Už před oficiálním zahájením svého druhu v Evropě ojedinělé akce čekali zejména ve větších městech lidé v řadě, armádě se pak nepodařilo včas otevřít všechna testovací místa. Přípravy na otestování obyvatel provázely potíže se zajištěním potřebného počtu zdravotníků. Testování je dobrovolné, podle rozhodnutí vlády se ale na obyvatele s negativním testem od pondělí nebude vztahovat zákaz vycházení.

Prezidentské volby v USA 2020

Komentář: USA zůstanou po volbách hluboce rozdělenou zemí, ať už vyhraje kdokoli

Komentář: USA zůstanou po volbách hluboce rozdělenou zemí, ať už vyhraje kdokoli

Kdo se stane vítězem amerických prezidentských voleb, se možná dozvíme už za několik dní. Zdá se ale, že výhra ani jednoho z kandidátů zemi klid nepřinese. Jakoby se agresivní rétorika politiků a jednostranné informovaní médií přenesly i mezi voliče. Napětí v hluboce rozdělené zemi stoupá. Rozhádané rodiny, zpřetrhaná přátelství, neochota naslouchat opačným názorům, velké nákupy zbraní „do foroty“ a strach z toho, co přijde po volbách – to vše napovídá, že USA po volbách možná čekají další občanské nepokoje, které by se v nejhorším případě mohly změnit i v krveprolití.

reklama
Následky covidu: V Česku vzrostla nezaměstnanost, Slovensku hlouběji klesl HDP
Faltýnek může skončit i jako šéf poslanců ANO. Jeho kolegové rozhodnou v listopadu
Několik hodin denně pečuje Dominik o kůži. Jak žije mladý muž s nemocí motýlích křídel?
Jak si v televizi naladíte program CNN Prima NEWS? Tady je detailní návod
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Chřipka versus COVID-19. Jak poznáme, že máme koronavirus

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Fiala a spol. jako Avengers. Lidé se sázce na superhrdiny posmívají
Česko přesáhlo 3000 úmrtí na COVID-19, nárůsty nakažených ale začínají klesat
Další články
reklama
reklama