Jedni ho vychvalují, druzí hrozí kolapsem. Vláda schválila nový stavební zákon

Ilustrační foto

Vyřídit si stavební povolení trvá v České republice déle než v Kamerunu či Burundi

Kdo chtěl někdy něco postavit, ví, jak dlouho trvá stavební řízení. Česká republika se ve vyřizování stavebního povolení řadí mezi rozvojové země, podle žebříčku Doing Business je horší než Kamerun či Burundi. Podle ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (ANO) situaci zlepší nový stavební zákon, který v pondělí schválila vláda. Jenže opozice varuje před tím, že návrh z pera Dostálové je hybrid a během dalších let nastane kolaps ve stavebnictví.

ŽIVĚ: Tisková konference po jednání vlády. Ta schválila nový stavební zákon.

Posted by CNN Prima NEWS on Monday, August 24, 2020

„Nový stavební zákon schválen vládou! Velký krok pro budoucnost naší země. Děkuji všem, kteří pomohli,“ napsala ministryně Dostálová na Twitter. Předloha nyní poputuje do Sněmovny.

Nový stavební zákon je sám o sobě dost složitý. Má téměř 160 stran a je velmi pravděpodobné, že ve Sněmovně se k němu sejde pěkná řada pozměňovacích návrhů.

Stavební zákon výstavbu urychlí. Budeme v první třicítce zemí, řekla Dostálová

Nový stavební zákon by měl začít platit na jaře příštího roku. Jeho účinnost by měla nabíhat postupně do poloviny roku 2023. „První čtení stavebního zákona v Poslanecké sněmovně předpokládáme v září,“ řekla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) v nedělní Partii Terezie Tománkové. „Žádné zjednodušení ve stavebnictví to nepřinese,“ oponoval Martin Kupka, místopředseda ODS.

Zákon například zavádí novou soustavu státní stavební správy. Úřady se budou dělit na krajské a zároveň zůstanou stovky úřadů na obecní úrovni. Takovou změnu kritizuje předseda Sdružení místních samospráv Stanislav Polčák (STAN).

„Prvních pět let nás bude čekat kolaps, vymysleli hybrid. Zruší se kolem 400 obecních stavebních úřadů a bude jich kolem 320, což znamená horší dostupnost pro občany. Stát bude mít navíc obrovský problém sehnat pro nové krajské úřady zaměstnance,“ řekl CNN Prima NEWS Stanislav Polčák, který je rovněž poslancem Evropského parlamentu.

Zaměstnance si obce musí sehnat samy

Polčák o novém stavebním zákonu hovořil také v pořadu 360° Pavlíny Wolfové společně s náměstkyní pro řízení sekce výstavby a veřejného investování Marcelou Pavlovou.

„Je to velká rekodifikace. Jsme k tomu relativně skeptičtí, protože platí, že každá novela u nás byla spíš změnou k horšímu. Obávám se ale, že některé momenty nového stavebního zákona byly podceněny a po nabytí jeho účinnosti může nastat kolaps stavebního řízení,“ uvedl Polčák.

Opět zdůraznil, že neví, kde se seženou další zaměstnanci na obsluhu nového úřadu. „To budou zaměstnanci obcí s rozšířenou působností, ne státu. Musí si je sehnat obce,“ reagovala Pavlová.

Žádné obíhání úřadů, slibuje Dostálová

Podle nového zákona by mělo stavební řízení probíhat v rámci jednoho stavebního úřadu. „Stavebník už sám nebude obíhat často i více než 40 úřadů a prosit o razítka, aby mohl vůbec podat žádost na stavební úřad. Většina dotčených orgánů bude totiž integrována do stavebního úřadu, který vydá na základě podané žádosti jedno povolení, které nebude v rozporu s chráněnými veřejnými zájmy,“ uvedla ministryně Dostálová.

„Změnil se princip. V současnosti musí být každá stavba nejdříve umístěna, potom povolena. Princip, který v pondělí schválila vláda, je pouze jedno řízení u jednoho stavebního úřadu,“ vysvětlila v pořadu 360° Pavlová.

Polčák také připustil, že zrychlení celého procesu mu připadá logické. „Tyto konkrétní návrhy my dokonce ani nekritizujeme. Myslíme si, že je tam celá řada pozitivních momentů,“ reagoval europoslanec.

Pro povolení jen s perfektní žádostí

Zákon také zavádí fikci souhlasu a pevně dané lhůty, do kdy musí daný stavební úřad jednat. Novinkou je takzvaný apelační princip. Nadřízený úřad nebude vracet věc k novému projednání nižšímu úřadu.

Náměstkyně pro řízení sekce výstavby Marcela Pavlová v pořadu 360° přiblížila, jak konkrétně by měly lhůty v novém stavebním zákoně fungovat. Podle ní bude základní lhůta pro vydání povolení u jednoduchých staveb, jako jsou rodinné domy, 30 dnů. Stavební úřad si ale lhůtu bude ve zvláštních případech moci prodloužit o dalších 30 dnů.

U ostatních staveb potom lhůta bude 60 dnů, opět s možností prodloužení o 30 dnů. „Lhůta ale poběží od okamžiku, kdy žádost bude perfektní, úplná a budou doloženy všechny stanovené doklady a podklady,“ zdůraznila Pavlová.

„Všechny připomínky vypořádány nejsou, ten zákon nikdy nebude geniální a dokonalý. Bude o něm nepochybně obrovská diskuse v rámci Poslanecké sněmovny. Možná se budou ještě některé věci měnit, ale musí se něco vykopnout,“ řekl před pondělním jednáním vlády vicepremiér Karel Havlíček (za ANO).

Je to hybrid, kritizuje opozice

Opozici se ale návrh nelíbí. „Vznikl jakýsi hybrid, který je ve své podstatě nekoncepční,“ prohlásil na pondělní tiskové konferenci šéf Pirátů Ivan Bartoš. „Základní smysl kompletní úpravy spočíval v tom zjednodušit lidem stavební řízení. Cílem bylo udělat proces srozumitelný, jednoznačný. To, co nás čeká, je další nový úřad a tisíce úředníků. Nic se nezjednoduší,“ přidal se místopředseda ODS Martin Kupka.

Někteří analytici však zákon kvitují. „Návrh je sice kompromisem, k ideálu mu cosi schází, avšak jde o krok vpřed, protože snižuje počet nutných razítek a zkracuje povolovací a stavební proces. Zákon může urychlit výstavbu klíčové infrastruktury,“ míní ekonom Lukáš Kovanda z Národní ekonomické rady vlády. Dostálová slibuje, že se u větších projektů zkrátí průměrná délka povolování z 5,4 roku na jeden rok.

„Navržená podoba stavebního zákona není ideální, ale určitě povede k výraznému urychlení procesu vydávání stavebních povolení. Jelikož naši zemi trápí nedostatek nemovitostí, což vede k prudkému růstu cen na realitním trhu, je zřejmé, že nový stavební zákon jde správným směrem,“ sdělil ČTK analytik BH Securities Štěpán Křeček.

Otázkou však zůstává, jestli vůbec Parlament předlohu stihne do konce volebního období schválit. Dá se totiž očekávat i veto Senátu. Řádné parlamentní volby jsou naplánovány na podzim příštího roku. Pokud by návrh Parlamentem neprošel, spadnul by pod stůl.

Níže se podívejte na celé video z pořadu 360° Pavlíny Wolfové.

Tagy: