CNN Prima News stavební zákon

stavební zákon

Výpis příspěvků ke štítku „stavební zákon“

Stavební úřady cupují Bartošovu digitalizaci. Čekají nás náročné měsíce, vzkázal ministr

Velké množství úředníků se bouří. Důvodem je dle jejich slov nepovedená digitalizace stavebního řízení. Otevřený dopis s žádostí o přiznání pravdy o nefunkčnosti systému ministru Ivanu Bartošovi (Piráti) podepsali zaměstnanci úřadů napříč Českem. Stovky stížností chodí nejen poslancům, ale také do redakce CNN Prima NEWS. Přestože redakce během dne několikrát žádala o vyjádření ministra Bartoše, do uzávěrky se pro CNN Prima NEWS nevyjádřil.

Vyšší poplatky za studny? Lidé byli nepříčetní, popsal hydrogeolog. Bartoš slibuje nápravu

Nový stavební zákon přinesl mnoho změn, mezi nimi i změnu poplatku za studny. Ten vzrostl více než třicetinásobně, místo stovek korun zaplatí lidé tisíce. Ozývají se hlavně nespokojení majitelé domů, kteří včas nestihli zažádat o povolení studny. Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) nyní prohlašuje, že se zasadí o to, aby se poplatek znovu snížil.

Hádka o digitalizaci: Je to megaprůšvih, nařkl Havlíček Bartoše. Sprosté lži, opáčil ministr

Kvůli digitalizaci stavebního řízení si ostře vjeli do vlasů vicepremiér pro digitalizaci Ivan Bartoš (Piráti) a místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček. Zatímco opoziční politik mluvil v pořadu 360° o megaprůšvihu, ministr pro místní rozvoj opáčil, že systém funguje dobře a dílčí problémy aktivně řeší. „V Japonsku by se ministr poklonil, hluboce se omluvil a spáchal harakiri,“ zlobil se Havlíček ve vysílání CNN Prima NEWS. „Jsou to sprosté lži,“ řekl Bartoš a připomněl přešlapy z dob vlády hnutí ANO.

Bartoš: Armageddon věštěný ANO se nekoná, digitální stavební řízení běží. Studny zlevníme

Jediný formulář místo nekonečných stohů papírů. Takovou změnu měl přinést nový stavební zákon společně s digitalizací stavebního řízení. Jak ale přiznal sám ministr pro místní rozvoj a vicepremiér pro digitalizaci Ivan Bartoš (Piráti) v pořadu Nový den, spuštění se nevyhnulo přešlapům. Na druhou stranu odmítl, že by systém zkolaboval, třebaže z jeho spuštění dělala opozice „konec světa“. „Byl to těžký oříšek. V rámci součinnosti na ministerstvu jsme to ale zvládli,“ dodal Bartoš ve vysílání CNN Prima NEWS. Přislíbil také, že bude řešit skokově vyšší poplatky za studny či problémy s technikou na úřadech.

Digitalizace stavebního řízení je tu. Některé úřady ale stále řeší problémy s počítači

Panika a obavy panují na stavebních úřadech. Důvod? Už v pondělí vstoupí v platnost nový stavební zákon a s ním spojená digitalizace stavebního řízení. Úředníci ještě stále řeší problémy s počítačovou technikou. Některé úřady obdržely nevyhovující počítače, jinde se jich nedočkali vůbec. A lidé se na poslední chvíli snažili problémům vyhnout a zahltili úřady papírovými žádostmi.

PŘEHLEDNĚ: Vyšší poplatky, ale i příspěvky či dražší spoření. Co vše se od 1. července mění?

Začátek druhé poloviny roku 2024 je ve znamení legislativních změn. Od 1. července si lidé v Česku připlatí za správní poplatky, které se týkají například stavby studny nebo povolení garáže. Vyšší částku, a to minimálně 500 korun měsíčně, musí na penzijní spoření posílat střadatelé, kteří chtějí získat státní příspěvek. Na druhé straně mnohé potěší, že se od začátku letních prázdnin zvyšuje většina příspěvků na péči – zároveň se však může prodražit část sociálních služeb. Jaké další změny by občané neměli přehlédnout?

Černé vrty a neekologické zalévání. Ministerstvo čelí kritice kvůli dražšímu povolení studny

Zvýšení počtu nelegálních vrtů hrozí podle studnařů v případě, že se poplatek za povolení na stavbu studny zvýší z původních 300 korun na plánovaných 10 tisíc korun. Změna přichází společně s novým stavebním zákonem. Upravený ceník nejrůznějších povolení v souvislosti se stavbou bude platit od 1. července tohoto roku. Tématu se věnuje CNN Prima NEWS.

PŘEHLEDNĚ: Jak bojovat proti nedostupnému bydlení? Vláda i opozice nabízí své recepty

Jak podpořit české stavebnictví a zmírnit nedostatek dostupného bydlení? Touto otázkou se zabývali účastníci středečního Summitu stavebního rozvoje v pražském Obecním domě. Své vize představili také ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) i jeho předchůdkyně Klára Dostálová (za ANO). Shodli se na tom, že současnou krizi lze řešit kombinací nástrojů a úpravou legislativy či úplně novými zákony. Opoziční poslankyně přesto Bartoše za některé věci zkritizovala.

Lidi jste hodili do marastu, tepala vládu Dostálová. Zmínila řešení problémů stavebního práva

Běžného občana jste hodili do marastu dnešní doby, pustila se do vlády kvůli úpravám stavebního zákona místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Klára Dostálová (za ANO). Kritizovala mimo jiné zrušení institucionální změny, která by dle ní pomohla například v řešení systémové podjatosti, zastupitelnosti úředníků, vymáhání lhůt nebo jednotného metodického prostředí. Společně s místopředsedou KDU-ČSL Janem Bartoškem v pořadu 360° na CNN Prima NEWS přednesli detaily novely, díky které by se stavebníci mohli snáze a rychleji dostat k potřebným povolením. Za klíčovou označili digitalizaci.

Konec obstrukcím? Ve Sněmovně vznikne pracovní skupina, která jim má zabránit

Ve Sněmovně vznikne pracovní skupina, která by měla bránit paralýze dolní komory obstrukcemi, řekla Deníku N předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). Řídit by ji měl místopředseda Sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL). Skupina by se měla zabývat i potenciálními změnami jednacího řádu. V posledních měsících opoziční obstrukce několikrát zcela zablokovaly činnost Sněmovny.