Vláda pomalu rozvolňuje proticovidová opatření. Benevolentnější pravidla vyhlížejí v současné chvíli hlavně restaurace a hotely, ale i vnitřní sportoviště. S malou přestávkou v prosinci musejí mít zavřeno necelých sedm měsíců. „Je to likvidační,“ říkají.
Vloni v létě všechno v nějakém režimu fungovalo. Zlom přišel na podzim s druhou vlnou covidu. Restaurace, bary a kavárny musely zavřít 14. října. Otevřít mohly 2. prosince s omezenou otevírací dobou i kapacitou, ale ne na dlouho. Stačilo 16 dní a vláda opět zavírala.
Od 18. prosince tak musely hospody, restaurace a kavárny znovu zavřít. Od té doby je povolený prodej pouze prostřednictvím výdejního okénka či rozvozu.
Podobně jsou na tom hotely a penziony. Vláda na podzim zavřela ubytovací zařízení od 22. října do 2. prosince. Stejně jako restaurace se hotely otevřely na 16 dní do 18. prosince. Od té doby musejí mít zavřeno. Podobný osud potkal například i posilovny či bazény. Od 18. prosince nesmějí být v provozu.
„To, že jsme museli mít zavřeno přes sezonu, bylo nejhorší. Doufáme, že nás zachrání léto. Ale už teď se klepeme, co přijde na podzim,“ popsal CNN Prima NEWS František Vaněk z Čapkovy chaty v Krkonoších.
Vláda koncem dubna představila plán rozvolnění. Záleží především na incidenci, tedy počtu nově nakažených covidem v přepočtu na sto tisíc obyvatel za týden. Rozvolňuje se podle šesti balíčků. Od 10. května se otevírá zbytek obchodů a druhé stupně základních škol v krajích, kde byly doposud otevřené jen první stupně.
Vláda se neinspiruje v zahraničí
Další rozvolnění nastane, až bude incidence 75 na 100 tisíc obyvatel. Zástupci hnutí Chcípl PES ale upozorňují, že živnostníci a podnikatelé, kteří mají už dlouho zavřeno, koronavirovou krizi odnesou.
Tento týden přinesli do Sněmovny petici Za normální svět – Otevřeme Česko, pod kterou se podepsalo 15 tisíc lidí. Požadují, aby vláda povolila otevřít hotelům, restauracím, fitness centrům a dalším živnostníkům a podnikatelům.
„Jsme přesvědčeni, že vládní opatření jsou nesprávná, nezákonná, neúčelná a pro řadu oborů a segmentů ekonomiky zcela likvidační. Vláda nechává svými kroky padnout stovky a tisíce podnikatelů a živnostníků, na kterých v minulých třiceti letech stavěla ekonomika ČR své základy,“ stojí v petici.
I šéf Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza upozorňuje, že vláda zbytečně volí plošné zákazy místo rozumných režimových opatření. „Není nijak rizikové, pokud jsou lidé na hotelovém pokoji. Stačí zavést rozumný režim střídání při jídle a zabránit shlukování na recepci,“ napsal CNN Prima NEWS Prouza.
Podle něj je tomu stejně u restaurací. Myslí si, že mnohem bezpečnější by bylo, kdyby lidé seděli s rozestupy na zahrádkách. „Dnes se tísní na chodníku u výdejního okénka,“ podotkl Prouza.
„Kdyby vláda dělala opatření podle inspirace ze zahraničí, mohli jsme omezit rizika přenosu, ale zároveň i ekonomické škody. Vláda si ale vybrala přesně opačnou cestu. Kvůli jejím chybám jsme si prošli třemi masivními vlnami epidemie a ekonomické škody jsou zároveň vyšší než evropský průměr,“ dodal Prouza.
Musíme být opatrní, říká Havlíček
Podle vicepremiéra a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) ale musí být vláda opatrná, aby se situace opět nezačala zhoršovat. „Rozvolňujeme postupně s ohledem na to, abychom udrželi pozitivní trend. Nesmíme se unáhlit a neměli bychom porušovat rozvolňovací plán,“ řekl CNN Prima NEWS Havlíček.
Podle ministra to zatím vypadá, že má Česko situaci pod kontrolou. „Stále ale musíme být na pozoru. Pokud by se incidence zastavila, nebo šla nahoru, okamžitě zabrzdíme rozvolňování,“ upozornil. „Nechci ale nikoho předčasně strašit. Nemluvě o tom, že se nám daří očkování. A pokud pojedeme tímto tempem, mohli bychom mít 50 procent populace proočkováných do konce června,“ doplnil.
Vláda se snaží vyrovnat ztráty podnikatelů kompenzačním bonusem, který činí až 1000 korun denně. Vyplácet se bude i za květen. Mezi další dotační programy patří také Antivirus či Covid nájemné. Seznam kompenzací si můžete prohlédnout na webu vlády.
Řada podnikatelů, se kterými CNN Prima NEWS mluvila, si však stěžuje, že peníze chodí pozdě a nestačí. „Kompenzace pokryjí základní náklady, ale chalupa se musí pořád vytápět, platí se pojištění. Kompenzace za loňské jaro navíc přišly až v prosinci, čekali jsme osm měsíců. Kdybychom neměli příjem od zbytku rodiny, která pracuje v jiném sektoru, museli bychom už dávno přestat podnikat,“ popsal Vaněk.