Lidé, kteří prodělali COVID-19, a mají tak přirozeně vytvořené protilátky, stojí před dilematem, zda není zbytečné se v jejich případě očkovat. Přestože jim již mnohdy vypršelo období 90 dnů po prodělání nemoci, hladina protilátek je u nich nadále vysoká, a lékaři jim proto často ani nedoporučují očkování. Tito lidé však mohou mít do budoucna praktické problémy, protože se nelze spolehnout na to, že například chystaný covid pas bude brát naměřené protilátky v úvahu.
„Nechala jsem si před registrací na očkování odebrat krev pro zjištění protilátek na COVID-19, jelikož mi 20. května vyprší 90 dnů od prodělání nemoci. Lékařka mi řekla překvapivou zprávu, že mám šestkrát větší množství protilátek, než jaké se uznává za postačující. V tuto chvíli považuje za úplně zbytečné, abych se očkovala,“ uvedla pro CNN Prima NEWS například paní Kamila ze severní Moravy.
Očkování po prodělaném covidu: Jak dlouho by lidé měli čekat a je vůbec bezpečné?
Přes milion šest set tisíc lidí v České republice prokazatelně prodělalo nemoc COVID-19, reálný počet nakažených byl však za více než rok covidové pandemie bezpochyby vyšší. Se stále se rozšiřující očkovací kampaní si tak mnoho občanů musí klást otázku, za jakých okolností je pro ně vakcinace po prodělání infekce bezpečná.
Přestože se z medicínského hlediska jeví jako logické, aby se jedinec při takovémto zjištění zatím očkovat nenechával, může toto rozhodnutí přinést do budoucna problémy z praktického hlediska. „Jednodušší bude prostě ukázat potvrzení o očkování a člověk nebude mít problém,“ řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) na páteční tiskové konferenci.
Aktuálně se řeší například otázka takzvaného covid pasu. Dosavadní jednání Evropské komise a Evropského parlamentu se zatím přiklání ke lhůtě 90 dnů po prodělání covidu. Předpokladem k získání COVID certifikátu tak mají být tři skutečnosti: cestující se nechá očkovat, případně má negativní PCR test nebo před maximálně třemi měsíci překonal COVID-19.
„Evropský parlament nyní projednává návrh Komise a snaží se najít společné znění nařízení o takzvaném zeleném digitálním certifikátu, který má v EU zavést to, čemu se často zjednodušeně říká covidové pasy. Je to ale velmi složité téma a nalézt jednoduché a především spolehlivé řešení nebude snadné,“ sdělil CNN Prima NEWS europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09).
Covid pas by mohl protilátky zohledňovat
O případném zohlednění protilátek se ale stále jedná. „V Evropském parlamentu nyní pracujeme s variantou, že by certifikát kromě očkování a negativního testu obsahoval i potvrzení, že se jeho držitel uzdravil z infekce SARS-CoV-2. To by měl dotyčný prokázat buď pozitivním testem NAAT, nebo potvrzeným dostatkem protilátek, a to prostřednictvím sérologického testu či testu na protilátky,“ vysvětlil Pospíšil.
Otevřené restaurace i hromadné akce. Jaká by nyní platila opatření dle systému PES?
Cesta návratu k normálnímu životu bude ještě dlouhá. Vláda již nechce opakovat chyby z minulosti, a volí proto variantu postupného rozvolňování na základě šesti balíčků. Pokud by se však Česká republika řídila ještě systémem PES, který na podzim představil exministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO), vypadala by dnes opatření v Česku úplně jinak.
„Tím by byla pokryta i situace, kdy byl člověk vystaven viru SARS-CoV-2 a vytvořil si protilátky bez ohledu na to, zda se u něj projevily příznaky onemocnění. Jedině takováto úprava covid pasu by řešila problém, o kterém mluvíte,“ uvedl na dotaz, zda i lidé s protilátkami mohou mít nějaké výhody.
Než se tak stane, budou se neočkovaní lidé, byť s protilátkami, potýkat s problémy. Česko například chce ještě před zavedením celoevropských covidových pasů uzavřít dohodu se sousedními zeměmi, aby alespoň lidé očkovaní proti covidu mohli volně cestovat, o testech ani protilátkách se v tomto případě nemluví.
Lidé, kteří nemocí COVID-19 prošli nebo jsou proti ní očkovaní, získávají v Německu více svobody, nebudou potřebovat testy a týkat se jich nemá ani omezení nočního vycházení či karanténa. Německo ovšem nemá u uzdravených lhůtu 90 dní, ale šest měsíců.